Základní technické a stavební provedení vegetační střechy
Technické řešení vegetační střechy se sestává ze tří základních částí. Jsou jimi vegetační souvrství, stavební řešení střešního pláště a nosná konstrukce střechy. Vegetační souvrství představují vrstvy růstového substrátu, drenážní a akumulační vrstvy pro vodu. Střešní plášť je obvyklým stavebním řešením pro střechu s tepelnou izolací, krytinou a případnými dalšími vyrovnávacími, roznášecími nebo spádovými vrstvami. Nosná konstrukce pak veškeré popsané úpravy nese a je navržena na jejich tíhu a klimatické účinky sněhu, deště a větru.
Požadavky na nosnou konstrukci vegetační střechy
Vodorovná nebo sklonitá nosná konstrukce pro vegetační střechu může být navrhována z obvyklých železobetonových, ocelobetonových, ocelových nebo i dřevěných nosných prvků za použití dnes platných návrhových norem a stanovení působícího zatížení. Konstrukční systém střechy a její schéma je předmětem odborného návrhu projektanta.
Návrh střechy může vycházet z představy architekta a vhodné je doporučení nebo návrh zahradníka. U již dokončených a upravovaných střech záleží na jejich stavu a velikosti nového zatížení. Bohužel většina střech nemá dostatečnou nosnost pro zřízení vegetačních úprav. Důvodem je skutečnost, že původní návrh s takovouto tíhou nepočítal. Bylo uvažováno pouze s vlastní tíhou konstrukce střechy a účinky sněhu a větru.
Navýšení zatížení střechy
U vegetační střechy dochází k výraznému zvětšení zatížení proti běžné střeše pouze s krytinou. Toto je zásadní hlavně u plochých střech, kde jsou vodorovné nosné konstrukce namáhány nejvíce takzvaným ohybem. Zvýšení celkového zatížení může u takové ploché vegetační střechy dosáhnout i více než dvojnásobné hodnoty proti běžné ploché střeše. Navýšené zatížení vytváří jednak vrstva zeminy – substrátu pro růst rostlin, ale i zesílená vlastní konstrukce střechy. Podstatnou roli hraje zvýšené tzv. užitné zatížení u pobytových zelených střech určených pro trvalý přístup osob. Zvláště intenzivní zelené střechy vyžadují vyšší skladbu souvrství a složitější stavebně technické řešení včetně odvodnění. Statik musí započítat veškeré váhy na základě údajů ve výpočtu zatížení. K tomu je potřeba připočítat i mobiliář, pokud se na střeše bude vyskytovat (lavičky a různá jiná zařízení). Samozřejmě nelze opomenout účinky klimatických zatížení, zejména od napadnutého a navátého sněhu. To vše vyvolává vyšší účinky, a tím i požadavek na silnější a dražší nosné konstrukce.
Příklady možných hmotností střechy včetně srovnání se střechou bez vegetační úpravy jsou uvedeny v článku v časopisu Stavebnictví z dubna 2022. Je zde ukázán nárůst zatížení od 15 do 85 % proti střeše bez vegetace. Z rozboru vyplývá, že tíha přitížení a krytu střechy z valounků nebo štěrku může mít stejnou tíhu jako extenzivní vrstva substrátu zelené střechy. Nepochozí vegetační střecha podle srovnání vychází o asi 25 % těžší nežli střecha bez vegetace a o přibližně 10 % proti střeše se štěrkovým zásypem. U pochozích střech vychází nárůst zatížení výrazně vyšší, a to vzhledem k potřebné vyšší nosnosti pro pohyb osob.
Shrnutí
Změny ve stavebním řešení střech nebo instalace panelů FVE je vždy zásahem do nosné konstrukce stavby a mění podmínky pro mechanickou odolnost a stabilitu jakožto základní požadavek na stavby a jejich změny podle § č. 145 a 146 stavebního zákona. Z toho vyplývá ověření – čili statické posouzení pro všechny stavby. Platí pro všechny druhy střech. Že se tak někdy neděje, je jiná otázka, pro vlastníka a další účastníky.
Celá problematika posuzování a důsledků instalací FVE je technicky poměrně složitá a souvisí s řadou faktorů. Těmi jsou například stáří střechy stavby, původní provedení, její stav, současné normové požadavky včetně účinků větru a sněhu, zatížení od zařízení, dostupnost dokumentace stavby, právní předpisy a zajištění funkčnosti pro další dobu životnosti stavby. Posouzení by měly zpracovávat autorizované osoby s patřičným vzděláním a zkušeností. Konkrétně jde o obory autorizace Statika a dynamika staveb, Mosty a inženýrské konstrukce, popř. při zpracování celých návrhů staveb i Pozemní stavby. Každý případ je trochu jiný a neexistuje žádné zjednodušující ustanovení pro posuzování.
Zdroj: ČKAIT
Foto: Pixabay