15. září 2024

Téma: Přestavby bytů v panelových domech

Revitalizace a modernizace panelových domů spočívá v úpravě domu jako celku, a to výměnou oken, vstupních prostor, zateplení fasády a střechy a výměnou páteřních rozvodů instalací. Zpravidla tyto opravy, výměny a úpravy se dotýkají všech bytových jednotek.

Zvláštností u některých panelových domů je demontáž rozvodů z azbestu. Demontáž takových konstrukcí vyžaduje samostatně zpracovanou projektovou dokumentaci, včetně harmonogramu postupu odstraňování po jednotlivých bytech se zbudováním vzduchotěsných kontrolovaných pásem s přístupovými HEPA filtry a měřením azbestu v ovzduší, a zpracovaní plánu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Při provádění výměny stoupacích rozvodů je nutné důsledné provedení protipožární ucpávky mezi jednotlivými podlažími.

Zpravidla tyto práce na bytových domech vyžadují zpracovanou projektovou dokumentaci autorizovanou osobou a stavební povolení.

Modernizace bytů

Modernizace bytů většinou zahrnuje úpravu bytových jader s výměnou rozvodů, změnu dispozice a povrchovou úpravou stěn, stropů a podlah, případně propojování dvou bytů v jeden.

Podle rozsahu a typu prováděných konstrukcí je možné provádět stavební práce bez ohlášení, na ohlášení nebo na stavební povolení (zejména při zásahu do nosných konstrukcí). O způsobu rozhoduje místně příslušný stavební úřad.

Zásah do nosných konstrukcí

Provádí se vždy na základě projektové dokumentace zpracované autorizovanou osobou s posouzením statika a vydaným stavebním povolením.

Úskalím pro návrh prostupu nosnou konstrukcí je:

§  podlaží, ve kterém se byt nachází (čím níž, tím větší složitost);

§  jak byly upravovány nosné konstrukce nad a pod plánovaným zásahem (nebezpečí přenesení zatížení do nadpraží a ostění – nebezpečí prasknutí panelu nebo ztráta stability);

§  rozsah prostupu a úprava nadpraží a ostění.

Zásahy do dispozice – bourání příček

Příčky v panelových domech jsou buď z betonových tenkostěnných panelů, zděné nebo lehké pazdeřové.

U betonových panelů je nutné v prvé řadě prozkoumat, zda je na nich opřen stropní panel, nebo zda je oddilatován. V případě opření stropního panelu na příčku, je nutno k příčce přistupovat jako k nosné stěně, protože přenáší zatížení stropu a příček nad sebe a pod sebe. Vybouráním panelové příčky a nahrazení, např. sádrokartonou stěnou, se mění zatěžovací schema.

U železobetonových oddilatovaných příček od stropu je snadnější provést úpravu. Rozhodnutí a způsob úpravy je na projektantovi a statikovi.

Modernizace bytových jader spočívá v jejich demontáži a nahrazení zpravidla zděnými (z plynosilikátu) nebo sádrokartonovými příčkami. Dispozici je doporučeno co nejvíce zachovat s ohledem na rozvody instalací, zejména kanalizace. V případě většího zásahu do rozvodů, může být vyžadováno stavební povolení.

Rozvody elektrického vedení

Rozvody elektrického vedení byly většinou provedeny z hliníkových kabelů, které je vhodné, i s ohledem na větší požadavky na zatížení elektrickými spotřebiči, nahradit měděnými kabely.

Původní kabely byly vedeny v betonové podlaze bytu nebo v podlaze horního bytu, proto bude nutné vytvořit nové trasy.

Podlahy

Podlahy byly prováděny pouze z betonu a podlahové krytiny a nevyhovují současným požadavkům na kročejový útlum. Proto je nové podlahy doplnit kročejovou izolací.

Stěny a stropy

V místech styků panelů se na nich projevují praskliny. Tyto trhliny lze překrýt novou tenkovrstvou omítkou vyztuženou perlinkovou sítí.