19. dubna 2024

Je rozdíl mezi pronájmem bytu a pronájmem pokoje?

Na první pohled jednoduché pojmy, záhy zjistíme, že ne zcela dobře jejich významu rozumíme. Vysvětlení lze najít v naší bezplatné právní poradně.

Chci pronajmout pokoj ve dvém bytě kamarádovi z ciziny. Podle kterého zákona se pronájem pokoje řídí? Nájemní smlouvu o pronájmu pokoje sestavuji na základě zákona o nájmu bytu § 2235? Nebo zákona o nájmu věci § 2201? Je pronájem bytu a pronájem pokoje rozdíl?

“Předpokládáme-li, že se nemovitost nachází v České republice, uplatní se v dané situaci zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Občanský zákoník explicitně nerozlišuje nájem jednotlivého pokoje v bytě a nájem celého bytu.

Za předpokladu, že nájem má sloužit k zajištění bytové potřeby nájemce a není sjednán jen ke krátkodobé rekreaci nebo k jinému krátkodobému účelu, se tedy v obou případech (celý byt i jednotlivý pokoj) použijí vámi zmíněná ustanovení o nájmu bytu dle § 2235 a následujících občanského zákoníku.

V nájemní smlouvě je pak nutné kromě bytu specifikovat rovněž i pokoj, který je předmětem nájmu, tak aby bylo zřejmé, o jakou místnost se jedná. Doporučujeme rovněž podrobně upravit jaké (společné) místnosti a jaké vybavení bytu může nájemce užívat, tak aby později nedošlo k nedorozuměním.

Pro úplnost upozorňuji, že o nájem se bude jednat jen v případě, že jste vlastníkem bytu. Pokud jste snad jen nájemcem, bude se jednat o podnájem, na který se úprava nájmu bytu dle výše uvedených ustanovení občanského zákoníku použije jen podpůrně s tím, že rozhodné je jen a pouze to, co si strany ujednají v podnájemní smlouvě.”

JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát, Advokátní kancelář ERHARTOVÁ VÍTEK & PARTNERS

Foto: Pixabay