Louny opravily domov pro seniory, je úspornější

Města se snaží nejen vybudovat nové bydlení pro seniory, ale vylepšovat i to stávající. Příkladem mohou být Louny, kde se díky rekonstrukci podařilo nejen zvýšit komfort místního Domova pro seniory, ale provoz budovy bude do budoucna také výrazně levnější.

Celkem sedmnáct milionů korun stála rekonstrukce lounského domova pro seniory, přičemž největší položku činila opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti budovy. Město na opravu získalo více než pět milionů korun ze Státního fondu životního prostředí v rámci 35. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Vzhledem k tomu, že se většina peněz během následujících let vrátí díky úsporám na topení. Tvoří státní dotace většinu celkových náklad spojených s opravou.

V rámci akce bylo provedeno zateplení obvodového pláště objektu, výměna oken a vchodových dveří. Na zateplení obvodových stěn objektu byl použit kontaktní zateplovací systém s ušlechtilou škrábanou omítkou, jako izolant byla použita tepelná izolace z minerálních desek tloušťky 120 mm (v ploše) a 20 mm na ostění oken.

Obyvatelé získali nová okna i dveře

Dále nechalo město provést dodatečné zateplení stropu v levé, střední a pravé části obytné budov a stropu nad společenskou a bytovou částí. V celém objektu byla vyměněna okna a vchodové dveře. Stávající nevyhovující dřevěná okna byla nahrazena plastovými, se stejnou velikostí a členěním, byly vybourány kovové prosklené stěny, které měly pevné zasklení, otvory po těchto stěnách byly dozděny a opatřeny plastovými okny.

Zároveň s výměnou oken a dveří byla provedena i výměna venkovních a vnitřních parapetů, opravené jsou i povrchy balkonů a teras včetně zábradlí a došlo i na opravu anglických dvorků.

Zdroj: www.mulouny.cz

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.