14. září 2024

Téma: Odstraňování vlhkosti v bytech a bytových domech

Vlhkost v domech a bytech je závažnou poruchou, která vede ke snížení komfortu, ale především k hygienické závadnosti prostor vlivem vzniku plísní, případně při dlouhotrvající vlhkosti v konstrukcí se dřevem vznik dřevokazných hub, zejména dřevomorky domácí, která narušuje a degraduje konstrukce.

Nejčastější příčiny vlhkosti v bytových domech:

Poruchy konstrukcí

Zatékání střechou u šikmých střech:

  • poškození krytiny a nepřítomnost nebo poškození pojistné hydroizolace;
  • oplechování, zejména v místech úžlabí, střešních žlabů a svodů, oplechování komína, vikýřů a dalších prostupů střechou.

Zatékání střechou u plochých střech:

  • degradace zejména živičné krytiny, nebo poškození nevhodným pohybem a manipulací po střešní krytině;

Z podzákladí vzlínáním vody:

  • chybějící nebo poškozená hydroizolace základů nebo podlahy na terénu;
  • uzavření povrchu kolem domu betonovými nebo živičnými chodníky, kdy vzlínající voda nemá možnost odpařování do terénu, přechází do zdiva a zdivem do místností;
  • Poruchou trubních vedení, zejména kanalizace.

Změny vlhkostních podmínek v domě a bytě:

  • zvýšení nebo změna vlhkostních podmínek v místnosti (koupelna, kuchyň) a neřešení nebo nedostatečný odvod vodní páry z místností, zejména bez přímé možnosti větrání okny do exteriéru nebo světlíku;
  • výměna oken a zateplení s chybným řešením nebo provedením detailů, které způsobují tepelné mosty a zároveň neřešené větrání.

Odstraňování příčin vlhkosti

Zatékání střechou – oprava nebo výměna střešní krytiny a oplechování.

Z podzákladí – v případě chybějící hydroizolace provést opatření s ohledem na konstrukce domu (posoudí projektant nebo expert)

  • podřezání budovy a vložením hydroizolace;
  • injektáž stěn (omezená působnost) v kombinaci se sanační omítkou a malbou;
  • je-li to možné, u vnější strany budovy odstranit zpevněné plochy, odkopat zeminu kolem základů provést drenáž s drenážním zásypem a nopovou folií;
  • hydroizolace podlah s hydroizolací stěn, v případě nemožnosti hydroizolace stěn provést odvětrání podloží pod podlahou do exteriéru;
  • elektroosmóza.

Porucha trubního vedení – oprava nebo výměna trubních vedení, včetně provedení tlakových zkoušek.

Zvýšení vlhkosti v koupelnách nebo kuchyních – odstranit vlhkost provedením vzduchotechniky s odvětráním do exteriéru nebo světlíku.

Vlhkost vlivem výměny oken a zateplení – odstranit konstrukční vady (oprava tepelných mostů) a vyřešit odvádění vlhkosti z místnosti větráním vzduchotechnickým zařízením nebo mikroventilací oken (může být nedostatečné).

Odstraňování následků vlhkosti

Následkem vlhkosti v domě a bytě jsou nejčastěji poškozeny konstrukce, které je zapotřebí opravit nebo nahradit novými.

Vlhké konstrukce je třeba nechat vyschnout, a to nejlépe zvýšením teploty a větráním. Při větší vlhkosti nebo zamokření je možné použít elektrické nebo plynové vysoušeče v kombinaci se zvýšením teploty a větráním. Při vysychání mokrého zdiva je vhodné odstranit omítku, zejména pokud je v omítce složka cementu.

Odstranění plísní je možné provést odstraněním zasažené konstrukce nebo chemickou cestou, např. Savem apod. Důležité pro trvalé odstranění plísní je zajistit podmínky, za kterých plísně nevznikají, to znamená sucho a teplo.

Radon

V případě, že nebylo možné provést hydroizolaci podlah a stěn a dům má vyměněná okna, která jsou těsná, a je bez nuceného větrání, je zde vysoká pravděpodobnost koncentrace plynu radonu bez ohledu na kategorii radonového rizika. V těchto případech je vždy nutné řešit odvětrání pobytových místnosti vzduchotechnikou.

Zdroj: ČKAIT

Foto: Pixabay