Nemáte jasno v nájmu nebo v měřičích? Pište do poradny

Z dotazů, které přicházejí do poradny Portálu o bydlení, vyplývá, že lidé nejvíce řeší stanovování výše nájmu nebo výpověď z nájemního bytu, často se ptají také na stanovování výše záloh za služby a energie. Nově však přibývá i otázek, které se týkají povinné instalace měřičů spotřeby tepla ve všech bytech od ledna příštího roku. Rádi zodpovíme i jakékoli další dotazy týkající se bydlení.

"Pronajímám byt a nájemce má smlouvu na dobu neurčitou. Chtěla bych byt prodat a s nájemcem se asi nedohodnu. Můžu mu dát výpověď z důvodu prodeje bytu?" Tak zní jeden z dotazů, které tento měsíc dorazily na mailovou adresu poradny Portálu o bydlení. 

Odpověď je jednoznačná. "Z tohoto důvodu dát nájemci výpověď nemůžete. Výpovědní důvody jsou dány v ustanoveních § 2288 a § 2291 občanského zákoníku. Byt můžete prodat i se závazkem nájemní smlouvy, nový vlastník pak vstoupí přímo ze zákona do postavení pronajímatele a stávající nájemní smlouva zůstane nadále v platnosti, není třeba uzavírat novou," vysvětluje právnička Lenka Veselá ze Sdružení nájemníků. 

Nebojte se zeptat

Potřebujete také poradit? Své dotazy můžete směřovat na poradnu Portálu o bydlení prostřednictvím mailové adresy info@portalobydleni.cz. Odpovědi jsou rozděleny podle kategorií, díky tomu je orientace v poradně snadná. 

Dotazy a odpovědi týkající se například měřičů tepla a jejich povinné instalace najdete ZDE. V poradně přinášíme podrobné odpovědi na dotazy týkající se nejrůznějších oblastí bydlení, kterými pomáháme řešit problémy majitelů i nájemníků, bytových družstev, stejně jako můžeme zodpovědět otázky obcí a dalších institucí. Otázky a odpovědi na ně řadíme do kapitol podle toho, k jakému tématu se vztahují. Poradna Portálu o bydlení funguje zdarma. 

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

16.01.2019
Jméno usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí je v našem povědomí nejspíš spjato se squaterstvím. To už je ale minulost, objekt bude sloužit seniorům.

Šatovku najdeme v nejkrásnější části Prahy, v romantickém Šáreckém údolí. Stav budovy byl léta...

15.01.2019 Hned v úvodu si řekneme, že ano, ale je nutno dodržet určitá pravidla a postupy.
14.01.2019 V těchto dnech je ještě stále možné podávat žádosti o poskytnutí národních dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo vyslyšelo požadavky starostek a starostů a vyhlásilo i zcela nové dotační programy.
10.01.2019 Často se traduje, a je to slyšet i v médiích, že pro jakoukoliv stavební činnost je vyžadován souhlas souseda.
07.01.2019 K vlastnickému právu náleží též právo bránit svůj majetek proti neoprávněným zásahům. Právě oplocování pozemku je projevem vůle vlastníka chránit svůj majetek.