23. července 2024

Pozor na klamavou reklamu na „zázračné“ zateplení budov

Jde například o různé reflexní fólie či izolační nátěry, které rozhodně nedosahují avizovaných „zázračných“ parametrů, a jsou přitom velmi drahé.

Na českém trhu se objevují „zázračné“ zateplovací technologie, které spotřebitelům slibují nadstandardní termoizolační a jiné fyzikální vlastnosti: například ochranu objektu před elektrosmogem, což údajně zajistí lepší spánek a zvýší imunitu lidského organismu.

Téměř vždy jde o klamavou reklamu, kterou běžný spotřebitel nemusí ihned odhalit. Je třeba používat zdravý selský rozum a nekupovat na základě emocí či pochybných doporučení.

Tyto „supertechnologie“ mohou být výrazně předražené a přitom dosahovat jen průměrných či výrazně podprůměrných termoizolačních a jiných vlastností. Stavbu nejen že nezateplí, ale mohou navíc ohrozit zdraví. Například tím, že materiál je hořlavý nebo vyroben z nevyzkoušených, potenciálně nebezpečných látek.

Podvedený spotřebitel může zjistit nefunkčnost či nekvalitní materiály až za několik let, tedy až po vypršení reklamační lhůty. Spory s dodavatelem, pokud bude vůbec ještě existovat, se mohou táhnout roky.

Více informací zde

Zdroj: Asociace výrobců minerální izolace

Foto: Pixabay