Novela o hmotné nouzi může pomoci seniorům

Zatímco dosud se při posuzování žádosti o doplatek započítával do příjmu celý důchod, nově by to měly být jen čtyři pětiny penze. Tak by na doplatek mohlo dosáhnout více starších lidí než dosud.

Vláda zpřísnila podmínky, za kterých bude stát poskytovat doplatek na bydlení. Novela zákona o hmotné nouzi by tak měla zabránit, aby majitel ubytoven nasazovali přemrštěné ceny, které svou výší přesahují i tržní nájemné v bytech.

Do příjmu se budou počítat čtyři pětiny penze

Lidé v tísni, kteří žijí v ubytovnách, by od roku 2015 měli dávku dostávat jen půl roku, v mimořádných případech pak nejvýš rok. Na druhou stranu se v novele počítá se zlepšením situace seniorů, kterým chybějí peníze kvůli drahému bydlení.

Dosud se jim při posuzování žádosti o doplatek započítával do příjmu celý důchod, nově by to měly být jen čtyři pětiny penze. Podle Rady seniorů se tak zpřístupní dávka stejně lidem s důchodem do 3575 korun, kterých bylo loni v Česku asi 13 000. 

Norma má před ubytovnami upřednostnit byty

Návrh počítá i se zpřísněním přidělení dávky. Na jeden byt by se vyplácela jen jedna. Stanovila by se podle počtu osob, které spolu žijí a hospodaří. Přijít by o ni mohl také ten, kdo by se nesnažil si vhodné a přiměřené bydlení hledat a neusiloval by o nějaký příjem. Ministerstvo tak chce motivovat k řešení" nepříznivé situace. Norma má před ubytovnami upřednostnit byty.

Jejich nájemníci by mohli dostávat doplatek po neomezenou dobu. Nyní se vyplácí nejvýš sedm let. V jiných prostorách by měl být nejspíš i nižší. Tam, kde by byla umývárna a WC společné na chodbě, by mohl dosahovat maximálně sedmdesáti procent stanovených normativních nákladů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.