28. března 2024

Téma: Stavíme dům

Projekt (V)

Ve chvíli, kdy máte rozmyšlený „program bydlení“, nastává další fáze, a tou je projekt. Opět se budete rozhodovat. A to zda vašemu budoucímu domu bude vyhovovat projekt katalogový, nebo se rozhodnete pro projekt individuální. Jako u všeho má každé řešení své klady i zápory.

Katalogový projekt

Je to většinou projekt ke stavebnímu povolení a z velké škály nabízených katalogových řešení si zájemci vybírají podle dispozičního řešení a perspektiv. Před pořízením takové dokumentace je ale třeba si zjistit, zda je vedle stavební části v projektu řešeno i topení, rozvod plynu, vody, kanalizace i řízené větrání, odtah spalin atd.

  • Výhody

Největší výhodou je bezpochyby velmi nízká pořizovací cena a také rychlost, s jakou lze získat projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení. Navíc je na trhu široká škála takových projektů. Některé firmy mají k dispozici dokonce tzv. předváděcí (vzorové) domy, které si zájemce může projít a prohlédnout.

  • Nevýhody

Tento systém nabízí většinou architektonicky univerzální domy, které se ne vždy hodí na konkrétní pozemek a ne vždy zapadnou do okolí. Další nevýhodou mohou být i odhady stavebních nákladů. Některá katalogová řešení totiž zahrnují jen náklady na pořízení vrchní stavby, což znamená od izolace základů nahoru (základy nejsou zahrnuty do nákladů), a stavba se tím dále prodražuje. Významnou nevýhodou je i to, že veškeré změny v dokumentaci může z hlediska autorských práv provádět jen autor díla. To totiž znamená, že pokud vnitřní dispozice domu plně neodpovídá požadavkům stavebníka nebo velikost, orientace či sklon pozemku nejsou vhodné pro vybraný projekt, potom všechny změny v dokumentaci musí provádět pouze autor (tedy firma). To pak v případě jakýchkoliv změn projekt často významně prodražuje, a tím se vytrácí jeho hlavní výhoda (cena a rychlost.)

Individuální projekt

Pokud se pro tento typ projektu rozhodnete, musí vám být jasné, že náklady na něj budou podstatně vyšší. Ale výhody takového řešení téměř vždy tento nedostatek vyváží. Nejen tím, že dobrý projektant vám dokáže vytvořit dům podle vašich představ, který vám „padne jako ulitý“, ale chytrá řešení často sníží i stavební náklady. Navíc se budete moci při dobré spolupráci s projektantem podílet na zrodu vašeho domu. Je třeba se mu proto svěřit se všemi nápady a touhami. I díky tomu se pak váš dům stane i vaším skutečným domovem.

K odborníkovi, kterému svěříte vybudování svého domu, byste měli cítit důvěru a dát na jeho rady, když se vám bude snažit některé nápady rozmluvit. Vyvarujete se tak chyb, které udělali jiní dávno před vámi. Snažte se odolat módním výstřelkům. Vždyť dům není kabát, který si příští sezonu, když vyjde z módy, můžete pořídit nový. Dům si většinou stavíte na celý život, v mnoha případech i pro další generace. Volte tedy tak, aby váš dům byl „moderní“ pokud možno stále.

Je pochopitelné, že budoucí dům chcete mít krásný a musí se líbit hlavně vám. Ale nejhorší varianta takového přání je, když chce stavebník na svém domě použít vše, co kde viděl krásného, vše, co se mu někde zalíbilo. Pokud není nikdo, kdo by stavebníka „pohlídal“, může se např. stát, že na jedné fasádě domu se objeví čtyři či pět typů oken, od kulatých po trojúhelníková atd. Pamatujte na to, že i pejsek s kočičkou pekli svůj dort jen z těch nejlepších věcí… a jak to dopadlo.

Zdroj: Jana Maňáková

Foto: Pixabay