Liberec plánuje opravu kontejnerových stání

Obyvatelé stotisícového města pod Jizerskými horami se dočkají přeměny nevzhledných kontejnerových stání. Zároveň se počítá s praktičtějším rozmístěním kontejnerů tak, aby byly pro lidi dostupnější. Kontejnery na veřejných místech jako jsou náměstí chce radnice umisťovat pod zem.

Liberečtí radní schválili záměr studie pro umístění, doplnění a modernizaci kontejnerových stání. Cílem má být jednotnější a efektivnější systém kontejnerových stání. Studie bude kromě umístění, obnovy a doplnění kontejnerových stání řešit také jejich estetickou stránku, například modernější zastřešení a zakrytí.

Nevzhledná stání nahradí nová podle zahraničních vzorů

Na území města Liberce momentálně stojí 14 744 nádob na sběr směsného komunálního odpadu a 1 195 nádob na tříděný odpad, které jsou rozmístěny na 271 kontejnerových stáních. A protože se město Liberec vyznačuje kopcovitým terénem a často úzkými ulicemi, bývá v mnoha lokalitách obtížné umístit kontejnery na odpad k určeným nemovitostem.

„Je pochopitelné, že lidé chtějí mít kontejnerová stání blízko, ale zároveň ne pod okny. Mnohá stání jsou navíc příliš velká a kontejnery jsou často umísťovány jen podle možností terénu, bez ohledu na estetiku. V tomto směru je nevyhovující i samotná podoba většiny stávajících kontejnerových stání, která jsou převážně z betonových prefabrikátů nebo vlnitého plechu,“ vysvětlila primátorka Martina Rosenbergová, proč chce město současný stav kontejnerových stání změnit.

Město bude usilovat o dotace na změnu kontejnerů

Podle primátorky existuje v zahraničí mnoho konkrétních příkladů, jak se dají kontejnerová stání efektivně modernizovat. Například na Sokolském náměstí letos vzniknou i první podzemní kontejnery na území města. Jedním ze zadání nové studie proto bude také vytipování dalších míst pro podzemní kontejnery. „Šly by využít například na sídlištích, kde bychom umístěním nádob na odpad pod zem mohli přispět k čistšímu prostředí,“ doplnila primátorka.

Změna vzhledu kontejnerových stání pak bude samozřejmě závislá na možnostech rozpočtu města. „Pracujeme koncepčně, takže nejprve prověřujeme stav studií, nicméně se obávám, že bez zapojení dotačních zdrojů by byla plošná výměna všech kontejnerových stání nemožná,“ poznamenal náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc.

Zdroj: www.liberec.cz

Další zprávy

16.10.2018
Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.

Tato daň se platí z tak zvaných úplatných převodů nemovitých věcí, tedy z jejich prodeje a směn....

15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.
12.10.2018 Na III. grémiu k zákonu o sociálním bydlení, které se konalo na Ministerstvu pro místní rozvoj, se sešli všichni významní partneři.
11.10.2018 Od pátku 9. do neděle 11. listopadu proběhne další ročník akce Dny pasivních domů, v rámci níž bude možné se zeptat přímo majitelů těchto domů, jak se jim v nich žije, jak fungují a také jak se staví.
10.10.2018 V jednacím sále Akademie veřejného investování Ministerstva pro místní rozvoj se uskuteční 1. seminář pro žadatele o dotaci z programu Podpora bydlení pro rok 2019.