Úroky u hypoték dále padají, v Německu jsou ještě levnější

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v České republice klesá již devátým měsícem a v říjnu opět přepsala historický rekord, kdy se snížila o tři setiny procentního bodu na 2,51 procenta. Na klesajících úrocích u hypoték se podepisují především akční nabídky jednotlivých bank.

Navzdory předpovědím realitních makléřů se snižování úroků u hypoték zatím nezastavilo a změnu v tomto ohledu nechystá ani Česká národní banka, která nebude nijak měnit rekordně nízkou základní úrokovou repo sazbu ve výši 0,05 procenta. Pro banky jsou přitom hypoteční úvěry výhodným způsobem, jak mohou zúročit své peníze.

Fixace bude končit u padesáti tisíc smluv na tři nebo pět let

Navíc se některé z nich marketingovými akcemi zaměřenými třeba právě na nízké hypotéky snaží získat větší tržní podíl. Lákají tak nejen nové zájemce o hypotéky, ale také ty, kterým bude v nejbližší době končit fixace úroku – lidé, kteří mají sazbu z doby před třemi nebo pěti lety, kdy byly hypotéky o dost dražší, si díky refinancování hypotéky mohou výrazně polepšit a dá se čekat, že o ně banky svedou boj. Takových klientů bude příští rok téměř padesát tisíc.

Přesto si Češi zatím mohou nechat zdát o podmínkách, které například panují ve Švýcarsku či Německu. V těchto zemích se podle tamních statistik průměrná úroková sazba u hypoték s pětiletou fixací pohybuje okolo 1,5 procenta.

Zdroj: developeři, realitní kanceláře, hypoteční banky

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.