26. dubna 2024

Jak zlikvidovat plíseň v koupelně

Koupelna je místo, kde požadujeme maximální čistotu. Rozhodně zde nechceme mít plíseň.

Právě plísni se ale v koupelně mimořádně daří. Důvodem je ideální teplota a vlhkost. Zbavte se plísně jednou provždy. Je to důležité v první řadě pro naše zdravím, ale také kvůli hezkému vzhledu koupelny.

Jak vznikají? 

Plísním se daří především ve vlhkém a teplém prostředí. Každému je jasné, že prvním místem, kde se objeví, je koupelna. Málo se větrá, drží se v ní vodní páry, které se vysrážejí na stěnách, ty následně navlhnou. Kromě toho se v nevětrané místnosti udržuje i vyšší teplota. „Vlhko a teplo jsou dvě základní podmínky, které plísně potřebují k tomu, aby se usídlily v pohodlí našeho domova. Vytvářejí se nejčastěji v rozích místností, ve spárách mezi obkladačkami či okolo oken, zejména pak pokud chybí dostatečné vytápění a pravidelné větrání,“ říká Břetislav Koláček ze společnosti Bochemie.

Jak poznat plíseň?

Prvním příznakem, že se plíseň objevila, je ztmavlé místo na stěně. Zpočátku sice vypadá jako obyčejný flek, ale pokud jej podceníte, může vzniknout vážnější problém. Plíseň se bude vesele šířit a nakonec na stěně vyčaruje velké černé skvrny, kterých není vždy jednoduché se zbavit. V určitém stádiu vývoje navíc plísně uvolňují spóry do ovzduší. Proto je velmi důležité, aby se plíseň nikdy neodstraňovala mechanicky – škrábáním či drhnutím. Spóry se totiž uvolní a rozšíří do celé domácnosti. V každém případě je lehčí vzniku plísní předejít, než s nimi začít bojovat, když už se rozšířily.

Jak nám škodí?

I když plíseň na stěně vypadá už na pohled nepříjemně, není to největší riziko, které s sebou nese. V takové situaci nejde jen o estetický problém, ale i o možné zdravotní komplikace všech členů domácnosti. Negativní vliv plísní na lidský organismus je nesporný. Plísně se rozmnožují spórami, které se šíří vzduchem. Jejich vysoká koncentrace v ovzduší způsobuje problémy hlavně alergikům a astmatikům. Opatrní byste měli být, zejména pokud máte v rodině malé děti nebo osoby s dýchacími problémy. Kromě toho mohou plísně zapříčinit i nežádoucí ekzémy a jiná kožní onemocnění.

Jak jim předcházet?

Ač jsou věčným problémem téměř každé domácnosti, předejít se jim dá. Při prevenci stačí myslet na tři základní věci: sucho, větrání a kvalitní čisticí prostředky. Ideální by bylo, kdybyste si po každém sprchování našli čas na vytření kachliček, hlavně pak spár a rohů do sucha. Pochopitelně ne každému se to podaří, důležité ale je, aby se voda stále nedržela na stejných místech. Co se týče větrání, máte vyhráno, pokud jste zatím jen ve fázi navrhování domu, a tedy i koupelny. Jestli podobnou možnost máte, nezapomeňte architekta požádat, aby myslel i na okno v koupelně. Pokud takovou možnost nemáte, dbejte na otevřené dveře, aby mohla pára vzniklá sprchování či praní unikat. A nakonec to nejdůležitější je udržovat čistotu a pravidelně dezinfikovat kritická místa.

Jak se zbavit plísně?

Pokud plísně zaútočily na stěny ve vaší koupelně, v žádném případě je nedrhněte na sucho kartáčem. Jediné, čemu tak pomůžete, bude jejich rozmnožení. Nejjednodušším způsobem, jak se plísní zbavit, je použít speciální čisticí prostředek, který je přímo určený na likvidaci plísně, a postupovat podle návodu. Některými přípravky navíc snadno vyčistíte i spáry mezi kachličkami, zažloutlé okraje vany, umyvadel a sprchových koutů.

Zdroj: Okolo bytu

Foto: Pixabay