Venkovní teploty stoupají, lodžie by měly zůstávat otevřené
Musíme si uvědomit, že při zavřených sklech a slunečném počasí se lodžie za uzavřenými skly mění ve výheň, kde může ve velmi krátké chvíli teplota přesahovat hodně přes 50 °C. Horko pak proniká dovnitř bytu.
Likvidační jsou tak vysoké teploty pro květiny, které na balkoně pěstujeme. Pro udržení přijatelné teploty nestačí mít otevřené jenom krajní sklo. Bez dostatečné cirkulace vzduchu v zadní části lodžie bude teplota téměř stejně vysoká jako při zavřené lodžii.
Dojde-li k přehřátí květin, přeneseme je do chladnějšího prostředí. Po aklimatizaci je můžeme osprchovat vlažnou vodou. Nevracejte je ihned na lodžii a ponechte jim v interiéru mimo osluněné místo několik dnů na regeneraci.
Rostliny ale nemusí být ten největší problém. Na lodžiích můžeme občas vidět i klece s papoušky. „V každém případě musí mít klec možnost dostatečného zastínění, a to, zda je pro vašeho papouška takový letní pobyt vhodný, byste měli konzultovat se svým veterinářem. Papoušek musí mít stále k dispozici vodu. A i když může pocházet z tropických oblastí, rozhodně mu jeho domovinu nepřipomínejte pobytem na uzavřené lodžii,“ varuje veterinář Jan Černý.
Odjíždíte na víkend?
Běžné je, že majitelé bytu před odjezdem na víkend ponechávají zasklení uzavřené. Při slunečních dnech počítejte při návratu s pořádnou výhní. Vhodnější je nechávat před odjezdem skla pootevřená, a to i za cenu, že vybavení lodžie, které by mohlo utrpět při případném dešti, po dobu vaší nepřítomnosti přenesete do bytu.
Systémy pro zasklívání lodžií ale na tyto situace pamatují a zpravidla nabízejí několik poloh, které dokáží splnit požadavek mírného větrání a současně ochrany vnitřku lodžie při neočekávané změně počasí.
Můžeme se setkat i s lodžiemi a balkóny, kde jsou skla opatřena protislunečními fóliemi, případně jsou z vnitřní strany lodžie instalovány žaluzie. I v těchto případech je ale důležité pamatovat na dostatečné větrání.
Zdroj: Okolo bytu
Foto: Pixabay