Nemáte jasno v nájmu nebo v měřičích? Pište do poradny

Z dotazů, které přicházejí do poradny Portálu o bydlení, vyplývá, že lidé nejvíce řeší stanovování výše nájmu nebo výpověď z nájemního bytu, často se ptají také na stanovování výše záloh za služby a energie. Nově však přibývá i otázek, které se týkají povinné instalace měřičů spotřeby tepla ve všech bytech od ledna příštího roku. Rádi zodpovíme i jakékoli další dotazy týkající se bydlení.

"Pronajímám byt a nájemce má smlouvu na dobu neurčitou. Chtěla bych byt prodat a s nájemcem se asi nedohodnu. Můžu mu dát výpověď z důvodu prodeje bytu?" Tak zní jeden z dotazů, které tento měsíc dorazily na mailovou adresu poradny Portálu o bydlení. 

Odpověď je jednoznačná. "Z tohoto důvodu dát nájemci výpověď nemůžete. Výpovědní důvody jsou dány v ustanoveních § 2288 a § 2291 občanského zákoníku. Byt můžete prodat i se závazkem nájemní smlouvy, nový vlastník pak vstoupí přímo ze zákona do postavení pronajímatele a stávající nájemní smlouva zůstane nadále v platnosti, není třeba uzavírat novou," vysvětluje právnička Lenka Veselá ze Sdružení nájemníků. 

Nebojte se zeptat

Potřebujete také poradit? Své dotazy můžete směřovat na poradnu Portálu o bydlení prostřednictvím mailové adresy info@portalobydleni.cz. Odpovědi jsou rozděleny podle kategorií, díky tomu je orientace v poradně snadná. 

Dotazy a odpovědi týkající se například měřičů tepla a jejich povinné instalace najdete ZDE. V poradně přinášíme podrobné odpovědi na dotazy týkající se nejrůznějších oblastí bydlení, kterými pomáháme řešit problémy majitelů i nájemníků, bytových družstev, stejně jako můžeme zodpovědět otázky obcí a dalších institucí. Otázky a odpovědi na ně řadíme do kapitol podle toho, k jakému tématu se vztahují. Poradna Portálu o bydlení funguje zdarma. 

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

16.02.2018
V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.

K ekonomické správě bytového domu patří finanční plánování spojené se správou a provozem bytového...

15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.
13.02.2018 Technický facility management je v případě bytových domů komplexní technická správa objektu.
12.02.2018 Lodžie a balkony jsou polohově součástí obvodového pláště domu. Právě tyto stavební prvky jsou zřejmě nejexponovanějšími součástmi obvodového pláště a patří mezi nejvíce degradované součásti staveb.