Rostoucí plísně se likvidují ve dvou krocích: dezinfekce a prevence.
Po dezinfekci (usmrcení plísní, jejich mycelia a spor) je stejně nutným opatřením prevence. Jen výjimečně je samotná dezinfekce dostatečně účinná – problémy s vlhkostí neodezní ihned. Vlhkost v materiálech zůstává i po odstranění příčiny růstu plísní a může být zdrojem vody pro život dalších plísní. Usmrcení plísní se provádí chemickými přípravky. Z fyzikálních metod je možné využít mikrovlnné záření.
Prevence má za úkol zabránit růstu plísní v budoucím období. Po dezinfekci původně napadeného zdiva se nanáší preventivní přípravek. Poté je možné vymalovat s přídavkem preventivního přípravku do malířské barvy.
Při výběru přípravků je vhodné se poradit s odborníky a řádně prostudovat etiketu. Na etiketě je uvedeno prostředí, do něhož je dezinfekční přípravek určen, a bezpečnostní opatření, která je nutné při práci dodržovat.
Návod na odstranění plísní ze zdiva v interiéru
Místa s viditelnými plísněmi ošetřit dezinfekčním roztokem nejlépe postřikem, a to s přesahem asi 0,5-1 m přípravkem určeným k likvidaci plísní. Při práci důkladně větrat!
Poté hadrem namočeným ve stejném přípravku setřít místa s plísněmi i přilehlé oblasti, hadr po použití zabalit do sáčku a vyhodit.
Po 24 hodinách působení přípravku a odstranění plísní malbu seškrábat s přesahem. Je nutné odstranit plísně na povrchu (které vidíme) i podhoubí plísní (které nemůžeme vidět).
Na vydezinfikovaný a očištěný povrch aplikovat přípravek s preventivním účinkem proti plísním. Po zaschnutí je možné vymalovat malířskou barvou. V některých malířských barvách jsou protiplísňové přípravky obsaženy, nebo je možné do běžného malířského nátěru přípravek s preventivním účinkem proti plísním přidat.
Odstraňování plísní z dalších míst
Ze snadno omyvatelných povrchů se plísně odstraní setřením (omytím) dezinfekčním
přípravkem a poté se předměty omyjí pod tekoucí pitnou vodou.
Odstranit plísně z nasákavých materiálů není prakticky možné. Tyto materiály (sádrokarton, minerální vlna, dřevotříska, papír, kůže a textilní materiály) jsou téměř vždy nevratně poškozeny.
Plesnivé předměty po záplavách a povodních, které kromě plísní představují i ohrožení zdraví bakteriemi z fekálií, je vždy nutné likvidovat.
Odstraňování plísní z povrchů fasád vyžaduje vždy průzkumná vyšetření. Nejedná se pouze o odstranění mikroorganismů, ale většinou je nutné opravit i praskliny a trhliny v povrchové vrstvě omítky.
Zdroj: SFRB