25. května 2024

Právní poradna: Existuje nějaká státní podpora na bydlení při ubytovávání uprchlíků z Ukrajiny?

Chci pomoct lidem z Ukrajiny a mám v bytě dva pokoje, které mohu nabídnout. Je možné dostat nějakou státní podporu na úhradu zvýšených nákladů (elektřina, plyn)?

Odpověď

Předně si Vás dovoluji upozornit, že jelikož neznám veškerá specifika Vašeho případu, budu ve své odpovědi vycházet toliko z platné právní úpravy.

Aktuálně stát neposkytuje žádnou podporu pro lidi, kteří u sebe ubytují uprchlíky z Ukrajiny. V současné době je však zároveň parlamentem projednáván návrh zákona, který má řešit poskytnutí finanční pomoci ukrajinským uprchlíkům a osobám, které je ubytují ve svých domácnostech.

Zatím není jisté, jaké budou podmínky poskytnutí takového příspěvku, ani jaká bude jeho výše. Ta má být stanovena po vydání zákona v nařízení vlády, které bude provádět tento zákon.

Pokud tedy budete ubytovávat uprchlíky z Ukrajiny, budete mít v souvislosti s tím, v případě schválení předmětného návrhu zákona, nárok na určitý příspěvek od státu. Doporučuji se také obrátit na příslušné orgány města, v němž je byt umístěn, zda město v rámci své samosprávy neposkytuje finanční podporu pro tyto situace.

Zdroj: JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát, Advokátní kancelář GÜRLICH VÍTEK & PARTNERS

Foto: Pixabay