Úroky u hypoték dále padají, v Německu jsou ještě levnější

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v České republice klesá již devátým měsícem a v říjnu opět přepsala historický rekord, kdy se snížila o tři setiny procentního bodu na 2,51 procenta. Na klesajících úrocích u hypoték se podepisují především akční nabídky jednotlivých bank.

Navzdory předpovědím realitních makléřů se snižování úroků u hypoték zatím nezastavilo a změnu v tomto ohledu nechystá ani Česká národní banka, která nebude nijak měnit rekordně nízkou základní úrokovou repo sazbu ve výši 0,05 procenta. Pro banky jsou přitom hypoteční úvěry výhodným způsobem, jak mohou zúročit své peníze.

Fixace bude končit u padesáti tisíc smluv na tři nebo pět let

Navíc se některé z nich marketingovými akcemi zaměřenými třeba právě na nízké hypotéky snaží získat větší tržní podíl. Lákají tak nejen nové zájemce o hypotéky, ale také ty, kterým bude v nejbližší době končit fixace úroku – lidé, kteří mají sazbu z doby před třemi nebo pěti lety, kdy byly hypotéky o dost dražší, si díky refinancování hypotéky mohou výrazně polepšit a dá se čekat, že o ně banky svedou boj. Takových klientů bude příští rok téměř padesát tisíc.

Přesto si Češi zatím mohou nechat zdát o podmínkách, které například panují ve Švýcarsku či Německu. V těchto zemích se podle tamních statistik průměrná úroková sazba u hypoték s pětiletou fixací pohybuje okolo 1,5 procenta.

Zdroj: developeři, realitní kanceláře, hypoteční banky

Další zprávy

23.02.2018
Na konferenci Den malých obcí byl zahájen již 24. ročník soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova. Přihlášky mohou obce podávat do 30. dubna.

„Soutěž Vesnice roku spadá do dlouholeté strategie Ministerstva pro místní rozvoj, jak podporovat...

21.02.2018 Každá správa bytového domu je nutně spojena nejen s pasportem objektu a otevřením účetních knih, ale také s evidenčními a organizačními povinnostmi vlastníka objektu.
19.02.2018 Jestliže se chystáte obložit svou koupelnu a nikdy před tím jste to nedělali, získáte řadu zkušeností, často negativních, které vám napříště ušetří spoustu času a energie.
16.02.2018 V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.
15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.