25. května 2024

Jaké zasklení okna zvolit

Změny ve stavební legislativě platné od začátku letošního roku výrazně ovlivňují i výběr zasklení. Existuje mnoho parametrů, které se u skla vyplatí sledovat, od jeho práce se sluneční energií přes izolační a akustické vlastnosti až po otázku bezpečnosti.

Ke snížení energetické náročnosti mohou přispět i okna

Nová legislativa klade důraz na snížení energetické náročnosti budov. „Hranice, v nichž má být stavby navrženy, se posouvá mezi nízkoenergetický a pasivní standard,“ vysvětluje Michal Široký ze společnosti Saint-Gobain Building Glass, která vyrábí a dodává stavební sklo a pokračuje: „Zásadní roli v tom hraje architektonický koncept budovy, konkrétně třeba její tvar a dispozice či orientace vůči světovým stranám, ale také využívání energie ze slunce.“

Optimální teplené energie koriguje vnější stínění a speciální typy skel

Využití sluneční energie má ovšem svá úskalí. Zatímco v zimě jsme za zásobu světla a tepla prostřednictvím slunečních paprsků vděční, v horkých letních měsících může představovat peklo. Budova by tedy měla mít možnost ochlazení. „O vhodném typu skla tedy v tomto případě rozhoduje to, zda ji v létě můžeme efektivně zastínit, například externými žaluziemi nebo pomocí architektonického přesahu,“ říká odborník ze Saint-Gobain Building Glass. „Je-li stínění možné, pak můžeme vybrat sklo s vyšším prostupem světla dovnitř. Standardní izolační trojsklo lze například opatřit vysoce transparentními povlaky, jež propouští maximum denního světla. V některých případech pak lze při návrhu trojskla využít extra čiré sklo, tam je ale třeba odborné konzultace s výrobcem nebo zpracovatelem skla, “ vysvětluje.

Řada budov však možnost vnějšího stínění nenabízí. I u nich je však třeba zabránit přehřívání, aniž bychom tím omezovali přísun denního světla. V minulosti se v těchto případech volilo vysoce reflexní sklo či skla zabarvená do zelena či bronzova, protože šlo o jediné na trhu dostupné řešení. Dnes lze volit skla protisluneční, která zastavují teplo od slunce, ale světlo nechávají projít. Zároveň odpovídají současnému trendu neutrálního vzhledu bez rušivé vnější reflexe.

Vliv na volbu zasklení má i akustika či orientace na světové strany

U skla je nicméně třeba brát ohled i na mnoho dalších parametrů. Mají například zásadní vliv na akustiku v místnosti, proto je nutné zaměřit se i na jejich akustické vlastnosti, obzvláště je-li stavba na rušnější ulici. Co se týče bezpečnosti, typ skla může ovlivňovat jak riziko úrazu, tak třeba nebezpečí vloupání. V neposlední řadě je třeba zvážit i to, jaká okna zvolit vzhledem k orientaci na světové strany. Z východu přichází světlo v jinou dobu a v jiné intenzitě než ze západu a podobně.

Specifickým případem jsou stále populárnější posuvné portály, tedy otevíratelné skleněné dveře.
Vzhledem k tomu, že se nejedná o zrovna levnou záležitost, je v jejich případě třeba nutné věnovat výběru skla zvláštní péči. „Když pro posuvný portál použijeme běžné izolační trojsklo, v momentě, kdy jej otevřeme, se tabule překryjí a vznikne vlastně šestisklo,“ varuje Michal Široký. Mezi tabulemi totiž vznikne uzavřený prostor s žádným nebo minimálním prouděním vzduchu. Teplota se tak v této oblasti může vyšplhat až na 80 °C. „Samotná vysoká teplota by tolik nevadila. Když ale oblast něčím zaizolujeme – například k ní z interiérové strany přidáme sedačku – vznikne teplotní rozdíl a může dojít k prasknutí skla,“ vysvětluje odborník. Abychom tomu zamezili, je třeba pro posuvné portály využívat speciálně upravený typ skla. „Skla, která se při otevření dotýkají, by měla být kalená, nebo alespoň s broušenou hranou,“ radí odborník ze Saint-Gobain Building Glass.

S výběrem  vhodného skla pomůže software i aplikace

Přestože je při výběru skla nutné myslet hned na několik proměnných, ulehčit jej mohou různé digitální nástroje. Online je například dostupný software Calumen Live, který dokáže spočítat veškeré parametry vhodného skla. Stačí se zaregistrovat, specifikovat požadavky na základě potřebných vlastností skla a výsledek si pak stáhnout či nechat poslat na e-mail. „Od března letošního roku umí Calumen Live navíc spočítat i uhlíkovou stopu navrženého skla. Ta bude v příštích letech hrát důležitou roli,“ vysvětluje Michal Široký.

Zdroj: Okolo bytu

Foto: Pixabay