30. května 2024

Téma: Nájemní bydlení v Chlebičově

Chlebičov je upravená, moderní vesnice, od Opavy vzdálená jen pár kilometrů. Jestliže vás její název vede ke slovu chléb, jdete správnou cestou. Podle pověsti byl zakladatelem obce mnich Chlebiš, i když historikové se spíš přiklánějí k názoru, že každý, kdo klášterům dodával chléb, mohl se „chlebišem“ nazývat, a odtud název obce odvozují.

Chlebičově aktuálně žije 1 165 obyvatel a o svou obec se vzorně starají. O tom se může přesvědčit každý, kdo ji navštíví, třeba ti, kteří holdují cykloturistice, a pokud se rozhodnou projet trasu Opava – Ratibórz, Chlebičov neminou. Jistě si všimnou místní dominanty, kaple Panny Marie Růžencové a v její blízkosti se nacházejícího bludného kamene, pozůstatku činnosti prehistorického ledovce, ale i vzorně upravených, v jarních a letních měsících krásně „rozkvetlých“ domů. A právě starost o to, aby se lidem dobře bydlelo, je jednou z priorit současného zastupitelstva.

„V roce 2012 jsme začali budovat nový stavební obvod pro výstavbu padesáti rodinných domů. V této lokalitě jsme si nechali dvě stavební místa pro stavbu domů pro potřeby naší obce. Dostala s k nám informace o možnosti vybudování bytů pro seniory starší 65 let. Nechali jsme vypracovat projektovou dokumentaci a požádali o dotaci z MMR. Tato dotace nám nebyla přidělena, ale dozvěděli jsme se o možnosti získání úvěru ze SFRB. Podali jsme si žádost o tento úvěr a v poměrně v krátké době jsme získali kladnou odpověď. Naše paní účetní se spojila s pracovnicí SFRB, která ji vysvětlila další podrobnosti, a k dnešnímu dni jde vše dle smlouvy. Úvěr je pro nás výhodný, protože jej splácíme přibližně polovinou toho, co vybereme za nájem. Máme vybudovány dva větší byty 1+1 a dva menši 1 kk. Všechny byty máme obsazené, ve třech bydlí občané s vazbou na naši obec (v minulosti v obci bydleli) a jeden byt je obsazen osobou z vedlejší vesnice. Tento stav nám plně vyhovuje a věřím, že v budoucnu budou tyto byty stavět i ostatní obce,“ popisuje situaci starosta obce Ilja Novotný.

Obec Chlebičov využila pro výstavbu nájemních bytů úvěru z Programu Výstavby ve výši 2,4 miliony korun, se splatností 30 let a pětiletým fixovaným úrokem 2 % p.a.

Zdroj: Portál o bydlení

Foto: Pixabay