Po předchozím oznámení mám zpřístupnit byt družstvem pověřené osobě. Mám právo po této osobě chtít vidět toto pověření před vstupem do bytu? Jedná se o pracovníka smluvní firmy.
Odpověď – 1.část
Úvodem mi dovolte uvést, že vzhledem k tomu, že neznám veškerá specifika vašeho případu, konkrétně pak znění stanov vašeho bytového družstva, budu ve své odpovědi vycházet z platné právní úpravy, a to zejména ze zákona o obchodních společnostech a družstvech a z občanského zákoníku.
Dle občanského zákoníku se pro nájem družstevního bytu použijí ustanovení upravující nájem. Dle zákona má pronajímatel – ve vašem případě bytové družstvo – povinnost zajistit nájemci nerušené užívání bytu po celou dobu trvání nájmu. To znamená, že se musí zdržet jakéhokoli jednání, které by mohlo toto užívání narušit. Zejména pak platí, že pronajímatel nesmí libovolně vstupovat do bytu, který nájemci přenechal k výhradnímu užívání.
Vzhledem k tomu, že nájemce má byt ve svém výhradním užívání, má pronajímatel omezené možnosti kontrolovat, jakým způsobem je byt využíván. Právě proto zákon umožňuje za určitých podmínek přístup do bytu.
Občanský zákoník stanoví, že oznámí-li to pronajímatel předem v přiměřené době, umožní mu nájemce v nezbytném rozsahu prohlídku věci, která je předmětem nájmu, i přístup k ní nebo do ní za účelem provedení potřebné opravy nebo údržby věci. Předchozí oznámení se nevyžaduje, je-li nezbytné zabránit škodě nebo hrozí-li nebezpečí z prodlení, např. je-li ohrožen život, zdraví, svoboda či majetek jiného a takovému ohrožení lze předejít přístupem k pronajaté věci.
Pokud povinnost zpřístupnit věc nesplníte, může se pronajímatel domáhat splnění povinnosti u soudu, nemůže však bez dalšího vstoupit do bytu (s výjimkou situace zabránění škody či nebezpečí z prodlení). Pokud by došlo k neoprávněnému vstupu do obydlí a nejednalo by se o stav nouze, mohl by se pronajímatel dopustit trestného činu porušování domovní svobody dle ust. § 178 zák. č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku.
Odpověď – 2.část
Co se prokázání pracovníka smluvené firmy týče, je pravdou, že nemáte povinnost do svého bytu pustit jen tak kohokoliv. Výše uvedené právo na vstup do bytu za účelem prohlídky náleží pronajímateli. Pokud by pak tuto prohlídku měla provádět třetí osoba (odlišná od bytového družstva, resp. člena statutárního orgánu družstva), musí prokázat, že byla k této prohlídce pověřena pronajímatelem.
Ideálně by se tato osoba měla prokázat plnou mocí od pronajímatele, či například smlouvou s pronajímatelem, na jejímž základě je oprávněn vykonat prohlídku. Pokud vám pronajímatel v oznámení prohlídky sdělil, která osoba má prohlídku provést, můžete po této osobě chtít, aby se prokázala například osobním dokladem, že se skutečně jedná o tuto osobu.
Vzhledem k výše uvedenému lze shrnout, že máte povinnost zpřístupnit váš družstevní byt družstvu jakožto pronajímateli k prohlídce. U osoby družstvem pověřené můžete přitom požadovat, aby se vám před vstupem do bytu prokázala a tato osoba by měla být schopna dokázat, že je opravdu osobou oprávněnou ke vstupu do bytu.
Zdroj: JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát
Foto: Pixabay