Mladí žadatelé 100% hypotéku nedostanou, návrh novely zákona u tří ukazatelů nestanovuje jeho výši. Novela pouze dává ČNB do budoucna možnost právně závaznou a vynutitelnou formou stanovovat a měnit limity úvěrových ukazatelů.
„V návrhu zákona stojí, že mladí lidé do 36 let mohou překračovat ukazatel LTV, tedy hodnotu zástavy nemovitosti, až o 10 procentních bodů. To ale neznamená, že by to mělo být nárokovatelné a že by na to měli automaticky dosáhnout všichni mladí do 36 let,“ uvedla Markéta Fišerová ve Vlogu České národní banky.
I když centrální banka získá větší pravomoci, tak stále apeluje na banky, aby nadále důkladně prověřovaly bonitu klientů i právě mladých žadatelů. Banky by měly vždy individuálně posuzovat, zda vzhledem k příjmům budou lidé schopni hypoteční úvěr splácet, a to se týká i mladých lidí.
Jak budou vypadat hypotéky pro mladé? Uvidíme
S jakými parametry hypotéky mohou mladí lidé počítat, Markéta Fišerová neví. Není totiž jasné, kdy novela zákona o ČNB přijata a kdy vstoupí v účinnost. „Neznáme tedy situaci ani na hypotečním ani na nemovitostním trhu, která bude v době účinnosti panovat. Teprve na základě tržní situace stanoví konkrétní numerické limity, které ustanoví opatřením obecné povahy,“ uvedla Fišerová. ČNB bude tyto limity každého půl roku vyhodnocovat, zda není potřeba je zmírnit, upravit, nebo je bude moci ponechat.
Podle Fišerové nemá smysl od současného nastavení regulace na trhu s hypotékami, které ČNB momentálně provádí pomocí doporučení, odvíjet nějaké spekulativní scénáře, jak to bude vypadat až centrální banka získá potřebné pravomoci.
Fišerová připomněla, že současná doporučení mají dva limity LTV. Ten základní je 80procentnní. Dále mohou banky poskytovat hypotéky mezi 80 až 90 procenty LTV a těchto úvěrů může být až 15 procent.
„Navrhovaná novela zákona počítá s jedním limitem pro LTV, pro DTI a DSTI. Zmírnění podmínek u mladých žadatelů Fišerová připouští, ale dodává, že současně platí, že bude pětiprocentní výjimka na plnění těchto limitů tzn., že konstrukce současného doporučení a regulace hypoték budou úplně jiná, mají jinou logiku a nelze z nich vyvozovat spekulativní scénáře do budoucna,“ vysvětlila ředitelka odboru komunikace ČNB.
Pokud zákon o ČNB projde potřebným kolečkem, nebude muset centrální banka vydávat jen doporučení jako doposud, ale bude moci ze zákona určovat kritéria úvěrů na bydlení.
ČNB bojuje za rozšíření pravomocí již delší dobu. V roce 2017 dokonce došlo ke schválení vládou, ale pak už ho před volbami nestihl schválit Parlament. Ministerstvo financí muselo tedy návrh vládě předložit znovu, a to s určitými změnami. Podle některých poslanců původní novela by totiž ještě víc snížila dostupnost hypoték, a tedy vlastního bydlení.
Více informací zde
Zdroj: Hypoindex
Foto: Pixabay