29. května 2024

Téma: Program pro mladé – kombinace s komerčním úvěrem

Úvěrem z Programu pro mladé je možné financovat jen 80 % z ceny pořizované nemovitosti, maximálně si lze však půjčit 1,2 milionu korun při koupi bytu, nebo 2 miliony korun při pořízení domu.

Žadatel musí mít 20 % z ceny nemovitosti z vlastních zdrojů. Proto se lidé často ptají, zda je možné kombinovat Program pro mladé s hypotékou. Možné to je, jen je potřeba dodržet určité podmínky.

Úvěry od SFRB na koupi bytu nebo domu, či na výstavbu domu musejí být zajištěny zástavou pořizované nemovitosti v prvním pořadí ve prospěch Fondu. Tato podmínka často koliduje s požadavkem banky na zajištění hypotéky. Pakliže tedy chcete požádat o úvěr u SFRB i o hypotéku v bance, musíte si s bankou dohodnout jiný způsob zajištění, než je zástava budované nemovitosti v prvním pořadí. Banka může klientům vyjít vstříc a přistoupit na zástavu jinou nemovitostí – např. nemovitostí, kterou vlastní jejich rodiče, jejich domem, bytem, chatou…

Součet úvěrů, tzn. úvěru z Programu pro mladé, úvěru ze stavebního spoření, hypotéky nebo jakéhokoliv jiného úvěru využitého na pořízení nemovitosti, nesmí přesáhnout 80 % z ceny pořizovaného domu nebo bytu. V každém případě je potřeba, aby měl zájemce o nové bydlení 20 % z ceny nemovitosti k dispozici z vlastních zdrojů. Při stavbě domu financované z Programu pro mladé bude tyto peníze potřebovat, aby mohl zaplatit faktury v plné, tj. 100% výši. Čerpání úvěru probíhá na základě předložených faktur: z každé fakturované částky totiž bude příjemci úvěru proplaceno jen 80 %, a tak potřebuje doplnit zbytek vlastními penězi.

Úvěrem z Programu pro mladé lze také financovat modernizaci bytu nebo domu. Žadatelem o tento úvěr může být jen vlastník nemovitosti. U úvěrů na modernizaci je jedno, že byl byt či dům pořízen na hypotéku a je zastaven ve prospěch hypoteční banky, protože k zajištění úvěru požaduje SFRB ručitelský závazek, nikoliv zástavu nemovitosti. Pokud má tedy žadatel dostatečný příjem, aby mohl splácet jak hypotéku, tak úvěr na modernizaci, který může být v maximální výši 300 tisíc korun, a splňuje podmínky programu stanovené nařízením vlády č. 136/2018 Sb., může mu SFRB úvěr poskytnout.

Text: SFRB

Foto: Pxhere