Karviná: z ubytovny Kosmos budou byty pro rodiny a seniory

Ubytovnu v centru Karviné koupí město a přestaví ji na malé byty pro seniory nebo mladé rodiny. Záměr před několika dny schválili místní radní s tím, že se budou snažit vyjednat co nejnižší kupní cenu. Samotnou přestavbu pak hodlá město financovat především z dotací. Využít může například nový program Ministerstva pro místní rozvoj.

Senioři dnes čekají v Karviné na bydlení v domovech s pečovatelskou službou několik let (město má na jedné straně zhruba 500 bytů v domech s pečovatelskou službou a na druhé straně asi osm set žadatelů o toto bydlení), startovací byty s regulovaným nájemným pro mladé rodiny chybí úplně.

Zlepšit situaci může například nové využití známí karvinské ubytovny Kosmas, kterou chce město koupit a přeměnit na byty právě pro tyto dvě skupiny obyvatel. Rekonstrukci by měly nejméně z 85 procent zaplatit dotace od státu či Evropské unie. „Jenom koupit ubytovnu bez jasného využití nestačí, to by nebylo řešení. Koupit, opravit  a užitečně využívat je dobrá cesta, jak vyřešit problém veřejnosti prospěšným způsobem. Dotace nám velmi pomohou,“ vysvětlil primátor Tomáš Hanzel. Podle něj se tím vyřeší hned několik problémů: ubytovnu, která je prakticky v centru města a už začíná být problematická, a potřebu dostupného bydlení pro mladé nebo seniory.

MMR chce podpořit bydlení seniorů

Možnosti platit projekt z dotací potvrdil náměstek ministryně pro místní rozvoj Petr Smrček. „V plánovacím období EU 2014 – 2020 lze počítat s možností využití finančních prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu na výstavbu nebo pořízení sociálních bytů pro předem definované skupiny domácností. V případě splnění podmínek (především musí jít o službu obecně hospodářského zájmu) by dotace mohly dosahovat až 85 procent pořizovacích nákladů. Z vlastních zdrojů pak hodlá naše ministerstvo podpořit především bydlení seniorů,“ uvedl.

Vedle známých pečovatelských bytů úřad připravuje nový dotační program, který umožní výstavbu nebo pořízení nájemních bytů v takzvaných Komunitních domech seniorů.  Tyto byty a sdílené prostory budou k dispozici pro věkovou skupinu od 60 let spíše s nižšími příjmy.

Ministerstvo považuje za vhodné preferovat využití stávajícího bytového nebo nebytového fondu, který projde rekonstrukcí. Vyhlášení nových výzev na národní programy se plánuje v řádu několika týdnů.

V Karviné je 15 ubytoven, většina bez potíží, město nevlastní žádnou. Do budoucna vidí primátor Hanzel pozitiva v nově a lépe nastavených zákonech. „Od ledna to budou mít vlastníci ubytoven těžší díky novým pravidlům pro vyplácení dávek sociálně slabým a my budeme mít o něco lepší podmínky pro další omezování těch problematických ubytoven. Stát při tvorbě zákonů zohlednil i náš požadavek na omezení doby dočasného bydlení,“ doplnil primátor Hanzel.

Zdroj: www.karvina.cz

Další zprávy

19.02.2018
Jestliže se chystáte obložit svou koupelnu a nikdy před tím jste to nedělali, získáte řadu zkušeností, často negativních, které vám napříště ušetří spoustu času a energie.

Zkušenosti jsou o to cennější, pokud je na shánění firmy a na samotné práce málo času. Čím jsme...

16.02.2018 V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.
15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.
13.02.2018 Technický facility management je v případě bytových domů komplexní technická správa objektu.