Karviná: z ubytovny Kosmos budou byty pro rodiny a seniory

Ubytovnu v centru Karviné koupí město a přestaví ji na malé byty pro seniory nebo mladé rodiny. Záměr před několika dny schválili místní radní s tím, že se budou snažit vyjednat co nejnižší kupní cenu. Samotnou přestavbu pak hodlá město financovat především z dotací. Využít může například nový program Ministerstva pro místní rozvoj.

Senioři dnes čekají v Karviné na bydlení v domovech s pečovatelskou službou několik let (město má na jedné straně zhruba 500 bytů v domech s pečovatelskou službou a na druhé straně asi osm set žadatelů o toto bydlení), startovací byty s regulovaným nájemným pro mladé rodiny chybí úplně.

Zlepšit situaci může například nové využití známí karvinské ubytovny Kosmas, kterou chce město koupit a přeměnit na byty právě pro tyto dvě skupiny obyvatel. Rekonstrukci by měly nejméně z 85 procent zaplatit dotace od státu či Evropské unie. „Jenom koupit ubytovnu bez jasného využití nestačí, to by nebylo řešení. Koupit, opravit  a užitečně využívat je dobrá cesta, jak vyřešit problém veřejnosti prospěšným způsobem. Dotace nám velmi pomohou,“ vysvětlil primátor Tomáš Hanzel. Podle něj se tím vyřeší hned několik problémů: ubytovnu, která je prakticky v centru města a už začíná být problematická, a potřebu dostupného bydlení pro mladé nebo seniory.

MMR chce podpořit bydlení seniorů

Možnosti platit projekt z dotací potvrdil náměstek ministryně pro místní rozvoj Petr Smrček. „V plánovacím období EU 2014 – 2020 lze počítat s možností využití finančních prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu na výstavbu nebo pořízení sociálních bytů pro předem definované skupiny domácností. V případě splnění podmínek (především musí jít o službu obecně hospodářského zájmu) by dotace mohly dosahovat až 85 procent pořizovacích nákladů. Z vlastních zdrojů pak hodlá naše ministerstvo podpořit především bydlení seniorů,“ uvedl.

Vedle známých pečovatelských bytů úřad připravuje nový dotační program, který umožní výstavbu nebo pořízení nájemních bytů v takzvaných Komunitních domech seniorů.  Tyto byty a sdílené prostory budou k dispozici pro věkovou skupinu od 60 let spíše s nižšími příjmy.

Ministerstvo považuje za vhodné preferovat využití stávajícího bytového nebo nebytového fondu, který projde rekonstrukcí. Vyhlášení nových výzev na národní programy se plánuje v řádu několika týdnů.

V Karviné je 15 ubytoven, většina bez potíží, město nevlastní žádnou. Do budoucna vidí primátor Hanzel pozitiva v nově a lépe nastavených zákonech. „Od ledna to budou mít vlastníci ubytoven těžší díky novým pravidlům pro vyplácení dávek sociálně slabým a my budeme mít o něco lepší podmínky pro další omezování těch problematických ubytoven. Stát při tvorbě zákonů zohlednil i náš požadavek na omezení doby dočasného bydlení,“ doplnil primátor Hanzel.

Zdroj: www.karvina.cz

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.