Úroky u hypoték dále padají, v Německu jsou ještě levnější

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v České republice klesá již devátým měsícem a v říjnu opět přepsala historický rekord, kdy se snížila o tři setiny procentního bodu na 2,51 procenta. Na klesajících úrocích u hypoték se podepisují především akční nabídky jednotlivých bank.

Navzdory předpovědím realitních makléřů se snižování úroků u hypoték zatím nezastavilo a změnu v tomto ohledu nechystá ani Česká národní banka, která nebude nijak měnit rekordně nízkou základní úrokovou repo sazbu ve výši 0,05 procenta. Pro banky jsou přitom hypoteční úvěry výhodným způsobem, jak mohou zúročit své peníze.

Fixace bude končit u padesáti tisíc smluv na tři nebo pět let

Navíc se některé z nich marketingovými akcemi zaměřenými třeba právě na nízké hypotéky snaží získat větší tržní podíl. Lákají tak nejen nové zájemce o hypotéky, ale také ty, kterým bude v nejbližší době končit fixace úroku – lidé, kteří mají sazbu z doby před třemi nebo pěti lety, kdy byly hypotéky o dost dražší, si díky refinancování hypotéky mohou výrazně polepšit a dá se čekat, že o ně banky svedou boj. Takových klientů bude příští rok téměř padesát tisíc.

Přesto si Češi zatím mohou nechat zdát o podmínkách, které například panují ve Švýcarsku či Německu. V těchto zemích se podle tamních statistik průměrná úroková sazba u hypoték s pětiletou fixací pohybuje okolo 1,5 procenta.

Zdroj: developeři, realitní kanceláře, hypoteční banky

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.