Chalupy jsou zase populární, lidé si na ně půjčují půl miliardy ročně

Mladí Češi znovuobjevili chataření a chalupaření. Jejich přístup se ale od dob největšího rozkvětu chalupaření v 80. letech dost liší. Celých 22,5 procent Čechů dnes totiž pořízení chalupy vnímá jako investici.

Lidé si půjčují peníze nejen na byty či rodinné domy. Čím dál častěji si na hypotéku pořizují i chaty a chalupy, ačkoli se původně zdálo, že zájem o tento typ nemovitostí je minulostí. Pořizují si je především lidé, kterým se vlastní bydlení podařilo vyřešit bez bankovního úvěru, ale ani to není vždy pravidlem. 

Průměrná výše úvěru na chatu nebo chalupu činila v loňském roce 1 milion korun. Největší zájem o chalupy na investici panuje u těch nejmladších, ve věku 18 až 26 let (27 procent). Průměrný věk žadatele o hypotéku na chatu či chalupu je podle hypotečních bank 28 let. 

Na pronájem turistům i jako bydlení na důchod

Podobně jako v Česku je rekreační bydlení populární například ve Skandinávii. Zejména mladší lidé si nyní začali chalupy pořizovat jako investici, například na pronájem turistům v době, kdy je nevyužívají. Z hlavní prodejní sezóny chalup, která je mezi červnem a zářím, bylo však i přesto vidět, že touha po chalupě coby místu pro víkendovou relaxaci, je stále ta nejpodstatnější. Zvýšený zájem o chalupaření u starších lidí, ve věku 54 až 65 let (20,6 procent), pak pramení i z toho, že řada z nich o chalupě již uvažuje jako o stálém bydlení na důchod. 

Trend přeměny chalup v bydlení na stáří přitom není nový.  Momentálně je však podpořen i všeobecným trendem zdravějšího životního stylu, nakupování jídla na farmářských trzích a podobně. Lidé v předdůchodovém věku, kteří se stěhovali kdysi do měst za prací, proto častěji zvažují i stěhování zpět do přírody. Ceny nemovitostí v lokalitách vzdálenějších od center velkých měst přitom v některých regionech i klesají.

Největší zájem o chalupy mají obyvatelé menších měst

Zajímavá je také struktura poptávky po chalupaření podle velikosti obcí a měst, ve kterých lidé žijí. Největšímu zájmu se totiž chalupaření těší u obyvatel menších měst. U měst s 20 001 až 100 000 obyvateli je to 31,7 procent, zatímco ve městech nad 100 000 obyvatel jen 18,4 procent. To je dokonce méně než u lidí z nejmenších obcí pod tisíc obyvatel (20,7 procent), kteří již často žijí přímo v přírodě.

Ostatně chalupaření láká v Česku nejvíce ty, kteří to mají blízko do hor. Nejpopulárnější je v okolí Krkonoš, konkrétně Královéhradeckém kraji (35,7 procent) a Pardubickém kraji (26,9 procent), dále pak Šumavy, Jizerských hor, a v Libereckém kraji. Regionem, který jeví o chataření radikálně nižší zájem než je celorepublikový průměr, je Karlovarský kraj (pouhých 5,6 procent). V krajích dále od hor pak podle aktuálního průzkumu Hypoteční banky lidé chalupaření až tolik neholdují.

Zdroj: realitní kanceláře, hypoteční banky

Další zprávy

21.02.2018
Každá správa bytového domu je nutně spojena nejen s pasportem objektu a otevřením účetních knih, ale také s evidenčními a organizačními povinnostmi vlastníka objektu.

K řádnému užívání bytového domu je zapotřebí vedle řady organizačních pokynů především vedení...

19.02.2018 Jestliže se chystáte obložit svou koupelnu a nikdy před tím jste to nedělali, získáte řadu zkušeností, často negativních, které vám napříště ušetří spoustu času a energie.
16.02.2018 V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.
15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.