29. dubna 2025

Téma měsíce dubna: Úpravy střech pro nové využití – 2. část

Sklonité střechy

Sklonité střechy jsou voleny v určitém spádu podle použité krytiny. Dalším faktorem pro spád a tvar střechy je architektonické řešení domu nebo její účel pro zakrytí nějakého prostoru. Dnešní střešní skládané krytiny představují tíhu do 55 kg/m2, další zatížení představuje obvykle vlastní dřevěný krov a dále vrstvy tepelné izolace a podhledu. Právě tyto vrstvy mohou být dodatečným přitížením konstrukce při zřizování podkroví. Přitížením může být i změna krytiny, a to té původní za těžší pálenou nebo betonovou.

Pohled statika

U sklonitých střech je dnes obvyklé doplnění fotovoltaických panelů těsně nad rovinu střechy. To je z hlediska působení sněhu a větru staticky nejvýhodnější poloha. Počet a rozmístění panelů vychází z potřeb výkonu fotovoltaického zařízení a možností jejich rozmístění na střeše. Z pohledu statika je nejvhodnější rozmístění panelů v pásu nebo ještě lépe v celé souvislé ploše. Tím je účinek na střešní konstrukci rovnoměrnější nebo téměř rovnoměrný, což přispívá k jejímu stejnoměrnějšímu namáhání. Zatížení vlastními panely činí přibližně do 25 kg/m2 v ploše střechy. Pro nové střešní konstrukce, jako jsou krovy nebo vazníky, je navyšován v projektové dokumentaci účinek zatížení o tuto hodnotu. Pak je již je střecha navržena obvyklým projekčním způsobem.

Vliv sněhu

U stávajících střech se provádí posouzení na nové přitížení pro instalaci fotovoltaických panelů. Jejich namontováním se mohou měnit i účinky sněhu a větru na střeše, a tím i využití její nosné konstrukce. Nad horní stranou panelů vzniknou na střeše zábrany pro zadržení sněhu, čímž dojde lokálně k navýšení jeho tíhy návějí. Obvykle sníh při sklonu střechy nad 25 stupňů sjíždí a jeho tíha, která zůstává na střeše, je odvislá od velikosti spádu. Čím je spád vyšší, tím více sněhu sjíždí. Tento postup byl využíván i v normě ČSN při návrhu střech, které bývaly obvykle navrhovány při vyšším spádu na nižší zatížení. To ale neplatí při zábranách na střeše, kdy se zatížení sněhem navyšuje. Proto je důležité posouzení těchto účinků, což je odborná činnost, kterou vykonávají autorizované osoby ČKAIT – projektant a statici.

Důležitá je také další záležitost týkající se sněhu. Vlivem úprav norem na základě výsledků dlouhodobých měření a sjednocením postupů s evropskými normami došlo k navýšení hodnot sněhu na řadě míst v naší republice. Takzvaná základní tíha sněhu na zemi dosahuje ve výše položených lokalitách našeho území výrazně vyšších hodnot. A to je předpoklad k tomu, že u některých staveb pro přitížení střech fotovoltaikou a případnými sněhovými návějemi nemusí nosné střešní konstrukce staticky vyhovovat, třeba deformacemi, poruchami obkladových nenosných konstrukcí nebo i nosností.

Ploché střechy

U plochých střech dokončených staveb je nebezpečí přitížení od instalace nových zařízení značné. Platí zde také možnost návějí sněhu i zvýšené působení větru. Důsledky instalace může technicky posoudit pouze odborník se stavebním vzděláním.

Zdroj: ČKAIT

Foto: Pixabay