Nové stanovy pro SVJ. Kde se inspirovat?

Z výsledků ankety k novému občanskému zákoníku vyplývá, že čtenáři Portálu o bydlení považují za velký problém zrušení vzorových stanov pro společenství vlastníků jednotek. Příklady, ze kterých mohou SVJ při tvorbě nových stanov vycházet, nicméně dále existují.

Na úvod je potřeba připomenout, že původní stanovy společenství vlastníků jednotek nepřestávají platit. Dokonce ani tam, kde SVJ vlastní stanovy nepřijalo a postupovalo podle vzorových stanov. A že není pravda, že kvůli nové legislativě musí všechna SVJ své stanovy od základu předělat.

Ve skutečnosti je to tak, že platnosti pozbývají pouze ta ustanovení, která jsou v rozporu s novým občanským zákoníkem, a povinností společenství vlastníků jednotek (coby právnické osoby) je do tří let od nabytí účinnosti nového občanského zákoníku upravit podle něj všechny náležitosti. S touto úpravou tak není nutné pospíchat a okamžitě přijímat nové stanovy, naopak odborníci často doporučují vyčkat na ustálení výkladu nové právní úpravy. 

Na Portálu o bydlení vám pro inspiraci přinášíme odkazy na to, kde příklady nových stanov najít. Jeden z nich vypracovalo Družstevní marketingové sdružení Česká republika a naleznete je ZDE. Příklad stanov rovněž nabízí svým členům Sdružení nájemníků České republiky. Více informací ZDE

Zdroj: Portál o bydlení, SON, DMSCR

Další zprávy

16.10.2018
Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.

Tato daň se platí z tak zvaných úplatných převodů nemovitých věcí, tedy z jejich prodeje a směn....

15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.
12.10.2018 Na III. grémiu k zákonu o sociálním bydlení, které se konalo na Ministerstvu pro místní rozvoj, se sešli všichni významní partneři.
11.10.2018 Od pátku 9. do neděle 11. listopadu proběhne další ročník akce Dny pasivních domů, v rámci níž bude možné se zeptat přímo majitelů těchto domů, jak se jim v nich žije, jak fungují a také jak se staví.
10.10.2018 V jednacím sále Akademie veřejného investování Ministerstva pro místní rozvoj se uskuteční 1. seminář pro žadatele o dotaci z programu Podpora bydlení pro rok 2019.