25. dubna 2024

Téma: Při sepisu závěti buďte obezřetní

Závěť patří mezi oblíbené pořízení zůstavitele o pozůstalosti. Nový občanský zákoník podstatně rozšířil možnosti zůstavitele při sepisu závěti.

Jaké jsou základní formy závěti? Lze platně stanovit vedlejší doložku v závěti?

Co je závěť?

Závěť je odvolatelný projev vůle, kterým zůstavitel pro případ své smrti osobně zůstavuje jedné nebo více osobám alespoň podíl na pozůstalosti, případně i odkaz. Závěť z hlediska právní síly má přednost před děděním ze zákona. Nejsilnějším dědickým titulem je však dědická smlouva. Při pořízení závěti musí být projevena pravá a vážná vůle zůstavitele prostá omylu, a to dostatečně určitě a srozumitelně tak, jak vyžadují obecné požadavky na jiná právní jednání. Závěť lze zrušit jejím zničením, odvoláním nebo pořízením nové závěti.

Základní formy závěti

Závěť může být sepsána v několika formách. Známe tak holografickou závěť (závěť sepsána vlastní rukou) nebo alografickou závěť (závěť, kterou zůstavitel nesepsal vlastní rukou). Alografickou závěť musí zůstavitel vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně prohlásit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Svědci se podepisují na závěť s připojením doložky, že se jedná o svědky a údaje, podle nichž je lze zjistit. Svědkem nemůže být osoba nesvéprávná nebo osoba, která není znalá jazyka nebo způsobu dorozumívání, v němž se projev vůle činí. Na tyto svědky se vztahuje povinnosti mlčenlivosti.

Závěť lze také sepsat ve formě notářského zápisu. Jedná se o nejvhodnější formu sepisu závěti, jelikož notářský zápis je veřejnou listinou a notář může efektivně a odborně poradit zůstaviteli při využití všech možností závěti dle nového občanského zákoníku.

Existují i další formy závěti jako závěť s úlevami, kdy se jedná o tzv. privilegované závěti, které zákon vymezuje pro osoby, které jsou v ohrožení života následkem negativní události (např. živelná pohroma) a nemůžou tak využít standardní formy závěti.

Vedlejší doložky v závěti

Mezi důležité možnosti patří vedlejší doložky v závěti, které stanovují oprávnění zůstavitele uvést v závěti podmínku, doložení času nebo příkaz. Jako podmínku lze tak například uvést povinnost úspěšného dokončení studia dědice. Zakázané jsou však vedlejší doložky, které směřují jen k zřejmému obtěžování dědice ze zůstavitele svévole nebo které zjevně odporují veřejnému pořádku nebo jsou nesrozumitelné. Výslovně je nepřípustná vedlejší doložka, která ukládá dědici, aby uzavřel či neuzavřel manželství, popřípadě aby v manželství setrval, anebo aby manželství zrušil.

Sepsání závěti svěřte profesionálovi

Právní úprava závěti v novém občanském zákoníku je velmi rozsáhlá a tento článek dokáže poskytnout jen základní informace k závěti. K sepsání platné závěti se všemi náležitostmi se současným využitím všech možností závěti, které nabízí nová právní úprava, doporučujeme vyhledat právní pomoc notáře nebo advokáta. Přece jen závěť představuje zásadní právní jednání zůstavitele, které prosazuje jeho poslední vůli.

Poznámka: Využité a citované ustanovení v článku: zejména § 1494, § 1534, § 1539, § 1551 a § 1552 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Zdroj: JUDr. Zbyněk Drobiš

Foto: Pixabay