24. června 2021

Téma: Státní podpory bydlení

Chcete stavět, rekonstruovat či snížit energetickou náročnost nemovitosti a chybějí vám peníze na realizaci projektu?

Lednový seriál přináší základní přehled finančních podpor, úvěrů i dotací, díky nimž můžete své plány proměnit ve skutečnost.

Než začneme krok za krokem představovat jednotlivé programy, jichž je možné v Česku využít, důležitá poznámka. Přestože se bude jevit jako nadbytečná, věřte, že tomu tak není. V zásadě se státní podpory dají rozdělit na dotační a úvěrové a v obou případech platí, že než se do stavby či rekonstrukce pustíme, musíme mít určité množství vlastních finančních prostředků. Než tedy začneme vyplňovat formuláře a žádat o tu kterou státní podporu, měli bychom mít podrobný finanční plán, a to nejen v hlavě, ale i na papíře. Z něj například může vyplynout, že pro naše účely bude finančně výhodnější úvěr než dotace, protože vlastních prostředků deponovaných na účtech můžeme mít (překvapivě) méně.

Druhá důležitá poznámka se týká čtení. Námitka, že to už nás naučili ve škole, není na místě. Umět přečíst informační text mnohdy vyžaduje velké soustředění. Proč se o tom tak široce rozepisujeme? Abychom upozornili na skutečnost, že je důležité podrobně prozkoumat všechna data, vztahující se k programům podpor, porovnat je a vybrat si z nabídek takovou podporu, s níž můžeme realizovat maximum našich záměrů. Jinými slovy abychom jeden rok nezateplovali, druhý nerekonstruovali vnitřní prostory a třetí nebudovali výtah… Vyplatí se proto konzultovat s odpovědnými pracovníky či navštívit semináře, které některé programy podrobně představují.

Pokud vás budou zajímat další podrobnosti či budete potřebovat odpověď na některé otázky, pište na mail info@remove-this.portalobydleni.cz.

X