Příští rok půjdou ceny bytů ve velkých městech nahoru

Zatímco letos se drží ceny bytů na stejné úrovni jako už několik let, příští rok se podle odhadů realitních společností o něco zvednou, zejména v metropoli. Týká se to nových i starších bytů – u těch se dokonce ceny v inzerátech o něco zvedají už nyní, ale v praxi se nakonec starší nemovitosti zatím vesměs prodávají za cenu nižší než nabídkovou. Hypotéky se zatím stále drží rekordně nízko.

Ceny nemovitostí na realitním trhu jsou aktuálně příznivé, klesat ale nebudou. V Praze a Brně se příští rok očekává pozvolný nárůst cen starších nemovitostí, také developeři plánují mírné zdražení nových bytů již v příštím roce. Výhledově se proto dá očekávat mírný růst. Stalo by se tak poprvé od poklesu cen v důsledku ekonomické krize.

Nejrychleji porostou ceny menších bytů

Od poloviny roku 2008, kdy byly ceny bytů na vrcholu, začaly postupně padat. Zlom nastal až na počátku roku 2012, kdy se na delší dobu ustálily. Ve druhém pololetí roku 2013 pak začaly podle statistik nabídkové ceny bytů v celorepublikovém průměru mírně stoupat a tato tendence pokračuje. Nejrychleji porostou ceny menších bytů.

Podle průzkumů průměrná cena nových bytů v příštím roce vzroste, růst připravuje více než polovina developerských společností, protože stoupá i poptávka po takovém bydlení. Například byt 2+kk o velikosti kolem 50 m2, o které je největší zájem, stál v širším centru Prahy před rokem přibližně dva miliony korun. Dnes se jeho cena pohybuje kolem 2 200 000 korun. Makléři se nicméně shodují v tom, že růst cen nepřekročí čtyři procenta.

Zdroj: realitní společnosti

Další zprávy

21.02.2018
Každá správa bytového domu je nutně spojena nejen s pasportem objektu a otevřením účetních knih, ale také s evidenčními a organizačními povinnostmi vlastníka objektu.

K řádnému užívání bytového domu je zapotřebí vedle řady organizačních pokynů především vedení...

19.02.2018 Jestliže se chystáte obložit svou koupelnu a nikdy před tím jste to nedělali, získáte řadu zkušeností, často negativních, které vám napříště ušetří spoustu času a energie.
16.02.2018 V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.
15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.