Poradna: bytové družstvo a spoluvlastnictví

Potřebujete poradit například v otázce bytového družstevnictví nebo společenství vlastníků jednotek? Obraťte se na naši poradnu, odborníci vám pomohou najít řešení vašeho problému.

Nejčastější oblasti, na něž se ptají lidé, kteří posílají dotazy do poradny Portálu o bydlení? Vztah mezi majitelem a nájemníkem, změna stanov bytového družstva, případně převod nemovitostí.

Jeden z nejnovějších dotazů, které včetně odpovědí do poradny doplňujeme několikrát měsíčně, se týkal právě převodu bytu, konkrétně bytu původně družstevního. 

Záleží na konkrétních stanovách

Čtenářka z  Prahy v něm popsala situaci, kdy je coby vdova jedinou uživatelkou práv k družstevnímu bytu, který si původně pořídila se svým manželem. Nyní se budou byty převádět do osobního vlastnictví, v době tedy vznikne SVJ - čtenářka chtěla, aby krom ní byla jako majitelka uvedena i plnoletá dcera, která s ní byt trvale obývá. Jenže tak jednoduché to není. 

"Převod družstevních bytů do vlastnictví se řídí pravidly stanovené bytovým družstvem. Vzhledem k tomu, že vaše dcera zřejmě není členem družstva, nemůže nabýt vlastnictví k bytu, které je určeno jen členům družstva. Pokud chcete, aby se vaše dcera stala následně vašim spoluvlastníkem předmětného bytu, respektive bytové jednotky, lze tuto záležitost řešit darovací smlouvou, kdy bytovou jednotku částečně nebo úplně darujete po té, co jí nabydete," vysvětluje v poradně právnička Iveta Golasová ze Sdružení nájemníků ČR. 

Zajímají vás odpovědi na dalších dotazy z problematiky bytových družstev? Najdete je včetně odpovědí odborníků v Poradně portálu o bydlení. Své vlastní otázky k této i jiné problematice můžete posílat mailem na info@remove-this.portalobydleni.cz.

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

30.06.2018 Právní forma bytového družstva je znovuobjevovanou cestou pro organizaci výstavby bytových domů, hlavně posledních několika málo let. Myšlenka je založena na dvou výchozích principech, zakotvených v § 727 odst. 1 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), ve znění zákona č. 458/2016 Sb. (dále jen „ZOK“), kdy bytové družstvo může být založeno jen za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů. Skutečnost, že bytové družstvo dále může:...
26.06.2018 V bytovém domě je občas zapotřebí vyřešit situace uživatelů, kteří neplní dohodnuté povinnosti či pravidla pro užívání vlastněných jednotek či pronajatých bytů a nebytových prostor či užívání společných částí domu. Je třeba mít na paměti, že za „potížistu“ nelze označit toho, kdo má odlišný názor, který vyjádří při společných jednáních včetně hlasování při jednání nejvyššího orgánu – shromáždění vlastníků jednotek či členské schůzi. Mezi nejčastější důvody patří: pohledávka za členem...
24.06.2018 Práva a povinnosti člena bytového družstva vychází z potřeby vyšší ochrany hlavního účelu založení bytového družstva, tedy ochrany zajištění bydlení členovi bytového družstva. Podmínkou vzniku členství v bytovém družstvu je splnění vkladové povinnosti k základnímu členskému vkladu ve výši určené stanovami. Platí, že základní členský vklad je pro všechny členy bytového družstva stejný. Stanovy mohou určit část základního členského vkladu jako vstupní vklad, přitom však musí určit lhůtu členovi...
23.06.2018 Oblast řízení členských schůzí se v případě bytových družstev principiálně příliš neliší od řízení zasedání shromáždění vlastníků jednotek ve společenstvích vlastníků jednotek. Přesto obsahuje formální i věcné odlišnosti, které je třeba mít na paměti, a naopak řadu celkem shodných prvků. Dále je třeba zvláště uvést případy, kdy na bytovém domě existují obě formy bytových korporací současně, tedy, kdy vedle sebe existují společenství vlastníků jednotek a bytové družstvo. Je třeba mít na...
22.06.2018 Hospodaření bytového družstva je právními předpisy upraveno v základním obrysech a detailnější pravidla hospodaření jsou ponechána do značné míry na vnitřních normách, především stanovách družstva. Samozřejmě platí, že bytové družstvo vede (podvojné) účetnictví po celou dobu své existence v souladu s obecnými právními předpisy, předně zákonem č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů. Odpovědnost za vedení účetnictví pak logickým výkladem spadá do kompetence...