20. dubna 2024

Téma: Co je pasivní dům

Představte si dům, ve kterém chcete bydlet. Komfortní a zdravý. Navíc s nízkými provozními náklady na energii a současně vstřícný k životnímu prostředí.

Přesně takový standard nabízí pasivní dům. Postavit ho přitom lze za téměř stejné náklady jako běžnou novostavbu. Co je vlastně pasivní dům a jaké principy využívá? A jaké výhody přináší svým obyvatelům? Nejasností kolem pasivního domu a jeho stavby je mnoho. Proto se je pokusíme v následujících článcích vysvětlit.

Pasivní je takový dům, který má minimální potřebu energie na vytápění a většinu tepla získává z pasivních solárních zisků. To znamená, že se převážně vytápí sluncem skrz svá okna. Běžně uspoří okolo 80 % energie na vytápění oproti klasické novostavbě a až 90 % oproti stávajícím stavbám. Nevyužívá přitom žádná technicky náročná nebo nákladná zařízení a na uživatele neklade vyšší požadavky na obsluhu.

Pasivní domy nemusí být ani složité, ani drahé. Pokud máte promyšlený a opravdu vyladěný návrh. Je-li tomu jinak, jedná se v podstatě o nezkušenost projektanta. Co je pro stavbu pasivního domu nejdůležitější?

Základní zásady pasivního domu

Pro splnění parametrů pasivního domu je nutné vhodně zkombinovat několik principů a zároveň ani jeden nezanedbat:

·         vhodný tvar domu a orientace pobytových místností ke slunci,

·         perfektní tepelná ochrana – kvalitní tepelná izolace, okna s izolačními trojskly, přerušení tepelných mostů,

·         maximální využití solárních zisků s ochranou proti letnímu přehřívání,

·         vzduchotěsná obálka proti zbytečnému provětrávání spárami,

·         řízené větrání se zpětným ziskem tepla (rekuperací),

·         malý úsporný zdroj tepla a využívání obnovitelných zdrojů energie.

Kombinaci jednotlivých parametrů je třeba řešit pro každý dům individuálně. Ne v každém případě lze aplikovat všechny stejně a je nutné je vhodně vyvážit.

Jaké výhody poskytuje pasivní dům svým obyvatelům:

·         vyšší komfort bydlení,

·         zdravé vnitřní prostředí,

·         příjemné teploty v zimě i v létě,

·         extrémně nízké náklady na vytápění a provoz,

·         stálý přísun čerstvého vzduchu bez chladného průvanu,

·         žádné teplotní rozdíly v místnosti,

·         kvalitní ochrana konstrukcí,

·         vyšší hodnota na trhu nemovitostí.

Jak zjistíte, že stavíte pasivní dům?

Vedle vysoké úspornosti se od pasivního domu očekává i optimální vnitřní prostředí po celý rok, bezporuchovost a vysoká míra spokojenosti obyvatel s bydlením. Aby těchto standardů bylo dosaženo, je třeba posoudit komplex parametrů, které jako celek určí, zda se o pasivní dům jedná nebo ne. Posuzuje se například i letní přehřívání a možnost regulace intenzity větrání a vytápění. Stejně tak musí být v pobytových místnostech otvíravá okna. Právě zvěsti o zákazu otvírání oken patří mezi nejčastější mýty o pasivních domech.

K vyhodnocení všech výše uvedených kritérií se používá program PHPP (Passive House Planning Package), jehož přesnost je ověřena na tisících pasivních domů. Na základě výsledků PHPP je možné přistoupit k případným úpravám a opatřením. Optimalizaci projektu programem PHPP je možné objednat například v Centru pasivního domu.

Od roku 2020 musí být v Česku nově stavěné domy téměř nulové. S ohledem na tuto skutečnost v podstatě nemá smysl zabývat se výstavbou domu v běžném standardu.

Ing. Libor Hrubý, odborný poradce Centra pasivního domu

Foto Pixabay