26. května 2024

Téma: Pozvánka na severní Moravu

Nová Véska, Slatinice u Olomouce, Bruntál. Takový by byl itinerář, kdybychom chtěli procestovat místa, kde vznikly zajímavé nájemní byty, určené především pro seniory či osoby příjmově hendikepované, financované z Programu Výstavby. Duší projektů je Patrik Němec, který aktuálně se SFRB podepisuje pátou úvěrovou smlouvu. Vedle výše vyjmenovaných již zkolaudovaných a obydlených objektů vznikne vbrzku další nájemní dům ve Slatinicích a v Bruntále. „Nájemní bydlení je v zahraničí běžný a oblíbený typ bydlení. Vzhledem k naší cílové skupině, jíž jsou především senioři, je nájemní bydlení logické. Právě oni jsou nejvíce ohroženi nízkou životní úrovní. Bohužel vzhledem k jejich věku je šance změnit životní standardy nejmenší. My jim nabízíme bydlení, které je komfortní, ale zároveň cenově dostupné,“ říká Patrik Němec.

Rezidenci Novou Vésku tvoří šest domů, v nichž je dohromady 24 bytů, z toho 6 jich je bezbariérových. Jeden byt je rezervován, ostatní jsou obsazeny, ale jak se dočteme na internetových stránkách rezidence, stále jsou přijímány registrace do pořadníku.

Byty byly vyprojektovány tak, aby vyhovovaly potřebám lidí v seniorském věku, jsou dostatečně prostorné a slunné, z každého pokoje je vstup na soukromou terasu. Nedílnou součástí objektu je společenská místnost s krbem, plně vybavenou kuchyní a knihovnou.

Výhodou je jistě i vlastní čistička vod se zásobníkem vody pro zalévání zahrádek. Díky velmi ekonomickému provozu objektu se snižují měsíční náklady na bydlení.

Rezidence Slatinice se nachází jen třináct kilometrů od Olomouce a Prostějova v lázeňském městečku, kde se léčí nemoci pohybového ústrojí. Dovedete si představit lepší místo pro stavbu seniorské bydlení?! Byty ve Slatinicích ocení především soběstační senioři. V jednopatrovém domě se nachází třiatřicet bytů, 29 jich je určeno pro samostatně žijící seniory, čtyři jsou pro manželské páry. Pět bytů je aktuálně volných.

Residenz Maria v Bruntálu vznikla rekonstrukcí budovy, postavené už ve 30. letech minulého století pro účely nájemního bydlení úředníků, po válce sloužila též jako knihovna. Dnes je v ní 15 nájemních bytů pro osoby příjmově hendikepované, tři z nich jsou bezbariérové. Každý byt má svůj sklepní prostor, v domě je sušárna, kolárna a kočárkárna. Aktuálně jsou všechny byty obsazené.

I z této malé sondy vyplývá, jak vyhledávaný je tento typ bydlení. Pro rok 2017 je v Programu Výstavby připraveno 320 milionů korun.

Zdroj: Portál o bydlení

Foto: Pixabay