8. září 2024

Téma: Stavíme dům

Domem krok za krokem (VIII)

Na závěr je asi vhodné projít si dům a stručně si vysvětlit, k čemu mohou sloužit jednotlivé místnosti, jaké by mělo být jejich umístění, orientace ke světovým stranám i jejich napojení na ostatní prostory v domě.

Vstup do domu

To nejsou jen dveře do domu. Nad nimi by měla být střecha či jiná konstrukce, která vás ochrání před deštěm. V návětrné poloze není zbytečná ani boční zábrana, kterou nejvíc oceníte po celonočním sněžení.

Zádveří

Není to jen prostor, kde se lze přezout, odložit kabát a deštník. Zádveří především plní funkci tepelného filtru. Vždyť při každém otevření dveří v chladnějších dnech uniká z domu teplo.

Chodby a komunikace

Zajišťují propojení mezi jednotlivými místnostmi a umožňují vstup do nich z jednoho prostoru. Průchozí obytné místnosti totiž ztrácí svou intimitu a snižuje se i jejich využitelnost.

Schodiště

Je nejvýznamnějším dispozičním prvkem a funguje v rodinných domech zhruba ve třech případech:

Vstupní schodiště – tvoří bariéru a v zimním období je nutné ho udržovat bez sněhu a náledí. Pokud to tedy lze a terénní podmínky to dovolí, raději se mu vyhněte.

Vnitřní schodiště – pokud se rozhodnete pro dům v jedné úrovni, pak problém se schody odpadá, ale takový dům je zase finančně nákladnější. U domů s více výškovými úrovněmi je třeba si uvědomit, že schodiště ovlivňuje dispoziční řešení celého domu, a tedy i stavební základy. Lze ho umístit buď k obvodové stěně a prosvětlit okny. Druhou možností je schodiště uvnitř dispozice. Nevýhodu umělého osvětlení ale vyváží to, že se zmenší plocha vnitřních komunikací, a tím i obestavěný prostor.

Třetím typem použití schodů je překonání různých výškových úrovní jednotlivých prostorů. To je sice z hlediska architektonické tvorby velmi atraktivní, ale na druhou stranu je z provozních hledisek zcela zbytečné a snižuje funkčnost bydlení. Vždyť představa chůze po několika schodech z kuchyně do jídelny s tácem s horkou polévkou nebo kávou není příliš lákavá. A to nemluvíme o nesnázích ve vyšším věku. Proto je třeba včas zvážit, zda dáte přednost efektu či praktičnosti.

Obývací pokoj

Zpravidla jde o největší místnost v domě. Jeho velikost závisí na životním stylu rodiny (společenské akce, reprezentace atd.). Tento prostor může být řešen několika způsoby. Od klasického pojetí uzavřené místnosti až po otevřený prostor, propojený s jídelnou, kuchyní či schodištěm. Výhodou je i propojení s obytnou terasou.

Stolování

Prostřený stůl je symbolem domova. Je to většinou jediné místo v domě, kde se setkává celá rodina. Jídelní stůl můžeme nazvat srdcem domova, a tak se musí pečlivě zvážit jeho velikost i umístění. Dostatek místa kolem stolu umožňuje pohodlný přístup. Plošné nároky jsou ovlivněny jeho umístěním (rohová nebo středová poloha). Důležitý je i tvar stolu. Kulatý stůl má větší plošné nároky než čtvercový či obdélníkový. Má ale zase výhodu v tom, že všechna místa u něj jsou rovnocenná. Umístění bude záležet na stylu řešení celé společenské zóny. Může být součástí kuchyně, nebo může být spojovacím článkem mezi kuchyní a obývacím pokojem. Méně časté je jako součást obývacího pokoje.

Kuchyň

Umístění i velikost závisí na vašem životním stylu. Může být samostatná, spojená s jídelnou či celým obývacím prostorem. V každém případě by o její podobě měl spolurozhodovat ten, kdo v ní bude trávit nejvíce času.

Kuchyň tvoří tři základní centra.

