Novela o hmotné nouzi může pomoci seniorům

Zatímco dosud se při posuzování žádosti o doplatek započítával do příjmu celý důchod, nově by to měly být jen čtyři pětiny penze. Tak by na doplatek mohlo dosáhnout více starších lidí než dosud.

Vláda zpřísnila podmínky, za kterých bude stát poskytovat doplatek na bydlení. Novela zákona o hmotné nouzi by tak měla zabránit, aby majitel ubytoven nasazovali přemrštěné ceny, které svou výší přesahují i tržní nájemné v bytech.

Do příjmu se budou počítat čtyři pětiny penze

Lidé v tísni, kteří žijí v ubytovnách, by od roku 2015 měli dávku dostávat jen půl roku, v mimořádných případech pak nejvýš rok. Na druhou stranu se v novele počítá se zlepšením situace seniorů, kterým chybějí peníze kvůli drahému bydlení.

Dosud se jim při posuzování žádosti o doplatek započítával do příjmu celý důchod, nově by to měly být jen čtyři pětiny penze. Podle Rady seniorů se tak zpřístupní dávka stejně lidem s důchodem do 3575 korun, kterých bylo loni v Česku asi 13 000. 

Norma má před ubytovnami upřednostnit byty

Návrh počítá i se zpřísněním přidělení dávky. Na jeden byt by se vyplácela jen jedna. Stanovila by se podle počtu osob, které spolu žijí a hospodaří. Přijít by o ni mohl také ten, kdo by se nesnažil si vhodné a přiměřené bydlení hledat a neusiloval by o nějaký příjem. Ministerstvo tak chce motivovat k řešení" nepříznivé situace. Norma má před ubytovnami upřednostnit byty.

Jejich nájemníci by mohli dostávat doplatek po neomezenou dobu. Nyní se vyplácí nejvýš sedm let. V jiných prostorách by měl být nejspíš i nižší. Tam, kde by byla umývárna a WC společné na chodbě, by mohl dosahovat maximálně sedmdesáti procent stanovených normativních nákladů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.