Novela o hmotné nouzi může pomoci seniorům

Zatímco dosud se při posuzování žádosti o doplatek započítával do příjmu celý důchod, nově by to měly být jen čtyři pětiny penze. Tak by na doplatek mohlo dosáhnout více starších lidí než dosud.

Vláda zpřísnila podmínky, za kterých bude stát poskytovat doplatek na bydlení. Novela zákona o hmotné nouzi by tak měla zabránit, aby majitel ubytoven nasazovali přemrštěné ceny, které svou výší přesahují i tržní nájemné v bytech.

Do příjmu se budou počítat čtyři pětiny penze

Lidé v tísni, kteří žijí v ubytovnách, by od roku 2015 měli dávku dostávat jen půl roku, v mimořádných případech pak nejvýš rok. Na druhou stranu se v novele počítá se zlepšením situace seniorů, kterým chybějí peníze kvůli drahému bydlení.

Dosud se jim při posuzování žádosti o doplatek započítával do příjmu celý důchod, nově by to měly být jen čtyři pětiny penze. Podle Rady seniorů se tak zpřístupní dávka stejně lidem s důchodem do 3575 korun, kterých bylo loni v Česku asi 13 000. 

Norma má před ubytovnami upřednostnit byty

Návrh počítá i se zpřísněním přidělení dávky. Na jeden byt by se vyplácela jen jedna. Stanovila by se podle počtu osob, které spolu žijí a hospodaří. Přijít by o ni mohl také ten, kdo by se nesnažil si vhodné a přiměřené bydlení hledat a neusiloval by o nějaký příjem. Ministerstvo tak chce motivovat k řešení" nepříznivé situace. Norma má před ubytovnami upřednostnit byty.

Jejich nájemníci by mohli dostávat doplatek po neomezenou dobu. Nyní se vyplácí nejvýš sedm let. V jiných prostorách by měl být nejspíš i nižší. Tam, kde by byla umývárna a WC společné na chodbě, by mohl dosahovat maximálně sedmdesáti procent stanovených normativních nákladů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy

16.02.2018
V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.

K ekonomické správě bytového domu patří finanční plánování spojené se správou a provozem bytového...

15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.
13.02.2018 Technický facility management je v případě bytových domů komplexní technická správa objektu.
12.02.2018 Lodžie a balkony jsou polohově součástí obvodového pláště domu. Právě tyto stavební prvky jsou zřejmě nejexponovanějšími součástmi obvodového pláště a patří mezi nejvíce degradované součásti staveb.