24. dubna 2024

Co přinesla konference eFÓRUM bytových družstev 2020

Konference družstevníků ukázala problém – dotkne se každého, kdo letos koupil byt

Již v lednu budou někteří majitelé družstevních i vlastnických bytů možná překvapení. Zásadně se totiž změnila pravidla pro rozúčtování energií v bytech. Ty totiž zaplatí nový majitel za celý rok přesto, že byt v přechozím roce nevlastnil. Že se změny dotknou lidí už od ledna, ukázala diskuse v rámci online konference eFÓRUM BD 2020, kterou počátkem listopadu pořádala Česká společnost pro rozvoj bydlení spolu se Svazem českých a moravských bytových družstev a Družstevním marketingovým sdružením Česká republika.

V úterý 3. a ve středu 4. listopadu se konal druhý ročník konference, na kterou se připojilo více než osm desítek odborníků z oblasti bydlení z celé České republiky. Během dvou dnů nabídla osm tematických bloků a na třicet vystupujících. Ti se také shodli, že pravidla pro rozúčtování energií platí nově již od 1. července letošního roku, v platbách za energie se tedy odrazí již v roce 2021. „Pravidla jsou nově nastavená tak, že pokud jste majitelem bytu či družstevního podílu k určitému datu, zaplatíte za energie částku za celý rok i přesto, že jste byt koupili třeba v září a bydlíte v něm pouze tři měsíce. Dosavadní rozúčtovací praxe a většina smluv mezi prodávajícími a kupujícími totiž se změnou pravděpodobně nepočítala,“ vysvětluje Martin Kroh, předseda České společnosti pro rozvoj bydlení.

Změny ohlásila i Evropská unie, která připravila novou směrnici o sledování a měření spotřeb tepla a teplé vody, včetně povinnosti informovat častěji konečného spotřebitele o spotřebě. Zástupci bytových domů se tak musí rozhodnout, jak energie měřit, jak měření průběžně vyhodnocovat a jak zajistit co nejefektivněji přenos informací vlastníkovi bytové jednotky či nájemci bytu.

Dopady Covidu-19, fenomén home office i elektromobilita

Jedním z hlavních témat byly také dopady pandemie koronaviru na bydlení a správu domů. Odborníci diskutovali o nových technologiích, o tom, jak zajistit bezpečí obyvatel domů. Diskutovali také o novém fenoménu home office a problematice efektivního připojení k internetu v době, kdy větší množství lidí pracuje z domova.

Novým tématem v oblasti bydlení je také elektromobilita. Počet elektromobilů zaparkovaných v garážích bytových domů stoupá. Praxe ale ukazuje, že domy nemají kapacitu, rozvody sítí ani pravidla pro rozdělení nákladů, souvisejících s dobíjením baterií automobilů. Společenství, družstva i jejich správci tak už dnes čelí úskalím spojeným se sdílením souvisejících nákladů nejen spotřeby samotné elektrické energie, ale také s eliminací bezpečnostních rizik parkování elektromobilů v bytovém domě z pohledu hasičů.

Zdroj: ČSRB