Novela o hmotné nouzi může pomoci seniorům

Zatímco dosud se při posuzování žádosti o doplatek započítával do příjmu celý důchod, nově by to měly být jen čtyři pětiny penze. Tak by na doplatek mohlo dosáhnout více starších lidí než dosud.

Vláda zpřísnila podmínky, za kterých bude stát poskytovat doplatek na bydlení. Novela zákona o hmotné nouzi by tak měla zabránit, aby majitel ubytoven nasazovali přemrštěné ceny, které svou výší přesahují i tržní nájemné v bytech.

Do příjmu se budou počítat čtyři pětiny penze

Lidé v tísni, kteří žijí v ubytovnách, by od roku 2015 měli dávku dostávat jen půl roku, v mimořádných případech pak nejvýš rok. Na druhou stranu se v novele počítá se zlepšením situace seniorů, kterým chybějí peníze kvůli drahému bydlení.

Dosud se jim při posuzování žádosti o doplatek započítával do příjmu celý důchod, nově by to měly být jen čtyři pětiny penze. Podle Rady seniorů se tak zpřístupní dávka stejně lidem s důchodem do 3575 korun, kterých bylo loni v Česku asi 13 000. 

Norma má před ubytovnami upřednostnit byty

Návrh počítá i se zpřísněním přidělení dávky. Na jeden byt by se vyplácela jen jedna. Stanovila by se podle počtu osob, které spolu žijí a hospodaří. Přijít by o ni mohl také ten, kdo by se nesnažil si vhodné a přiměřené bydlení hledat a neusiloval by o nějaký příjem. Ministerstvo tak chce motivovat k řešení" nepříznivé situace. Norma má před ubytovnami upřednostnit byty.

Jejich nájemníci by mohli dostávat doplatek po neomezenou dobu. Nyní se vyplácí nejvýš sedm let. V jiných prostorách by měl být nejspíš i nižší. Tam, kde by byla umývárna a WC společné na chodbě, by mohl dosahovat maximálně sedmdesáti procent stanovených normativních nákladů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy

18.01.2019
O dotaci se mohou ucházet obce, organizace zřizované obcemi či neziskové organizace. Příjem žádostí byl zahájen 4. ledna 2019.

Hlavní myšlenka konceptu Housing First (Bydlení především) vychází z toho, že lidé v bytové nouzi...

17.01.2019 Zajistit si odpovídajícího projektanta, je jednou ze základních povinností stavebníka.
16.01.2019 Jméno usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí je v našem povědomí nejspíš spjato se squaterstvím. To už je ale minulost, objekt bude sloužit seniorům.
15.01.2019 Hned v úvodu si řekneme, že ano, ale je nutno dodržet určitá pravidla a postupy.
14.01.2019 V těchto dnech je ještě stále možné podávat žádosti o poskytnutí národních dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo vyslyšelo požadavky starostek a starostů a vyhlásilo i zcela nové dotační programy.