29. května 2024

Jak se Vídeň stará o své obyvatele

Vídeň staví novou čtvrť s ekologickými byty

Uprostřed třetího vídeňského okresu vznikne do roku 2026 nová čtvrť „Village im Dritten“. Ta nabídne udržitelné a ekologické bydlení pro zhruba čtyři tisíce Vídeňanů. Necelou polovinu bytů pak budou tvořit městem podporované byty.

Do pěti let plánuje vídeňská radnice ve spolupráci s ARE Austrian Real Estate postavit novou čtvrť v lukrativním třetím vídeňském okresu poblíž ulice Landstraße. Nový projekt se bude rozprostírat na ploše o velikosti jedenácti hektarů a nabídne bydlení pro čtyři tisícovky Vídeňanů. Necelou polovinu celkem 1 900 bytů tvoří městem podporované byty, kterých má být celkem osm set. Projekt, který radnice připravovala deset let, přitom není jediným ekologickým komplexem novostaveb. Již v roce 2007 vznikl nedaleko projekt Eurogate, největší sídliště pasivních domů v Evropě.

Při výstavbě nové čtvrti je podle zástupců vídeňské radnice nejdůležitější cenová dostupnost bytů, vysoká kvalita použitých materiálů i jejich využití v každodenním životě. Centrálním principem je pak udržitelnost, proto radnice u nového projektu vsadila na dostatek zeleně, temperování budov, zastiňování a správnou cirkulaci větru. V městských stavebních projektech navíc Vídeň dosahuje snížení teploty v bytech i vhodným zasklením, účinnou ochranou před sluncem, dobrým větráním bytů a klimaticky neutrální regulací teploty budovy, tj. mírným chlazením pomocí odvodu tepla. K dalšímu snižování teploty pomáhá i efektivní ozelenění střechy a fasády, zastínění společných prostor a cest, příznivý design povrchů, zadržování dešťové vody i zajištění adekvátního větrání.

Nová čtvrť navíc myslí i na společné prostory. Všechny obytné budovy mají být opatřeny zelenými fasádami i střešními zahradami a terasami, které obyvatelé budou moct využívat společně se sousedy. Na nádvořích plánuje město vybudovat stinné salonky, které mohou být útočištěm i místem setkání. Kromě nabídek fitness budou k dispozici různá hřiště pro všechny věkové skupiny, stejně jako trysky s mlhou a vodní hry pro další chlazení v horkých letních měsících. V prostorném dvouhektarovém centrálním parku mají být vybudovány další hrací a sportovní plochy i psí zóna. Ostatní části veřejného prostoru jsou navrženy v blízkosti přírody jako městská divočina nebo městský les. Chybět samozřejmě nebudou ani školka, obchody a restaurace.

Nová městská čtvrť má podle radnice hrát průkopnickou roli a stát se tzv. laboratoří, která má testovat širokou škálu opatření, která budou v budoucnu standardem.

Více informací zde

Zdroj a foto: Zahraniční kanceláře města Vídně Eurocomm-PR Praha