Pokud se dlužník nevystěhuje, může skončit u soudu

Na poradnu Portálu o bydlení se obrací jak majitelé bytů, tak ti, kdo si je pronajímají. V poslední době šlo například o dotaz, jak skončí případ, kdy obyvatelka za pronájem bytu neplatila, avšak ani se na výzvu majitele neodstěhovala pryč, přestože měla přesně dané datum. Právnička jí doporučila, aby výzvy co nejdříve rozhodně uposlechla.

"Dostala jsem výpověď z bytu kvůli dluhu na nájemném. K určenému datu jsem se nevystěhovala, jelikož zatím pro sebe a dítě sháním jiný byt. Mohou mě z bytu vystěhovat násilím?" zněl dotaz jedné z čtenářek, která se obrátila na poradnu Portálu o bydlení. Domnívala se zřejmě, že má právo na to, aby v bytě zůstala, dokud nesežene jí, například levnější, zvláště proto, že v něm nebydlí sama, ale s malým dítětem. 

Jenže v tomto případě má smůlu, protože neplatila nájem, a proto na ní majitel bytu nemusí brát žádné ohledy. "Pokud neodevzdáte byt pronajímateli v den skončení nájmu, váš dluh na nájemném bude dál narůstat, neboť pronajímatel má právo na náhradu ve výši ujednaného nájemného," upozornila ji ve své odpovědi právnička Iveta Golasová ze Sdružení nájemníků. 

A nejen to. Podle ní je navíc pravděpodobné, že pronajímatel v souladu s platnou legislativou požádá žalobou soud o vyklizení bytu a následně  o výkon rozhodnutí, kdy tedy  bude nájemnice vystěhována. To sice může celkem trvat několik měsíců, ale rozhodně se nevyplatí spoléhat na to, že po tu dobu lze ještě v bytě v klidu bydlet. 

Protože krom stoupajícího dluhu se k penězům, které bude muset dlužnice zaplatit, přičtou výdaje spojené se soudem a ty činí několik desítek tisíc korun. Další odpovědi na podobné dotazy najdete v naší poradně ZDE

Nevíte si rady? Obraťte se na odborníky na problematiku bydlení

Potřebujete poradit s něčím, co vás není jasné? Můžete se obrátit na naši poradnu a zaslat dotaz na info@portalobydleni.cz – oslovíme spolupracující odborníky a budeme se snažit vám odpověď zajistit a následně zveřejnit na webu tak, aby pomohla i ostatním čtenářům, samozřejmě bez uvedení osobních údajů. 

Případně se můžete podívat do poradny Portálu o bydlení ZDE, v níž se věnujeme různým tématům, otázky i odpovědi jsou přehledně rozčleněny do kategorií. Poradna Portálu o bydlení je bezplatná. 

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.