12. září 2024

Téma měsíce: Bydlení bez problémů. Koupě bytu

Pořizování vlastního bydlení patří mezi neopakovanou událost v životě každého z nás. Jde o dlouho očekávaný okamžik pro celou rodinu. Přesto může naši radost zkazit i maličkost, která se později stane dennodenním problémem. Jak na to, abychom se nespálili?

Nejčastěji lidé kupují nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře, která zastupuje prodávajícího, vlastníka v rámci SVJ, případně družstevní podíl. Zásady jsou obdobné. Předem je nutné zjistit co nejvíce informací o prodávajícím, o „atmosféře v domě apod. Je potřeba prověřit list vlastnictví na katastru nemovitostí, prověřit také registr dlužníků, zajistit si i roční výpis za služby. Vhodné je také poptat známé. Podrobné informace je dobré zjistit i o budoucích spolubydlících. Tedy, kdo dům spravuje, ideální je si nezávazně se sousedy pohovořit. V současnosti má internetovou stopu prakticky každý. Stejně tak si lze dohledat i údaje o nemovitosti: kdy byl dům postaven, jakou firmou, z jakého je materiálu, jaký je způsob vytápění. Zajímavé informace poskytnou i zápisy ze schůzí společenství vlastníků jednotek. Ze zápisů lze zjistit, jakými problémy dům žije a nakolik jsou jeho obyvatelé aktivní.

Co vše je dobré také vědět

Doporučujeme se seznámit i s projektovou dokumentací, je-li dostupná. Vlastník nemovitosti je povinen archivovat dokumentaci skutečného vyhotovení. Obchodní plánky prodejců s dispozicí bytu v lákavé grafické úpravě totiž nejsou dokumentací. Dalším klíčovým podkladem je Průkaz energetické náročnosti budovy, který zobrazí zatřídění budovy do kategorií A-G. Kupovat starší byt hodnocený písmenem vyšším než „C“ je neperspektivní investicí. U nových pak jednoznačně upřednostňujte třídu „A“. V případě třídy „B“ je potřeba zjistit, proč není hodnocení nejvyšší. Na konci Průkazu energetické náročnosti budovy je barevný koláčový graf spotřeby energií neboli energonositelů. Když se vynásobí uvedené množství aktuální cenou na trhu, kupující získá i reálnou představu o nákladech na vytápění a teplou vodu.

Nejdůležitější je pak samotná prohlídka bytu. Stejně jako se kupní smlouva konzultuje s právníkem, i na prohlídku bytu je vhodné si přizvat odborníka, autorizovaného inženýra nebo technika, důvěryhodnou osobu. Určitě se vyhýbejte firmám, které deklarují totéž, ale mnohdy není jejich odbornost na moc vysoké úrovni. Při prohlídce bytu by měl kupující vnímat celkovou pohodu vnitřního prostředí. Už charakteristický čichový vjem při vstupu může varovat před příliš suchým vzduchem nebo naopak vlhkým vzduchem, který může způsobovat plísně. Kromě kontroly běžného stavu povrchů (praskliny a již zmíněné plísně), funkčnosti spotřebičů a jejich revizí, musí kupujícího v dnešní době zajímat, kolik protopí, případně také to, zda se nebude byt přehřívat. Klíčové rozměry v bytu je vhodné si přeměřit, neboť výše uvedené obchodní plánky jsou často vzdálené realitě. Nový majitel pak bývá překvapen, že tam, kde byla nakreslená skříň, se ve skutečnosti vůbec nevejde. Na trhu je dostatek elektronických pomůcek, které měření usnadní.

Co vše je dobré také kontrolovat

Okna mají na tepelných ztrátách podíl takřka padesátiprocentní. Proto by měly být jedním z hlavních cílů kontroly, a to způsob jejich otvírání, stav kování a těsnění, správné seřízení a zejména způsob jejich stínění. Vnější žaluzie jsou dnes standard, jsou nejúčinnější. Vnitřní závěsy vliv prakticky nemají. Při dnešních velmi těsných oknech je nereálné dosáhnout kvality vzduchu vnitřního prostředí bez řízeného větrání, zejména v zimním období. U novostaveb je to již řadu let požadavek právních předpisů. Pro komfortní bydlení je vhodné i další příslušenství, jako je terasa, balkon, komora, parkovací místo, sklep.

V případě bytu pod střechou či v podkroví je nutné se zajímat také o stav střechy. To lze snadno zkontrolovat dronem. V neposlední řadě by se kupující měl zajímat o to, kdy proběhly zásadní rekonstrukce domu, respektive, kdy nás tyto investice případně čekají. Koupě nového i staršího bytu je vždy dobrodružství. Rozumnou péčí a ve spolupráci s odborníky lze rizika minimalizovat k plné spokojenosti a radosti z nového bydlení.

Zdroj: ČKAIT

Foto: Pixabay