3. prosince 2024

Právní poradna: Jak zamezit styku s problémovými osobami v pronajatém bytě?

Bratranec (64 let) je z důvodu značné vady zraku (téměř nevidí) nositel průkazu ZTP a je v invalidním důchodu. Vzhledem k vadě zraku nemůže žít nikde jinde než v obci, kde bydlí celý život. Má omezenou svéprávnost. Jsme s manželkou jeho jediní příbuzní, je nám 70 let a bohužel jsme onkologičtí pacienti a nemůžeme o něj pečovat.

Od smrti obou jeho rodičů před téměř čtyřmi lety jsme mu vyřídili veškeré potřebné záležitosti týkající se jeho dalšího života. Stručně řečeno:

– o běžný chod domácnosti se stará pečovatelská služba

– jeho finance obstarává soudem stanovený opatrovník

– bydlí sám ve velkém bytě po jeho rodičích. Tento byt nevlastní, není ani nájemníkem. Byt užívá na základě smlouvy o výpůjčce bytu k dočasnému užívání pro účely osobního bydlení. Smlouva o výpůjčce bytu zakazuje bratranci byt spoluužívat s jinými osobami.

V posledních půlroce ale u něj přespávají (s jeho souhlasem) problémové osoby, které využívají jeho důvěřivosti. Z bytu se ztrácí vybavení, peníze a jiné cennosti, bohužel bez průkazného důkazu.

Prosím o radu, jak postupovat zejména vůči těmto osobám, aby se zamezilo jejich styku s bratrancem a přespávání v bytě, který má vypůjčený. Bratrance můžeme z bytu vystěhovat, ale toto řešení se nám nezamlouvá.

Odpověď – 1. část

Jelikož neznám veškerá specifika vašeho případu, konkrétně pak znění smlouvy o výpůjčce bytu, ve kterém žije váš bratranec, budu vycházet z občanského zákoníku a zákona o Policii České republiky (dále jen „zákon o Policii“).

Vypůjčitel je dle občanského zákoníku oprávněn používat věc ujednaným způsobem, respektive způsobem přiměřeným povaze věci. V tomto případě je tedy oprávněn používat předmětný byt k bydlení, do kterého lze zahrnout i oprávnění přijímat v bytě návštěvy.

Je třeba však rozlišovat mezi tím, zdali vámi zmíněné osoby vašeho bratrance pouze navštěvují, či zdali v bytě tráví pravidelně několik dní v kuse. Pokud se jedná o osoby, které vašeho bratrance pouze navštěvují v kratších intervalech, pak není možné, aby mu někdo takovéto návštěvy jako takové zakazoval, respektive aby mu za ně hrozily nějaké sankce ze strany vypůjčitele bytu (pokud tím není porušováno případné ujednání smlouvy o výpůjčce).

Na druhé straně jedná-li se o osoby, které v bytě tráví větší množství času, nežli bývá zvykem u běžných návštěv, nebo chovají-li se tyto osoby v bytě, či v domě nějakým nevhodným způsobem, mohlo by být jejich chování posouzeno jako porušení smlouvy o výpůjčce, kdy vypůjčitel (váš bratranec) nepoužívá předmět výpůjčky v souladu s ujednaným způsobem. To by pak půjčiteli (vlastníkovi bytu) zakládalo právo uplatnit proti vypůjčiteli případné smluvní sankce, pokud byly ujednány ve smlouvě o výpůjčce. V případě podstatného porušení povinnosti ze strany vypůjčitele má pak půjčitel právo od smlouvy odstoupit.

Ve vašem případě by bylo tedy vhodné tyto okolnosti a jejich následky vašemu bratranci, pokud je to možné, vysvětlit. V ideálním případě od těchto návštěv upustí sám ve vlastním zájmu.

Odpověď – 2. část

Dochází-li v bytě vašeho bratrance k trestné činnosti, nebo máte-li oprávněné podezření, že by v bytě ke trestné činnosti mohlo docházet, je vhodné vzhledem ke stavu vašeho bratrance podat trestní oznámení, nebo alespoň informovat místní policii o celé situaci.

Pokud jsou tyto osoby natolik problémové, že jsou hrozbou vašemu bratranci a budou odmítat opustit byt, a to i po opakovaných výzvách, je možné podat žádost na vykázání těchto osob. Tento institut se však dá považovat za problematický, především z důvodu, že zde musejí být zjištěné skutečnosti, zejména s ohledem na předcházející „útoky“, dle kterých se dá důvodně předpokládat, že se osoba dopustí nebezpečného útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti na vašem bratranci. Zároveň dle zákona o Policii lze vykázat pouze osoby, které byt obývají společně s útokem ohroženou osobou, což se domnívám, že by nešlo uplatnit v případě, že se jedná o krátké návštěvy.

Odpověď – 3. část

Jak jste zmiňoval ve vašem dotazu, v bytě pravidelně operuje pečovatelská služba, která se stará o chod domácnosti. Bylo by vhodné na danou situaci pracovníky upozornit, případně je instruovat, že nemají do bytu nechtěné návštěvníky vpouštět. Nebo je možné, aby vás alespoň o jejich přítomnosti nebo jejich aktivitách informovali. Dále lze doporučit podniknout nějaká faktická opatření v podobě zabezpečení cenných věcí.

Toto vše jsou opatření, která můžete udělat přímo vy. Dále je také možné, aby se proti nevhodným návštěvám ohradil přímo vypůjčitel. Nemůže sice přímo zakázat návštěvy vašemu bratranci, ale může například kontaktovat policii, pokud by se z bytu ztrácely i jeho věci, nebo měl-li by podezření z páchání trestné činnosti ve vypůjčovaném bytě.

Vzhledem ke všemu výše uvedenému lze v první řadě doporučit, celou situaci objasnit vašemu bratranci, ideálně mu vysvětlit, že jeho pasivní přístup k nevhodným návštěvám na něj může mít do budoucna negativní dopad, především v hrozbě ztráty bydlení. Jako další lze zvážit trestní oznámení, či jinou spolupráci s policejním orgánem, toto řešení a jeho intenzita se však odvíjí od závažnosti činností probíhajících v bytě.

Připravil: JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát

Foto: Pixabay