Příští rok půjdou ceny bytů ve velkých městech nahoru

Zatímco letos se drží ceny bytů na stejné úrovni jako už několik let, příští rok se podle odhadů realitních společností o něco zvednou, zejména v metropoli. Týká se to nových i starších bytů – u těch se dokonce ceny v inzerátech o něco zvedají už nyní, ale v praxi se nakonec starší nemovitosti zatím vesměs prodávají za cenu nižší než nabídkovou. Hypotéky se zatím stále drží rekordně nízko.

Ceny nemovitostí na realitním trhu jsou aktuálně příznivé, klesat ale nebudou. V Praze a Brně se příští rok očekává pozvolný nárůst cen starších nemovitostí, také developeři plánují mírné zdražení nových bytů již v příštím roce. Výhledově se proto dá očekávat mírný růst. Stalo by se tak poprvé od poklesu cen v důsledku ekonomické krize.

Nejrychleji porostou ceny menších bytů

Od poloviny roku 2008, kdy byly ceny bytů na vrcholu, začaly postupně padat. Zlom nastal až na počátku roku 2012, kdy se na delší dobu ustálily. Ve druhém pololetí roku 2013 pak začaly podle statistik nabídkové ceny bytů v celorepublikovém průměru mírně stoupat a tato tendence pokračuje. Nejrychleji porostou ceny menších bytů.

Podle průzkumů průměrná cena nových bytů v příštím roce vzroste, růst připravuje více než polovina developerských společností, protože stoupá i poptávka po takovém bydlení. Například byt 2+kk o velikosti kolem 50 m2, o které je největší zájem, stál v širším centru Prahy před rokem přibližně dva miliony korun. Dnes se jeho cena pohybuje kolem 2 200 000 korun. Makléři se nicméně shodují v tom, že růst cen nepřekročí čtyři procenta.

Zdroj: realitní společnosti

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.