Pokud se dlužník nevystěhuje, může skončit u soudu

Na poradnu Portálu o bydlení se obrací jak majitelé bytů, tak ti, kdo si je pronajímají. V poslední době šlo například o dotaz, jak skončí případ, kdy obyvatelka za pronájem bytu neplatila, avšak ani se na výzvu majitele neodstěhovala pryč, přestože měla přesně dané datum. Právnička jí doporučila, aby výzvy co nejdříve rozhodně uposlechla.

"Dostala jsem výpověď z bytu kvůli dluhu na nájemném. K určenému datu jsem se nevystěhovala, jelikož zatím pro sebe a dítě sháním jiný byt. Mohou mě z bytu vystěhovat násilím?" zněl dotaz jedné z čtenářek, která se obrátila na poradnu Portálu o bydlení. Domnívala se zřejmě, že má právo na to, aby v bytě zůstala, dokud nesežene jí, například levnější, zvláště proto, že v něm nebydlí sama, ale s malým dítětem. 

Jenže v tomto případě má smůlu, protože neplatila nájem, a proto na ní majitel bytu nemusí brát žádné ohledy. "Pokud neodevzdáte byt pronajímateli v den skončení nájmu, váš dluh na nájemném bude dál narůstat, neboť pronajímatel má právo na náhradu ve výši ujednaného nájemného," upozornila ji ve své odpovědi právnička Iveta Golasová ze Sdružení nájemníků. 

A nejen to. Podle ní je navíc pravděpodobné, že pronajímatel v souladu s platnou legislativou požádá žalobou soud o vyklizení bytu a následně  o výkon rozhodnutí, kdy tedy  bude nájemnice vystěhována. To sice může celkem trvat několik měsíců, ale rozhodně se nevyplatí spoléhat na to, že po tu dobu lze ještě v bytě v klidu bydlet. 

Protože krom stoupajícího dluhu se k penězům, které bude muset dlužnice zaplatit, přičtou výdaje spojené se soudem a ty činí několik desítek tisíc korun. Další odpovědi na podobné dotazy najdete v naší poradně ZDE

Nevíte si rady? Obraťte se na odborníky na problematiku bydlení

Potřebujete poradit s něčím, co vás není jasné? Můžete se obrátit na naši poradnu a zaslat dotaz na info@portalobydleni.cz – oslovíme spolupracující odborníky a budeme se snažit vám odpověď zajistit a následně zveřejnit na webu tak, aby pomohla i ostatním čtenářům, samozřejmě bez uvedení osobních údajů. 

Případně se můžete podívat do poradny Portálu o bydlení ZDE, v níž se věnujeme různým tématům, otázky i odpovědi jsou přehledně rozčleněny do kategorií. Poradna Portálu o bydlení je bezplatná. 

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.