Úroky u hypoték dále padají, v Německu jsou ještě levnější

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v České republice klesá již devátým měsícem a v říjnu opět přepsala historický rekord, kdy se snížila o tři setiny procentního bodu na 2,51 procenta. Na klesajících úrocích u hypoték se podepisují především akční nabídky jednotlivých bank.

Navzdory předpovědím realitních makléřů se snižování úroků u hypoték zatím nezastavilo a změnu v tomto ohledu nechystá ani Česká národní banka, která nebude nijak měnit rekordně nízkou základní úrokovou repo sazbu ve výši 0,05 procenta. Pro banky jsou přitom hypoteční úvěry výhodným způsobem, jak mohou zúročit své peníze.

Fixace bude končit u padesáti tisíc smluv na tři nebo pět let

Navíc se některé z nich marketingovými akcemi zaměřenými třeba právě na nízké hypotéky snaží získat větší tržní podíl. Lákají tak nejen nové zájemce o hypotéky, ale také ty, kterým bude v nejbližší době končit fixace úroku – lidé, kteří mají sazbu z doby před třemi nebo pěti lety, kdy byly hypotéky o dost dražší, si díky refinancování hypotéky mohou výrazně polepšit a dá se čekat, že o ně banky svedou boj. Takových klientů bude příští rok téměř padesát tisíc.

Přesto si Češi zatím mohou nechat zdát o podmínkách, které například panují ve Švýcarsku či Německu. V těchto zemích se podle tamních statistik průměrná úroková sazba u hypoték s pětiletou fixací pohybuje okolo 1,5 procenta.

Zdroj: developeři, realitní kanceláře, hypoteční banky

Další zprávy

17.01.2019
Zajistit si odpovídajícího projektanta, je jednou ze základních povinností stavebníka.

Z ustanovení § 152 odst. (2) stavebního zákona ("SZ") vyplývá, že stavebník je povinen pro účely...

16.01.2019 Jméno usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí je v našem povědomí nejspíš spjato se squaterstvím. To už je ale minulost, objekt bude sloužit seniorům.
15.01.2019 Hned v úvodu si řekneme, že ano, ale je nutno dodržet určitá pravidla a postupy.
14.01.2019 V těchto dnech je ještě stále možné podávat žádosti o poskytnutí národních dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo vyslyšelo požadavky starostek a starostů a vyhlásilo i zcela nové dotační programy.
10.01.2019 Často se traduje, a je to slyšet i v médiích, že pro jakoukoliv stavební činnost je vyžadován souhlas souseda.