Příští rok půjdou ceny bytů ve velkých městech nahoru

Zatímco letos se drží ceny bytů na stejné úrovni jako už několik let, příští rok se podle odhadů realitních společností o něco zvednou, zejména v metropoli. Týká se to nových i starších bytů – u těch se dokonce ceny v inzerátech o něco zvedají už nyní, ale v praxi se nakonec starší nemovitosti zatím vesměs prodávají za cenu nižší než nabídkovou. Hypotéky se zatím stále drží rekordně nízko.

Ceny nemovitostí na realitním trhu jsou aktuálně příznivé, klesat ale nebudou. V Praze a Brně se příští rok očekává pozvolný nárůst cen starších nemovitostí, také developeři plánují mírné zdražení nových bytů již v příštím roce. Výhledově se proto dá očekávat mírný růst. Stalo by se tak poprvé od poklesu cen v důsledku ekonomické krize.

Nejrychleji porostou ceny menších bytů

Od poloviny roku 2008, kdy byly ceny bytů na vrcholu, začaly postupně padat. Zlom nastal až na počátku roku 2012, kdy se na delší dobu ustálily. Ve druhém pololetí roku 2013 pak začaly podle statistik nabídkové ceny bytů v celorepublikovém průměru mírně stoupat a tato tendence pokračuje. Nejrychleji porostou ceny menších bytů.

Podle průzkumů průměrná cena nových bytů v příštím roce vzroste, růst připravuje více než polovina developerských společností, protože stoupá i poptávka po takovém bydlení. Například byt 2+kk o velikosti kolem 50 m2, o které je největší zájem, stál v širším centru Prahy před rokem přibližně dva miliony korun. Dnes se jeho cena pohybuje kolem 2 200 000 korun. Makléři se nicméně shodují v tom, že růst cen nepřekročí čtyři procenta.

Zdroj: realitní společnosti

Další zprávy

16.01.2019
Jméno usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí je v našem povědomí nejspíš spjato se squaterstvím. To už je ale minulost, objekt bude sloužit seniorům.

Šatovku najdeme v nejkrásnější části Prahy, v romantickém Šáreckém údolí. Stav budovy byl léta...

15.01.2019 Hned v úvodu si řekneme, že ano, ale je nutno dodržet určitá pravidla a postupy.
14.01.2019 V těchto dnech je ještě stále možné podávat žádosti o poskytnutí národních dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo vyslyšelo požadavky starostek a starostů a vyhlásilo i zcela nové dotační programy.
10.01.2019 Často se traduje, a je to slyšet i v médiích, že pro jakoukoliv stavební činnost je vyžadován souhlas souseda.
07.01.2019 K vlastnickému právu náleží též právo bránit svůj majetek proti neoprávněným zásahům. Právě oplocování pozemku je projevem vůle vlastníka chránit svůj majetek.