16. dubna 2024

I družstevní byt se dá financovat hypotékou

Není tedy možné jej – v případě, že nemáte v danou chvíli dostatek finančních prostředků – platit tzv. americkou hypotékou, v rámci níž si můžete půjčit peníze prakticky na cokoliv, nejen na pořízení nemovitosti, ale například i na nové auto. Podmínkou ovšem je, aby měl žadatel ve vlastnictví nemovitost na území České republiky.

I v případě pořízení družstevního bytu je ale možné se obrátit na banku s žádostí o hypotéku. V tomto případě by se jednalo například o předhypoteční úvěr, který se krom družstevních bytů vztahuje rovněž na privatizaci obecních bytů nebo jiného nabytí nemovitosti do osobního vlastnictví. Bance tímto způsobem ručit nelze, předhypoteční úvěr se tedy v těchto případech používá jako překlenovací půjčka do doby, než je nemovitost převedena do osobního vlastnictví, zapsána na žadatele o hypotéku a ten s ní pak může disponovat jako se zástavou.

Pořízení předhypotečního úvěru je nákladnější než v případě úvěru hypotečního – je úročen zhruba 6 %. Ovšem po získání nemovitosti do osobního vlastnictví lze pak plynule přejít na běžnou hypotéku s nižším úrokem. Možnost sjednat si předhypoteční úvěr momentálně nabízejí tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Hypoteční banka, Wüstenrot, Reiffeisenbank, Sberbank a Komerční banka.

Další možností, jak získat půjčku na koupi družstevního bytu, je úvěr ze stavebního spoření. Ten bývá opět úvěrován vyšší sazbou než hypotéka, ale lze při jeho čerpání využít tzv, financování 80-10-10, kdy dosáhnete na nižší úrokové sazby hypoték tím, že složíte jako zálohu peníze, které jste si naspořili ve stavební spořitelně, plus peníze z úvěru ze stavebního spoření (neúčelovou půjčku). Číslice v názvu financování znamenají, že 80 % částky půjčí banka, 10 % složí kupující a 10 % se čerpá z úvěru se stavebního spoření. Tuto službu nabízejí například Českomoravská stavební spořitelna, Reiffeisen stavební spořitelna, Wüstenrot, Česká spořitelna nebo Modrá pyramida.

Zdroj: hypotecnispecialista.cz

Foto: Pxhere