22. července 2024

Téma: Programy SFRB

Prosincový seriál vás seznámí s možnostmi, které nabízí Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) prostřednictvím svých programů.

V úvodu malá poznámka, která ovšem není nadbytečná. V zásadě se státní podpory, tedy i ta ze SFRB, dají rozdělit na dotační a úvěrové a v obou případech platí, že než začneme stavět či rekonstruovat, je potřeba zkontrolovat si stav účtu, neboť by na něm mělo být deponováno dostatek finančních prostředků, protože žádná státní podpora, ovšem ani hypotéka od bankovních domů, nepokryje sto procent potřebných nákladů.

Než tedy začneme vyplňovat potřebné formuláře, je užitečné sestavit si podrobný finanční plán. Pokud toho sami nejsme schopni, což ovšem není žádná ostuda, ne každý se dokážeme orientovat v labyrintu čísel, vyplatí se požádat o pomoc přátele či finančního poradce.

Další, nikoli zbytečná poznámka se týká čtení. Umět přečíst informační text je opravdu něco jiného, než listovat beletrií, a vyžaduje to zostřenou pozornost a značné soustředění. Je totiž nezbytné pochopit všechny informace, protože mohou ovlivnit naše další úvahy. Jinými slovy: chceme si přece z nabídek vybrat takovou, s jejíž pomocí realizujeme maximum. Jinými slovy abychom jeden rok nezateplovali, druhý nerekonstruovali vnitřní prostory a třetí nebudovali výtah… A opět – vyplatí se konzultovat s odpovědnými pracovníky či navštívit semináře, které pořádá Ministerstvo pro místní rozvoj (tzv. konzultační dny), kde jsou i programy SFRB podrobně představovány. Semináře jsou zdarma a dozvíte se o nich například na stránkách Portálu o bydlení.

Pokud vás budou zajímat další podrobnosti či budete potřebovat odpověď na některé otázky, pište na mail info@remove-this.portalobydleni.cz

 Foto: Pixabay