Poradna: bytové družstvo a spoluvlastnictví

Potřebujete poradit například v otázce bytového družstevnictví nebo společenství vlastníků jednotek? Obraťte se na naši poradnu, odborníci vám pomohou najít řešení vašeho problému.

Nejčastější oblasti, na něž se ptají lidé, kteří posílají dotazy do poradny Portálu o bydlení? Vztah mezi majitelem a nájemníkem, změna stanov bytového družstva, případně převod nemovitostí.

Jeden z nejnovějších dotazů, které včetně odpovědí do poradny doplňujeme několikrát měsíčně, se týkal právě převodu bytu, konkrétně bytu původně družstevního. 

Záleží na konkrétních stanovách

Čtenářka z  Prahy v něm popsala situaci, kdy je coby vdova jedinou uživatelkou práv k družstevnímu bytu, který si původně pořídila se svým manželem. Nyní se budou byty převádět do osobního vlastnictví, v době tedy vznikne SVJ - čtenářka chtěla, aby krom ní byla jako majitelka uvedena i plnoletá dcera, která s ní byt trvale obývá. Jenže tak jednoduché to není. 

"Převod družstevních bytů do vlastnictví se řídí pravidly stanovené bytovým družstvem. Vzhledem k tomu, že vaše dcera zřejmě není členem družstva, nemůže nabýt vlastnictví k bytu, které je určeno jen členům družstva. Pokud chcete, aby se vaše dcera stala následně vašim spoluvlastníkem předmětného bytu, respektive bytové jednotky, lze tuto záležitost řešit darovací smlouvou, kdy bytovou jednotku částečně nebo úplně darujete po té, co jí nabydete," vysvětluje v poradně právnička Iveta Golasová ze Sdružení nájemníků ČR. 

Zajímají vás odpovědi na dalších dotazy z problematiky bytových družstev? Najdete je včetně odpovědí odborníků v Poradně portálu o bydlení. Své vlastní otázky k této i jiné problematice můžete posílat mailem na info@remove-this.portalobydleni.cz.

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

16.10.2018
Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.

Tato daň se platí z tak zvaných úplatných převodů nemovitých věcí, tedy z jejich prodeje a směn....

15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.
12.10.2018 Na III. grémiu k zákonu o sociálním bydlení, které se konalo na Ministerstvu pro místní rozvoj, se sešli všichni významní partneři.
11.10.2018 Od pátku 9. do neděle 11. listopadu proběhne další ročník akce Dny pasivních domů, v rámci níž bude možné se zeptat přímo majitelů těchto domů, jak se jim v nich žije, jak fungují a také jak se staví.
10.10.2018 V jednacím sále Akademie veřejného investování Ministerstva pro místní rozvoj se uskuteční 1. seminář pro žadatele o dotaci z programu Podpora bydlení pro rok 2019.