23. července 2024

Jak regulace hypoték změní ceny nemovitostí?

Neznamená to ovšem, že by ceny nemovitostí začaly tímto opatřením strmě stoupat, jak se mnozí domnívají. Odborník na reality Jan Hájek je toho názoru, že ceny sice nebudou výrazněji klesat, nicméně přijde jejich stagnace. Už teď je podle něj znát, že poptávka po nemovitostech klesá a ty, které by se ještě začátkem roku prodaly do týdne, maximálně do čtrnácti dnů, jsou nyní na trhu i déle než měsíc.

Záleží samozřejmě i na tom, o jaké lokalitě je řeč, upřesňuje Jan Hájek. Byty na Praze 1 budou pochopitelně stále dražší, neboť o ně se zajímá jiná klientela než například o bydlení v Modřanech.

„Musíme si uvědomit, že trh je v současné době s cenami tak vysoko, že si průměrná rodina ze střední třídy v Praze pořídí vlastní bydlení daleko obtížněji než dřív. Po klasických bytech 3+kk bude klesat poptávka a jejich cena nahoru neporoste, protože je zkrátka nebude mít kdo kupovat. V médiích sice slyšíme, že ceny nemovitostí dál nepochybně porostou, ale často jde o placené výstupy nebo pohled lidí ze zájmových skupin, kterým tahle tvrzení vyhovují,“ míní Jan Hájek.

Je tedy rozumné nepodléhat panice a zachovat chladnou hlavu. Což platí i pro ty, kteří chtějí byt či dům nikoliv koupit, ale prodat.

Zdroj: penize.cz

Foto: Pixabay