14. září 2024

Téma: Stavíme dům

Chystáte se poprvé stavět dům?

Pokud bude vaše odpověď kladná, položíme další otázku: Víte, co vás čeká? Pokud bude vaše odpověď opět kladná, úplně netušíte, o čem mluvíte, i když jste pročetli stohy knih a proklikali celý vesmír internetu. To není vyhrožování, výsměch, ba ani zpochybňování vašeho rozhodnutí… To je realita. A ta může, věřte nebo ne, výrazně překvapit i ty, kteří férově připustí, že si všechny peripetie stavby vlastního domu nedokážou vůbec představit. Ale nebojte, nenecháme vás v tom samotné, byť teoreticky, protože praxe čeká jen a jen na vás.

Popravdě řečeno, čeká vás boj. A hned na několika frontách. Zaválčíte s financemi, úřady, projektanty, řemeslníky… a sami se sebou. Možná projede i krizí vztahu. Pokud si ale řeknete, že co vás nezabije, to vás posílí, zhmotněný výsledek svého snažení budete pak moci pořádně oslavit, nejlépe se sklínkou hodně drahého šampaňského v rukách.

Nu, jdeme na to. Příprava je základ úspěchu.

Rozhodnutí

Základní otázka zní: Jak si představuju svůj život, život své rodiny, a jak si ho představuje rodina. Na odpovědi se hned nabalí tisíce jednotlivostí. A miliony peněz. Už v této fázi byste ale měli vycházet z premisy, že kvalita je rozhodující (flikování nekvalitní práce, nekvalitním, nebo dokonce žádným projektem počínaje a stavebními pracemi konče, se neuvěřitelně, neuvěřitelně prodraží).

Stavíme = pozemek

Držíme se zlatého pravidla – stavbu změníme kdykoli, pozemek nikdy. Mimochodem pozor na jeho zasíťování a napojení na komunikace. Pokud nic z toho není, plánovaný rozpočet se začne nebetyčně nafukovat. A nafoukne se ještě víc, když se těsně po prvním výkopu zjistí, že geologické podloží je nestabilní, tudíž pro stavbu dosti nevhodné. Takže na katastrálním, stavebním nebo obecním úřadě získejte o vybraném pozemku co nejvíce informací. Třeba se také dozvíte, že na jediné příjezdové cestě k němu váznou vlastnická práva více majitelů… Teď trochu pozitivně – i na pozemku, který je na první pohled pro potřeby výstavby nic moc, ale leží v místech, jenž se vám vrývá do srdce, se dá postavit nečekané. Pokud ovšem budete mít…

… kvalitní projekt a projektovou dokumentaci

Tento krok vás vrátí k samému počátku vašich úvah – tedy jak si „to“ všechno představujeme? Postavíme si dům sami podle plánů, které jsme našli v dědově pozůstalosti (tak špatný jeho barák zase nebyl, ušetříme, už tak máme rozpočet napjatý), koupíme si tzv. dům katalogový, nebo že bychom přece jen oslovili architekta (uf, to se ale asi prodraží, nebo ne?)?

Takže – ať bude stavět firma, nebo to zvládnete vlastními silami (vyjímáme katalogové domy), ušetříte jedině v případě, když budete mít do detailu a profesionálně zpracovanou projektovou dokumentaci. Společně s architektem (stavařem) nad ní ovšem strávíte desítky hodin diskusí. Možná víc. S tím počítejte. A dozvíte se mimo jiné i to, že na některých věcech se během stavby šetřit rozhodně nemá!

Pak přijde den, kdy nezbude, než abyste všechny plány začali proměňovat v realitu. To, že budete potřebovat stavební povolení, eventuálně i mít schválenou hypotéku, snad ani připomínat nemusíme.

Stejně jako stavba bude krok za krokem pokračovat náš seriál. V jednotlivých textech, a bude jich osm, se vám pokusíme sdělit alespoň to nejdůležitější. Třeba pak budete o něco „odolnější“, neboť jak známo, cesta ke hvězdám bývá trnitá…