15. června 2024

Téma: Dřevostavby

Modulární dům = kvalitní dřevostavba? (V)

Mobilní domy jsou obydlí, umožňující transport z místa na místo. Móda mobilního bydlení začala již ve 20. století v USA, a to především kvůli nutnosti často cestovat za prací. V průběhu vývoje se stávaly z karavanů a mobilheimů tří i vícepokojové mobilní domy. Do Evropy se mobilní bydlení dostalo až během posledních let. Postupný vývoj v ČR kráčel od staveništních sociálních buněk přes různé úpravy kontejnerů nebo vysloužilých mobilheimů až po kvalitní modulární dřevostavby.

Modulární dům je dům, jehož konstrukční systém je tvořen jednotlivými prefabrikovanými buňkami – tzv. moduly. Rozměrově unifikované moduly jsou seskládány a smontovány k sobě, čímž vytvářejí požadovaný prostor. Modulární dům může být tvořen jedním či několika moduly v závislosti na potřebách stavebníka. Může být i vícepodlažní.

Úsporný modulární dům je kvalitní dřevostavba, která může být nízkoenergetická, či dokonce pasivní. Modulární dům může vzhledově odpovídat klasickému domu s fasádou a šikmou střechou. Přiznaná dřevěná fasáda zase nezapře původ domu jako ekologické dřevostavby. Ekologické materiály jako dřevo, konopí apod. mohou tvořit kompaktní celek obálky ekologické modulární dřevostavby. Také foukaná celulóza formou izolace stěn a střechy běžně zlepšuje fyzikální vlastnosti konstrukce a chrání nejen před chladem, ale i před letními vedry.

Porovnání cen bytů běžného domu a modulární stavby

  • Průměrná cena bytu 2+kk = 52 m2 = 1 820 000 Kč = 72 800 eur
  • Cena nízkoenergetického domu na klíč: 2+ kk = 52 m2 = 1 456 000 Kč = 58 240 eur
  • Cena modulu nízkoenergetického domu na klíč: 2+kk = 52 m2 = 1 010 000 Kč = 40 400 eur

Montáž dvou nízkoenergetických modulů – dům 8 x 10 m za 1 den

Dovoz modulů na stavbu

Moduly jsou pro cestu zabaleny do fólií, případně obaleny OSB deskami. Ani topolová alej není překážkou pro montáž. Jen se nám modul musí vtlačit mezi stromy.

Modulární stavby se většinou osazují na zemní vruty. Domy jsou provedeny téměř na klíč, tj. jsou dokončeny dlažby, obklady, podlahy, vnitřní dveře, zařizovací předměty do koupelen atd. V podlahách jsou vynechána jen místa pro spojení jednotlivých modulů.

Je odpoledne a modulární dům je hotov. Jen se připojí přes speciální rychlospojky elektřina, voda a kanalizace. Dům 3+1 je smontován za jednu pracovní směnu. Klientovi zbývá doplnit zařízení a spokojeně bydlet.

Interiérové řešení je podle požadavků klienta a jeho představ o pohodovém a příjemném bydlení. Výrobní dokumentace se upravuje dle požadavků interiérového architekta. Zařízení pokojů odpovídají požadavkům klienta, a to od klasické podoby až k nejnovějším trendům navrhovaným architekty. Zařízení interiéru je individuální a vytváří atmosféru domova.

Zdro: ČKAIT

Foto: ČKAIT