Nemáte jasno v nájmu nebo v měřičích? Pište do poradny

Z dotazů, které přicházejí do poradny Portálu o bydlení, vyplývá, že lidé nejvíce řeší stanovování výše nájmu nebo výpověď z nájemního bytu, často se ptají také na stanovování výše záloh za služby a energie. Nově však přibývá i otázek, které se týkají povinné instalace měřičů spotřeby tepla ve všech bytech od ledna příštího roku. Rádi zodpovíme i jakékoli další dotazy týkající se bydlení.

"Pronajímám byt a nájemce má smlouvu na dobu neurčitou. Chtěla bych byt prodat a s nájemcem se asi nedohodnu. Můžu mu dát výpověď z důvodu prodeje bytu?" Tak zní jeden z dotazů, které tento měsíc dorazily na mailovou adresu poradny Portálu o bydlení. 

Odpověď je jednoznačná. "Z tohoto důvodu dát nájemci výpověď nemůžete. Výpovědní důvody jsou dány v ustanoveních § 2288 a § 2291 občanského zákoníku. Byt můžete prodat i se závazkem nájemní smlouvy, nový vlastník pak vstoupí přímo ze zákona do postavení pronajímatele a stávající nájemní smlouva zůstane nadále v platnosti, není třeba uzavírat novou," vysvětluje právnička Lenka Veselá ze Sdružení nájemníků. 

Nebojte se zeptat

Potřebujete také poradit? Své dotazy můžete směřovat na poradnu Portálu o bydlení prostřednictvím mailové adresy info@portalobydleni.cz. Odpovědi jsou rozděleny podle kategorií, díky tomu je orientace v poradně snadná. 

Dotazy a odpovědi týkající se například měřičů tepla a jejich povinné instalace najdete ZDE. V poradně přinášíme podrobné odpovědi na dotazy týkající se nejrůznějších oblastí bydlení, kterými pomáháme řešit problémy majitelů i nájemníků, bytových družstev, stejně jako můžeme zodpovědět otázky obcí a dalších institucí. Otázky a odpovědi na ně řadíme do kapitol podle toho, k jakému tématu se vztahují. Poradna Portálu o bydlení funguje zdarma. 

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.