22. července 2024

Od dnešního dne jsou účinná některá opatření MMR v boji proti koronaviru

Dnem 24. dubna jsou účinná opatření, kterými se Ministerstvo pro místní rozvoj snaží zmírnit negativní dopady na životy občanů a firem v České republice. Zaprvé jde o zákon, který dává možnost cestovním kancelářím vydat klientovi poukaz na zájezd v případě zrušení zájezdu kvůli pandemii. Účinná je také novela, díky níž stát získá ucelený přehled o poskytování ubytovacích služeb typu Airbnb. V neposlední řadě se také od zítřka prodlužuje doba pro prokázání odbornosti realitního makléře nutné pro další podnikání.

Cestovní kanceláře v současné době nejsou schopny fungovat a naprostá většina je na pokraji krachu. V tomto odvětví pracuje přes 14 tisíc zaměstnanců a trh se zájezdy je naprosto paralyzován. Obdobný návrh jako Česká republika přijaly státy jako Francie, Belgie a Polsko. Zákon nově stanoví, že v případě zrušení zájezdu s termínem zahájení od 20. 2. 2020 do 31. 8. 2020 z důvodu pandemie má cestovní kancelář možnost vydat klientovi poukaz na zájezd. Tento poukaz mohou odmítnout některé rizikové skupiny obyvatel. Klient tak o svůj zájezd nepřijde, může si vybrat náhradní termín. Pokud se klienti rozhodnou voucher do 31. 8. 2021 nevyčerpat, cestovní kancelář jim bude povinna veškeré uhrazené platby za zájezd vrátit do 14 dní. Klienti se tedy nemusejí obávat, že o své peníze přijdou. Cestovní kanceláře, které jsou profesionály ve svém oboru, budou se zákazníky aktivně jednat a navrhnou jim oboustranně přijatelná řešení. Více informací o tomto opatření naleznete zde.

Novela zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu zase zajistí, že stát, konkrétně živnostenský úřad, získá přehled o poskytování ubytovacích služeb např. prostřednictvím Airbnb a podobných internetových platforem. Napomůže to například ve zjišťování, kdo ubytování nabízí a prodává a zda si plní povinnosti podle zákona – a to i ty, které souvisejí s hygienou nebo pobytem cizinců na našem území. Živnostenský úřad totiž bude moci na základě odpovídající žádosti předat informace i dalším dozorovým orgánům. Více informací v tiskové zprávě zde.

Kvůli současné pandemii byl novelizován i zákon o realitním zprostředkování, který nabývá účinnosti od zítřejšího dne. Certifikát o složení zkoušky profesní kvalifikace v současné situaci, kdy je konání všech zkoušek pozastaveno, nebude možné získat v původním termínu. Splnění této podmínky bude pro dosavadní makléře posunuto z 3. září 2020 na 3. března 2021. Zároveň ministerstvo přijalo některá opatření pro začínající makléře. Více informací naleznete zde.

Zdroj: MMR, redakčně kráceno

Foto: Pixabay