22. července 2024

Soutěž Zelená střecha roku 2019 zná vítěze

V polovině června letošního roku vyhlásila odborná porota v Ostravě vítěze letošní soutěže o nejlépe provedenou zelenou střechu.

Ve dnech 28.–29. května 2019 navštívila odborná porota šest veřejných objektů a šest soukromých zelených střech. Členové poroty se při hodnocení zaměřili na koncepci architektonického řešení, kvalitu technického řešení zelené střechy, vhodnost použitého sortimentu rostlin, udržitelnost projektu, aktuální stav střechy a inovativnost řešení.

Kategorie Veřejná zelená střecha

První místo v kategorii Veřejná zelená střecha získala budova Main Point Pankrác v Praze, což je nájemní administrativní objekt v prostoru takzvaného Pankráckého pentagonu. Zelená střecha na čtyřicet metrů vysoké budově založené na půdorysu pěti zaoblených trojúhelníků slouží jako pobytový prostor a stala se jedním z důvodů, kterým tato budova nájemce přitahuje.

Druhým místem ocenila porota intenzivní zelenou střechu v areálu Campus Park v Brně na Palachově náměstí přiléhající k budovám D a E. Pro investora zde slovo „park” není jen součást slovního spojení “office park”, ale skutečné prostředí parku, zahrady a kultivovaného veřejného prostoru. Zelená střecha na podzemním parkovišti je koncipovaná jako krajinná koláž poskládaná z jednotlivých ostrovů a příběhů, městských a přírodních ploch.

Třetí místo získala budova Onkologického centra ve Fakultní nemocnici v Plzni. Jedná se o členitou zelenou střechu o více úrovních, na kterou mají přistup návštěvníci, pacienti i personál nemocnice.

Kategorie Zelená střecha na rodinném domě

První místo v kategorii Zelená střecha na rodinném domě získali tvůrci malé šikmé střechy ve Statenicích. Porota ocenila zejména inovativní využití minerální vlny na šikmé střešní konstrukci s originálním řešením zpomalování odtoku vody. Toto řešení vytváří velice stabilní vegetační vrstvu odolnou proti sesuvu.

Druhým místem byla oceněna rozlehlá plochá střecha na dvougeneračním rodinném domě s kruhovým půdorysem, umístěným v podhůří Beskyd. Porota ocenila řešení, kdy na vyšší vrstvě substrátu vznikla extenzivní pobytová střecha s rozmanitým bohatým sortimentem, u které lze předpokládat dlouhodobou udržitelnost i bez závlahy, a to s minimálními náklady na péči a údržbu.

Třetím místem v kategorii Zelená střecha na rodinném domě ocenili porotci intenzivně řešenou terasu u soukromého bytu ve druhém patře historického domu se zdravotnickým zařízením v Praze u Orionky. Na minimálním prostoru terasy vznikl odpočinkový prostor, který kromě míst k posezení nabízí i pohled na mini jezírko.

Zájem o zelené střechy stoupá

Soutěž Zelená střecha roku 2019 potvrdila, že zájem investorů a veřejnosti o zelené střechy stoupá
a zvyšuje se i kvalita realizovaných zelených střech. Po počáteční nedůvěře a skepsi se zelené střechy v Česku dostávají do popředí zájmu jak architektů a investorů, tak i veřejné správy. Díky svému přínosu a vlastnostem, technické úrovni, odbornému provedení, zdařilým realizacím, neúnavné propagaci a osvětě si zelené střechy dobyly i v Česku své místo.

Více informací zde

Zdroj: Zelená střecha, webové stránky