Právní a technické podmínky
Stávající konstrukce posuzujeme podle dnes platných norem pro zatížení staveb i pro navrhování nosných konstrukcí. Závazné normy jsou uvedeny v příloze číslo 14 vyhlášky č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu.
Princip posouzení odpovídá ustanovením § 146 stavebního zákona č. 283/2021 Sb., konkrétně požadavku na mechanickou odolnost a stabilitu, tedy, že stavba musí být navržena a provedena tak, aby účinky zatížení a nepříznivé vlivy prostředí, kterým je vystavena během výstavby a užívání, neměly za následek:
a) náhlé nebo postupné zřícení stavby nebo její části,
b) nepřípustné deformace, které mohou narušit stabilitu stavby, mechanickou odolnost a funkční způsobilost stavby nebo její části,
c) poškození částí stavby nebo technických zařízení anebo instalovaného vybavení v důsledku deformace nosné konstrukce,
d) poškození stavby v míře nepřiměřené původní příčině, …
Výsledky statického posouzení
Výsledek statického posouzení stávající konstrukce pro zřízení zelené střechy bývá často negativní. Nevyhovuje-li únosnost původní střešní konstrukce, nastávají tři možnosti: odstoupení od návrhu, technicky složité zesílení konstrukce nebo zřízení nové konstrukce nad dnešní střechou. Ta může být provedena nad ponechanou nebo upravenou stávající střechou. Pozor, ale nová střecha má také vyšší zatížení na svislé konstrukce budovy umístěné pod střechou. Při úvaze o zesílení střešní konstrukce je důležité, aby byl způsob úprav vázán technickými možnostmi stávající konstrukce, zásahem do ní a možností provádění stavebních prací na místě.
Nosnost upravované střechy lze také omezit. Potom doporučujeme, aby nosnost střechy byla deklarována tabulkou instalovanou na viditelném místě a s uvedenou hodnotou možného proměnného užitného zatížení na střeše a zároveň stanovena v předpisu pro užívání (provozním řádu).
Střechám panelových domů
Při uvažování o úpravě střechy na bytových domech původních panelových soustav je třeba vědět, že stropní panely byly často používány i pro vodorovnou střešní konstrukci.
U panelových budov existují dva typy provedení střech, a to jednoplášťové a dvouplášťové. Jednoplášťové můžeme očekávat zejména u soustav realizovaných před rokem 1970. Tíhu bývalého druhého pláště nebo dřívějšího násypu a betonové mazaniny může po zvážení statických účinků nahradit lehká tepelná izolace a vrstvy vegetačního souvrství nebo zařízení.
U dvouplášťového provedení je střešní plášť většinou dimenzován pouze na zatížení sněhem nebo zatížení pro opravy s hodnotou 0,75 kN/m2. To je nutné respektovat.
Při návrhu na úpravu střechy panelového domu je nutné vždy provést kvalitní odborné posouzení. Je potřeba vycházet z podrobných údajů k použité panelové soustavě, ověřit současný technický stav střešních prvků a provést důkladný rozbor všech působících faktorů. Ne pro všechny případy bude ale posouzení vycházet. Určitá rezerva může vzniknout tam, kde byly pro střechu použity stropní zesílené panely.
Zdroj: ČKAIT
Foto: Pixabay