Nové stanovy pro SVJ. Kde se inspirovat?

Z výsledků ankety k novému občanskému zákoníku vyplývá, že čtenáři Portálu o bydlení považují za velký problém zrušení vzorových stanov pro společenství vlastníků jednotek. Příklady, ze kterých mohou SVJ při tvorbě nových stanov vycházet, nicméně dále existují.

Na úvod je potřeba připomenout, že původní stanovy společenství vlastníků jednotek nepřestávají platit. Dokonce ani tam, kde SVJ vlastní stanovy nepřijalo a postupovalo podle vzorových stanov. A že není pravda, že kvůli nové legislativě musí všechna SVJ své stanovy od základu předělat.

Ve skutečnosti je to tak, že platnosti pozbývají pouze ta ustanovení, která jsou v rozporu s novým občanským zákoníkem, a povinností společenství vlastníků jednotek (coby právnické osoby) je do tří let od nabytí účinnosti nového občanského zákoníku upravit podle něj všechny náležitosti. S touto úpravou tak není nutné pospíchat a okamžitě přijímat nové stanovy, naopak odborníci často doporučují vyčkat na ustálení výkladu nové právní úpravy. 

Na Portálu o bydlení vám pro inspiraci přinášíme odkazy na to, kde příklady nových stanov najít. Jeden z nich vypracovalo Družstevní marketingové sdružení Česká republika a naleznete je ZDE. Příklad stanov rovněž nabízí svým členům Sdružení nájemníků České republiky. Více informací ZDE

Zdroj: Portál o bydlení, SON, DMSCR

Další zprávy

19.02.2018
Jestliže se chystáte obložit svou koupelnu a nikdy před tím jste to nedělali, získáte řadu zkušeností, často negativních, které vám napříště ušetří spoustu času a energie.

Zkušenosti jsou o to cennější, pokud je na shánění firmy a na samotné práce málo času. Čím jsme...

16.02.2018 V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.
15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.
13.02.2018 Technický facility management je v případě bytových domů komplexní technická správa objektu.