Poradna: bytové družstvo a spoluvlastnictví

Potřebujete poradit například v otázce bytového družstevnictví nebo společenství vlastníků jednotek? Obraťte se na naši poradnu, odborníci vám pomohou najít řešení vašeho problému.

Nejčastější oblasti, na něž se ptají lidé, kteří posílají dotazy do poradny Portálu o bydlení? Vztah mezi majitelem a nájemníkem, změna stanov bytového družstva, případně převod nemovitostí.

Jeden z nejnovějších dotazů, které včetně odpovědí do poradny doplňujeme několikrát měsíčně, se týkal právě převodu bytu, konkrétně bytu původně družstevního. 

Záleží na konkrétních stanovách

Čtenářka z  Prahy v něm popsala situaci, kdy je coby vdova jedinou uživatelkou práv k družstevnímu bytu, který si původně pořídila se svým manželem. Nyní se budou byty převádět do osobního vlastnictví, v době tedy vznikne SVJ - čtenářka chtěla, aby krom ní byla jako majitelka uvedena i plnoletá dcera, která s ní byt trvale obývá. Jenže tak jednoduché to není. 

"Převod družstevních bytů do vlastnictví se řídí pravidly stanovené bytovým družstvem. Vzhledem k tomu, že vaše dcera zřejmě není členem družstva, nemůže nabýt vlastnictví k bytu, které je určeno jen členům družstva. Pokud chcete, aby se vaše dcera stala následně vašim spoluvlastníkem předmětného bytu, respektive bytové jednotky, lze tuto záležitost řešit darovací smlouvou, kdy bytovou jednotku částečně nebo úplně darujete po té, co jí nabydete," vysvětluje v poradně právnička Iveta Golasová ze Sdružení nájemníků ČR. 

Zajímají vás odpovědi na dalších dotazy z problematiky bytových družstev? Najdete je včetně odpovědí odborníků v Poradně portálu o bydlení. Své vlastní otázky k této i jiné problematice můžete posílat mailem na info@remove-this.portalobydleni.cz.

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.