16. dubna 2024

Téma: Program pro mladé

O půjčku, ve které jde o poměrně velké peníze a dlouhodobý závazek. O čem že to mluvíme? O informacích o Programu pro mladé a jeho podmínkách. 

Stále totiž do Státního fondu rozvoje bydlení chodí dotazy z kategorie „zbytečných“. Proč zbytečných? Protože jsou to otázky, které by tazatelé vůbec nemuseli pokládat, kdyby si přečetli základní informace o programu, které jsou zveřejněné na webových stránkách SFRB. Co si pomyslet o mladé, dvacetileté slečně, která se dožaduje formuláře žádosti o úvěr na stavbu domu, aniž by si o Programu pro mladé cokoliv přečetla? Na otázku, zda je vdaná, či snad má nezletilé dítě, totiž zděšeně odpověděla: „Probůh, ne, vždyť je mi teprve dvacet!“ Jaké bylo její přikvapení, když jí na telefonní lince sdělili, že v tom případě si nemusí formulář žádosti ani stahovat, protože nesplňuje podmínky programu.

Ale ze zbrklosti nemusíme podezřívat jen mladé dámy. Stejně zbrklí jsou totiž i pánové, jak dokládá jedna ze zamítnutých žádostí. Žadatel ze základních podmínek totiž splnil jen jednu, a to věk do 36 let. O manželce nebo dětech ani vidu ani slechu. Vyplňování žádosti o úvěr a poštovné, které do odeslání žádosti investoval, tak vyšly úplně „naprázdno“.

Stejně tak zbytečné jsou dotazy typu: „Doslechl jsem se o Programu pro mladé, můžete mi sdělit nějaké podrobnosti?“ Každému tazateli na jeho otázky v SFRB rádi odpoví, jen ty dotazy musejí být konkrétní. Nemá cenu předčítat tazateli informace, které jsou volně dostupné a může si je sám přečíst na webové stránce SFRB. Tedy na té samé, kde předtím našel telefon nebo e-mailovou adresu, na kterou poslal svou žádost o podrobnější informace.

Pojďme si proto zopakovat to podstatné. Všechny podrobnosti Programu pro mladé a jeho podmínky jsou uveřejněny na webu Státního fondu rozvoje bydlení (www.sfrb.cz), je tam i formulář žádosti o úvěr se seznamem dokumentů, které je třeba k žádosti přiložit. Pod záložkou Formulář a metodické pokyny najdete také dokumenty, ve kterých jsou informace, jak postupovat při čerpání úvěru, jak spočítat podlahovou plochu apod. Zajímá-li vás, jak to vypadá s počtem žádostí a zda jsou ještě volné finanční prostředky, podívejte se pod záložku Stav programu. Není na škodu přečíst si také odpovědi pod záložkou Nejčastější dotazy. Postup při podávání žádosti – název záložky mluví sám za sebe. Jestliže vám přesto nebude něco z uvedených informací srozumitelné, zavolejte nebo napište do Fondu. Ochotně vám všechno vysvětlí. Je ale mnohem příjemnější hovořit se zasvěceným tazatelem, než s tím, který čeká, že mu zaměstnanci SFRB všechno o Programu pro mladé odvyprávějí do telefonu nebo přepíšou do mailu.

V zářijovém seriálu se budeme věnovat nově otevřenému Programu pro mladé a probereme si jeho podmínky a pravidla pěkně po lopatě. V jednotlivých článcích se podíváme na tato témata:

  • Kdo může o úvěr žádat?
  • Koupě nemovitosti.
  • Výstavba rodinného domu.
  • Zajištění úvěru.
  • Splácení úvěru a úroková sazba.
  • Kombinace úvěru a hypoték.

Foto: Pixabay