19. dubna 2024

Téma: Vydědění v novém dědickém právu

Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a pokud nedědí, pak jsou jimi jejich potomci. Nový občanský zákoník vymezuje právo zůstavitele učinit vydědění nepominutelného dědice.

Jakým způsobem je stanoveno toto právo? Musí být splněny určité předpoklady?

Zákonné podmínky pro vydědění

Nepominutelného dědice lze vyloučit nebo zkrátit z jeho práva na povinný díl pouze ze zákonných důvodů. Zůstavitel může tedy vydědit nepominutelného dědice, který

1.      zůstaviteli neposkytl potřebnou pomoc v nouzi;

2.      o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl;

3.      byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze; nebo

4.      vede trvale nezřízený život.

Tyto zákonné důvody vydědění jsou formulovány velmi obecně, kdy bude nutné naplnění konkrétního zákonného důvodu velmi detailně zkoumat u každého případu. Vydědění představuje podstatný zásah do práv dědice, kteří se často brání žalobou na určení neplatnosti vydědění. V následném soudní sporu se pak posuzují individuální okolnosti oprávněnosti vydědění.

Například u zákonného důvodu vydědění pro neprojevování opravdového zájmu je nutné také zkoumat, zda takové jednání potomka není následkem neprojevování zájmu zůstavitele o něj (nutno vycházet z testu obecných zásad slušnosti ve společnosti).

Zůstavitel je rovněž oprávněn vydědit nepominutelného dědice, který je vyloučen z dědického práva, protože je nezpůsobilý dědit.

Nepominutelný dědic má právo na povinný díl, jestliže zůstavitel nevysloví důvod vydědění, ledaže se proti dědici prokáže zákonný důvod vydědění.

Vydědění pro marnotratníky

Nový občanský zákoník zakotvuje právo zůstavitele vydědit nepominutelného dědice, který je natolik zadlužen nebo si počíná tak marnotratně, že existuje obava, že pro jeho potomky se nezachová ani povinný díl. Při uplatnění tohoto důvodu vydědění však musí zůstavitel povinný díl zůstavit dětem tohoto nepominutelného dědice (pokud nejsou, tak jejich potomkům).

Využijte odborníka k právní jistotě

Prohlášení o vydědění lze učinit stejným způsobem, jakým se pořizuje nebo ruší závěť. Zůstaviteli zvažujícímu vydědění a dědici, který byl vyděděn, avšak s tímto nesouhlasí, lze doporučit vyhledat odbornou právní pomoc notáře nebo advokáta k posouzení veškerých aspektů jeho případu a naplnění zákonných podmínek vydědění.

Poznámka: Využité a citované ustanovení v článku: § 1646 až 1649 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Zdroj: JUDr. Zbyněk Drobiš

Foto: Unsplash