24. dubna 2024

Téma: Zabezpečení nemovitostí

Slovo „domov“ je symbolem bezpečí, klidu a pohodlí. Narušení tohoto pocitu neseme hodně těžce. Podle kriminalistických studií trpí až 70 % obětí vloupání ještě dlouho po nepříjemné události různými strachy a úzkostmi.

Bezpečí a teplo domova

Riziko, že se k nám domů dostane někdo, kdo tam nemá co dělat, není jen teoretické. Například jen v Praze dojde ročně zhruba ke 2500 případům vloupání – viník se většinou nenajde, objasněnost případů je něco málo přes deset procent. Zloději nemají mnohdy až tak těžkou práci – pokud jedinou bariérou, kterou musí překonat, je klasický zadlabávací zámek, stačí jim s trochou nadsázky ohnutý hřebík. V dnešní době však již existuje celá řada sofistikovaných bezpečnostních technologií, které mohou proměnit domov v nedobytnou pevnost.

Místo klíče čip

Bezpečí začíná u vstupních dveří. V případě bytových domů tak nejde jen o to, jak zabezpečíme vlastní byt, ale také o to, nakolik budeme pozornost věnovat zabezpečení vchodu do bytového domu. A právě tady jsou značné rezervy. Ve většině bytových domů se obyvatelé potýkají s chronickými problémy – nefunkčními zámky, odemčenými vchodovými dveřmi, které „pustí“ do domu neoprávněné osoby, nebo i s tím, že každou chvíli někdo ztratí klíče od vchodu.

Efektivním řešením, jak tyto problémy minimalizovat, jsou moderní čipové systémy. Ty umožňují získat dokonalou kontrolu nad tím, kdo má přístup do domu, navíc přinášejí v porovnání se standardními mechanickými zámky řadu dalších výhod v podobě snadné správy. V případě ztráty klíče je nutné vyměnit zámek u vchodových dveří a nové klíče rozdat všem obyvatelům domu. Při ztrátě čipu stačí zablokovat pouze ztracený čip – ten je potom vyřazen z databáze, nejde s ním zamykat ani odemykat a stává se z něj bezcenný přívěsek na klíče.

Čipové systémy lze rozdělit na

· autonomní systémy a

·  systémy s centrální správou z jednoho místa pomocí PC s tzv. distribuovanou inteligencí.

Autonomní systémy jsou vhodné pro zabezpečení rodinných domů, nehodí se ale do „bytovek“. Jakoukoli změnu v nastavení (včetně například vydání či blokování čipu) je totiž nutné provést na každé dveře zvlášť. Oproti tomu systémy s centrální správou umožňují provést jakoukoli změnu v nastavení pouze jednou – navíc na dálku přes počítač z pohodlí kanceláře. Veškeré provedené změny jsou okamžitě přenášeny do řídicí jednotky. Při použití vhodné čtečky může jako čip k otevírání vchodových dveří sloužit i karta vydaná provozovatelem hromadné dopravy, jako je třeba In-karta, Opencard, Plzeňská karta apod. Uživatelé pak nepotřebují nosit plnou peněženku karet všeho druhu – jedna identifikační karta jim poslouží pro více účelů.

Dalším inovativním řešením navazujícím na čipové systémy, které ochrání vchodové dveře a využívá  čtečky karet, je ovládání přes chytré telefony. Bezpečnostní systém, který kontroluje vstup do domu, by neměl být složitý a ani časově náročný na instalaci a obsluhu. V dnešní době lze již spoustu takových zařízení ovládat přes chytré telefony. Některé softwary jsou ideální právě pro bytové domy, které vyžadují systém řízení přístupu. Takové technologie bývají kompatibilní s různými typy dveří – venkovními i vnitřními, dveřmi do garáží či s branami a podobně.

Zdroj: Josef Tuhý, odborný konzultant ČSRB, Martin Kroh, ČSRB

Foto: Pixabay