Nemáte jasno v nájmu nebo v měřičích? Pište do poradny

Z dotazů, které přicházejí do poradny Portálu o bydlení, vyplývá, že lidé nejvíce řeší stanovování výše nájmu nebo výpověď z nájemního bytu, často se ptají také na stanovování výše záloh za služby a energie. Nově však přibývá i otázek, které se týkají povinné instalace měřičů spotřeby tepla ve všech bytech od ledna příštího roku. Rádi zodpovíme i jakékoli další dotazy týkající se bydlení.

"Pronajímám byt a nájemce má smlouvu na dobu neurčitou. Chtěla bych byt prodat a s nájemcem se asi nedohodnu. Můžu mu dát výpověď z důvodu prodeje bytu?" Tak zní jeden z dotazů, které tento měsíc dorazily na mailovou adresu poradny Portálu o bydlení. 

Odpověď je jednoznačná. "Z tohoto důvodu dát nájemci výpověď nemůžete. Výpovědní důvody jsou dány v ustanoveních § 2288 a § 2291 občanského zákoníku. Byt můžete prodat i se závazkem nájemní smlouvy, nový vlastník pak vstoupí přímo ze zákona do postavení pronajímatele a stávající nájemní smlouva zůstane nadále v platnosti, není třeba uzavírat novou," vysvětluje právnička Lenka Veselá ze Sdružení nájemníků. 

Nebojte se zeptat

Potřebujete také poradit? Své dotazy můžete směřovat na poradnu Portálu o bydlení prostřednictvím mailové adresy info@portalobydleni.cz. Odpovědi jsou rozděleny podle kategorií, díky tomu je orientace v poradně snadná. 

Dotazy a odpovědi týkající se například měřičů tepla a jejich povinné instalace najdete ZDE. V poradně přinášíme podrobné odpovědi na dotazy týkající se nejrůznějších oblastí bydlení, kterými pomáháme řešit problémy majitelů i nájemníků, bytových družstev, stejně jako můžeme zodpovědět otázky obcí a dalších institucí. Otázky a odpovědi na ně řadíme do kapitol podle toho, k jakému tématu se vztahují. Poradna Portálu o bydlení funguje zdarma. 

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

16.10.2018
Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.

Tato daň se platí z tak zvaných úplatných převodů nemovitých věcí, tedy z jejich prodeje a směn....

15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.
12.10.2018 Na III. grémiu k zákonu o sociálním bydlení, které se konalo na Ministerstvu pro místní rozvoj, se sešli všichni významní partneři.
11.10.2018 Od pátku 9. do neděle 11. listopadu proběhne další ročník akce Dny pasivních domů, v rámci níž bude možné se zeptat přímo majitelů těchto domů, jak se jim v nich žije, jak fungují a také jak se staví.
10.10.2018 V jednacím sále Akademie veřejného investování Ministerstva pro místní rozvoj se uskuteční 1. seminář pro žadatele o dotaci z programu Podpora bydlení pro rok 2019.