Příští rok půjdou ceny bytů ve velkých městech nahoru

Zatímco letos se drží ceny bytů na stejné úrovni jako už několik let, příští rok se podle odhadů realitních společností o něco zvednou, zejména v metropoli. Týká se to nových i starších bytů – u těch se dokonce ceny v inzerátech o něco zvedají už nyní, ale v praxi se nakonec starší nemovitosti zatím vesměs prodávají za cenu nižší než nabídkovou. Hypotéky se zatím stále drží rekordně nízko.

Ceny nemovitostí na realitním trhu jsou aktuálně příznivé, klesat ale nebudou. V Praze a Brně se příští rok očekává pozvolný nárůst cen starších nemovitostí, také developeři plánují mírné zdražení nových bytů již v příštím roce. Výhledově se proto dá očekávat mírný růst. Stalo by se tak poprvé od poklesu cen v důsledku ekonomické krize.

Nejrychleji porostou ceny menších bytů

Od poloviny roku 2008, kdy byly ceny bytů na vrcholu, začaly postupně padat. Zlom nastal až na počátku roku 2012, kdy se na delší dobu ustálily. Ve druhém pololetí roku 2013 pak začaly podle statistik nabídkové ceny bytů v celorepublikovém průměru mírně stoupat a tato tendence pokračuje. Nejrychleji porostou ceny menších bytů.

Podle průzkumů průměrná cena nových bytů v příštím roce vzroste, růst připravuje více než polovina developerských společností, protože stoupá i poptávka po takovém bydlení. Například byt 2+kk o velikosti kolem 50 m2, o které je největší zájem, stál v širším centru Prahy před rokem přibližně dva miliony korun. Dnes se jeho cena pohybuje kolem 2 200 000 korun. Makléři se nicméně shodují v tom, že růst cen nepřekročí čtyři procenta.

Zdroj: realitní společnosti

Další zprávy

16.10.2018
Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.

Tato daň se platí z tak zvaných úplatných převodů nemovitých věcí, tedy z jejich prodeje a směn....

15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.
12.10.2018 Na III. grémiu k zákonu o sociálním bydlení, které se konalo na Ministerstvu pro místní rozvoj, se sešli všichni významní partneři.
11.10.2018 Od pátku 9. do neděle 11. listopadu proběhne další ročník akce Dny pasivních domů, v rámci níž bude možné se zeptat přímo majitelů těchto domů, jak se jim v nich žije, jak fungují a také jak se staví.
10.10.2018 V jednacím sále Akademie veřejného investování Ministerstva pro místní rozvoj se uskuteční 1. seminář pro žadatele o dotaci z programu Podpora bydlení pro rok 2019.