  • Centrum přípravné a pracovní, kde se tráví většina času při vaření,  je výhodné umístit ho u okna s výhledem.
  • Centrum varné nemusí být díky výkonným digestořím umístěno jen u okna nebo v pracovní lince u stěny, ale může být i v centru kuchyně (tzv. varné ostrůvky).
  • Do centra mycího dnes spadá nejen mycí dřez, ale i myčka. Ty jsou umístěny co nejblíže u sebe.

Velmi důležitá je v kuchyni i ergonomie a osvětlení. V ideální kuchyni se výška jednotlivých center liší. Dřez by měl být umístěn o něco výš (mírně nad pasem), varná deska naopak níž. Praktické je také umístění trouby zpravidla mezi úroveň očí a pasu. Důležité je i správné osvětlení. Takže kromě centrálního světla je třeba i osvícení jednotlivých pracovišť pomocí zářivek pod horními skříňkami.

Ložnice

Spánek je pro člověka stejně důležitý jako vzduch nebo jídlo. Vždyť bychom mu správně měli věnovat třetinu života. Zde by měl mít každý člen rodiny svůj kousek soukromí. Během dne jsou ale tyto místnosti prakticky nevyužité, a tak mohou být orientovány na jakoukoli světovou stranu. Jediné, čím může být orientace ovlivněna, je to, zda se řadíte ke „skřivanům“  (pak je lepší orientace na východ), či k „sovám“ (pak je lepší západ).

Dětské pokoje

Ty plní více funkcí. Slouží jako ložnice, herna, pracovna, ale i pro dětské návštěvy. Také je důležité, aby mohl tzv. růst společně s dětmi. To je záležitost interiéru, proto je velmi důležitá jeho „zařaditelnost“ nábytkem. Každé dítě by mělo mít vlastní pokoj, i když prostorově menší. Význam vlastních pokojů se nejvíc ukáže při větším věkovém rozdílu dětí.

Pracovna

Ta by měla mít okna na neosluněném (severním) průčelí domu. Její velikost je dána typem práce, potřebě technického vybavení i četností užívání. Je výhodné uzpůsobit ji zároveň i jako pokoj pro hosty.

Prostory pro hygienu

V každém podlaží musí být minimálně jedno WC a alespoň jedno umyvadlo. V podlaží, kde jsou ložnice, musí být koupelna nebo sprchový kout. Pokud jsou tyto prostory umístěny v podkroví, je třeba dávat pozor, aby se mohlo vstoupit pohodlně do vany a postavit se v ní a stejně tak si i pohodlně sednout na WC. U všech těchto prostorů je nutné zajistit dokonalé odvětrání, ať již oknem nebo nucenou ventilací.

V koupelně by mělo být dostatek světla (denního či umělého) a také více zrcadel, která kromě vlastní funkce zvětšují prostor u menších koupelen. Potřeba dvou umyvadel vychází vždy z časového harmonogramu rodiny. Pračku a sušičku je nejlepší, pokud to lze, umístit do hospodářského centra.

Šatny a úložné prostory

Ty jsou často stavebníky opomíjeny a přitom jde o velmi potřebný prostor, kam budete nuceni uložit nečekané množství věcí, jichž bude časem ještě přibývat. Ať jsou to čistící a prací prostředky, vysavače, vánoční výzdoba, sportovní nebo campingové vybavení a mnoho dalších věcí. I v nejmenším domě by měly být navrženy úložné skříně na chodbě nebo samostatná komora.

Co se týče ukládání oblečení, nabízejí se dvě možnosti. Buď pořízením skříní v ložnici a dětských pokojích, nebo vybudování samostatné šatny.

Technické provozy

Zajišťují chod rodinného domu. Ať už jde o zdroj vytápění a ohřevu teplé vody, řízené větrání, klimatizaci, centrální vysavač, komunikační sítě, bezpečnostní systém atd. Instalace takových zařízení většinou vždy probíhá ve fázi hrubé stavby. Proto je třeba již při práci na studii mít dobře rozmyšleno, která z těchto zařízení budete využívat, a včas si ověřit, jak velký prostor je pro ně potřeba.

Co říci na závěr? Snad jen to, že pokud vám alespoň jediná informace z našeho seriálu o „trnité cestě stavebníka“ pomohla při pořízení vašeho rodinného domu, pak splnila svůj účel.

Zdroj: Jana Maňáková

Foto: Pixabay