Karviná: z ubytovny Kosmos budou byty pro rodiny a seniory

Ubytovnu v centru Karviné koupí město a přestaví ji na malé byty pro seniory nebo mladé rodiny. Záměr před několika dny schválili místní radní s tím, že se budou snažit vyjednat co nejnižší kupní cenu. Samotnou přestavbu pak hodlá město financovat především z dotací. Využít může například nový program Ministerstva pro místní rozvoj.

Senioři dnes čekají v Karviné na bydlení v domovech s pečovatelskou službou několik let (město má na jedné straně zhruba 500 bytů v domech s pečovatelskou službou a na druhé straně asi osm set žadatelů o toto bydlení), startovací byty s regulovaným nájemným pro mladé rodiny chybí úplně.

Zlepšit situaci může například nové využití známí karvinské ubytovny Kosmas, kterou chce město koupit a přeměnit na byty právě pro tyto dvě skupiny obyvatel. Rekonstrukci by měly nejméně z 85 procent zaplatit dotace od státu či Evropské unie. „Jenom koupit ubytovnu bez jasného využití nestačí, to by nebylo řešení. Koupit, opravit  a užitečně využívat je dobrá cesta, jak vyřešit problém veřejnosti prospěšným způsobem. Dotace nám velmi pomohou,“ vysvětlil primátor Tomáš Hanzel. Podle něj se tím vyřeší hned několik problémů: ubytovnu, která je prakticky v centru města a už začíná být problematická, a potřebu dostupného bydlení pro mladé nebo seniory.

MMR chce podpořit bydlení seniorů

Možnosti platit projekt z dotací potvrdil náměstek ministryně pro místní rozvoj Petr Smrček. „V plánovacím období EU 2014 – 2020 lze počítat s možností využití finančních prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu na výstavbu nebo pořízení sociálních bytů pro předem definované skupiny domácností. V případě splnění podmínek (především musí jít o službu obecně hospodářského zájmu) by dotace mohly dosahovat až 85 procent pořizovacích nákladů. Z vlastních zdrojů pak hodlá naše ministerstvo podpořit především bydlení seniorů,“ uvedl.

Vedle známých pečovatelských bytů úřad připravuje nový dotační program, který umožní výstavbu nebo pořízení nájemních bytů v takzvaných Komunitních domech seniorů.  Tyto byty a sdílené prostory budou k dispozici pro věkovou skupinu od 60 let spíše s nižšími příjmy.

Ministerstvo považuje za vhodné preferovat využití stávajícího bytového nebo nebytového fondu, který projde rekonstrukcí. Vyhlášení nových výzev na národní programy se plánuje v řádu několika týdnů.

V Karviné je 15 ubytoven, většina bez potíží, město nevlastní žádnou. Do budoucna vidí primátor Hanzel pozitiva v nově a lépe nastavených zákonech. „Od ledna to budou mít vlastníci ubytoven těžší díky novým pravidlům pro vyplácení dávek sociálně slabým a my budeme mít o něco lepší podmínky pro další omezování těch problematických ubytoven. Stát při tvorbě zákonů zohlednil i náš požadavek na omezení doby dočasného bydlení,“ doplnil primátor Hanzel.

Zdroj: www.karvina.cz

Další zprávy

18.01.2019
O dotaci se mohou ucházet obce, organizace zřizované obcemi či neziskové organizace. Příjem žádostí byl zahájen 4. ledna 2019.

Hlavní myšlenka konceptu Housing First (Bydlení především) vychází z toho, že lidé v bytové nouzi...

17.01.2019 Zajistit si odpovídajícího projektanta, je jednou ze základních povinností stavebníka.
16.01.2019 Jméno usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí je v našem povědomí nejspíš spjato se squaterstvím. To už je ale minulost, objekt bude sloužit seniorům.
15.01.2019 Hned v úvodu si řekneme, že ano, ale je nutno dodržet určitá pravidla a postupy.
14.01.2019 V těchto dnech je ještě stále možné podávat žádosti o poskytnutí národních dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo vyslyšelo požadavky starostek a starostů a vyhlásilo i zcela nové dotační programy.