Platí rozhodnutí schůze BD, které nemá webové stránky?

Zákony platné od ledna 2014 nařizují bytovým družstvům, aby si zřídily webové stránky, kam s patnáctidenním předstihem vyvěsí pozvánku na členskou schůzi. Mnoho zvláště menších družstev však internet nijak nevyužívá. Hrozí proto, že tím pádem budou usnesení jejich schůze neplatná? Podle právníků nikoli.

Zákon o obchodních společnostech a družstev hovoří vcelku jasně. Skutečně zavádí povinnost, že bytová družstva musí zveřejnit pozvánku na členskou schůzi na internetových stránkách družstva – přesně to upravuje § 636 zákona č. 90/2012 Sb.

Z vyjádření právníků specializujících se na tuto problematiku také vyplývá, že podle § 663 téhož zákona je obecně možné dovolávat se neplatnosti usnesení členské schůze pro rozpor s právními předpisy. Nelze zřejmě ani vyloučit, že by důvodem takové neplatnosti mohlo být porušení zmíněného ustanovení zákona. Jinými slovy – kdyby někdo napadl usnesení schůze bytového družstva coby neplatné kvůli tomu, že družstvo schůzi nesvolalo pomoci pozvánky vyvěšené na webových stránkách, mohl by uspět. Ale spíše se taková námitka nebude považovat za závažnou, zvláště pokud jinak schůze splnila všechny náležitosti. 

Soud nejspíše schůzi a její závěry potvrdí jako platné

Podle právníků je potřeba se v tomto případě řídit ustanovením o spolku (258 až 261 zákona č.89/2012 Sb. občanský zákoník), užije se tedy také pravidlo § 260 odst. 1, podle kterého soud neplatnost rozhodnutí nevysloví - mimo jiné - tehdy, došlo-li k porušení zákona, aniž by to mělo závažné právní následky.

Protože kromě zveřejnění pozvánky na internetových stránkách je třeba také pozvánku členům zaslat, lze snad doufat, že jen případným nesplněním povinnosti k zveřejnění na internetových stránkách družstva závažné právní následky nenastanou.

Přesto je samozřejmě třeba doporučit zmíněné ustanovení zákona dodržet. Právníci se vesměs shodují na tom, že dikce § 636 rozhodně není šťastná a lze doufat, že toto ustanovení se - spolu s jinými ustanoveními nových právních předpisů - podaří brzy novelizovat.

Zdroj: Česká společnost rozvoje bydlení, redakčně upraveno 

Další zprávy

30.06.2018 Právní forma bytového družstva je znovuobjevovanou cestou pro organizaci výstavby bytových domů, hlavně posledních několika málo let. Myšlenka je založena na dvou výchozích principech, zakotvených v § 727 odst. 1 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), ve znění zákona č. 458/2016 Sb. (dále jen „ZOK“), kdy bytové družstvo může být založeno jen za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů. Skutečnost, že bytové družstvo dále může:...
26.06.2018 V bytovém domě je občas zapotřebí vyřešit situace uživatelů, kteří neplní dohodnuté povinnosti či pravidla pro užívání vlastněných jednotek či pronajatých bytů a nebytových prostor či užívání společných částí domu. Je třeba mít na paměti, že za „potížistu“ nelze označit toho, kdo má odlišný názor, který vyjádří při společných jednáních včetně hlasování při jednání nejvyššího orgánu – shromáždění vlastníků jednotek či členské schůzi. Mezi nejčastější důvody patří: pohledávka za členem...
24.06.2018 Práva a povinnosti člena bytového družstva vychází z potřeby vyšší ochrany hlavního účelu založení bytového družstva, tedy ochrany zajištění bydlení členovi bytového družstva. Podmínkou vzniku členství v bytovém družstvu je splnění vkladové povinnosti k základnímu členskému vkladu ve výši určené stanovami. Platí, že základní členský vklad je pro všechny členy bytového družstva stejný. Stanovy mohou určit část základního členského vkladu jako vstupní vklad, přitom však musí určit lhůtu členovi...
23.06.2018 Oblast řízení členských schůzí se v případě bytových družstev principiálně příliš neliší od řízení zasedání shromáždění vlastníků jednotek ve společenstvích vlastníků jednotek. Přesto obsahuje formální i věcné odlišnosti, které je třeba mít na paměti, a naopak řadu celkem shodných prvků. Dále je třeba zvláště uvést případy, kdy na bytovém domě existují obě formy bytových korporací současně, tedy, kdy vedle sebe existují společenství vlastníků jednotek a bytové družstvo. Je třeba mít na...
22.06.2018 Hospodaření bytového družstva je právními předpisy upraveno v základním obrysech a detailnější pravidla hospodaření jsou ponechána do značné míry na vnitřních normách, především stanovách družstva. Samozřejmě platí, že bytové družstvo vede (podvojné) účetnictví po celou dobu své existence v souladu s obecnými právními předpisy, předně zákonem č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů. Odpovědnost za vedení účetnictví pak logickým výkladem spadá do kompetence...