15. září 2024

Jak upravit byt, když v něm někdo onemocní chorobou COVID-19?

Člověk s nemocí COVID-19 v případě lehčího průběhu zůstává doma. V ideálním případě by tento člověk měl mít vlastní byt nebo alespoň svoji privátní místnost. To je však pro mnoho domácností naprosto nereálné. Pokud tedy vaši domácnost obývá také člen rodiny v karanténě s chorobou COVID-19, víte, co máte dodržovat?

Pacienta izolujte

Jestliže je to alespoň částečně možné, vyhraďte pro nakaženého ve svém bytě jednu místnost, kterou nebude navštěvovat nikdo jiný. Místnost by však měla jít snadno větrat. Nemocná osoba by měla pokoj opouštět jen ve velmi nutných případech, např. kvůli hygieně.

Mimo vlastního pokoje pacientovi vyhraďte také předměty, které nebude nikdo jiný používat. Samozřejmostí jsou věci k osobní hygieně (ručník, zubní kartáček apod.). K nim přiřaďte také třeba ložní prádlo a nádobí.

Co se špinavým prádlem?

I když nemocnému vyhradíte speciální věci jen pro něj, i s nimi poté musíte zacházet s jistými pravidly. Po dobu nemoci perte všechno jeho oblečení na maximum. To znamená – bavlnu na 90 °C a materiály se syntetickými příměsi alespoň na 60 °C. Po vyprání prádlo také vyžehlete napařovací žehličkou na nejvyšší stupeň.

Špinavé prádlo před vypráním skladujte v plastových pytlích, které poté vyhoďte. Pračku a okolí důkladně vydezinfikujte. Jestliže se o prádlo nemocného stará zdravá osoba, měla by se při manipulaci se špinavým prádlem chránit – rouškou, rukavicemi a případně i ochrannými brýlemi.

Provoz kuchyně a koupelny

Speciální opatření se musí udělat také v koupelně, kterou většina osob v domácnosti sdílí jednu. Kvůli ranní i večerní hygieně by ji měl člen domácnosti s COVID-19 navštěvovat jako poslední a následně důkladně vše vydezinfikovat.

Podobná opatření by měla platit i v kuchyni. Nejlepší variantou ale je, když pacient do kuchyně nebude vůbec vstupovat a postará se o jeho nasycení zdravá osoba tak, že mu jídlo položí za dveře a nemocný tak redukuje pohyb po bytě. Nádobí se poté musí omýt horkou vodou a saponátem. Pro nemocného vyhraďte také vlastní utěrku, do které nádobí utřete a separujete od ostatního. Opět, jestliže s nádobím zachází zdravá osoba, měla by mít ochranné pomůcky.

Zdroj: Okolo bytu

Foto: Pixabay