3. prosince 2024

Komunitní centrum Bystřice rozkvétá

Přestavbou bývalé administrativní budovy JZD vzniklo v Bystřici u Benešova unikátní komunitní centrum, které nabízí bohatý program pro všechny věkové kategorie tamních občanů. Přístřeší zde našly nejrůznější zájmové spolky, knihovna pro dospělé i děti či klubovny pro rodiče s dětmi. V centru najdeme také jeden krizový byt pro občany, kteří přijdou ze dne na den vlivem nečekané přírodní katastrofy o střechu nad hlavou. Součástí projektu je též ordinace terénní sociální pracovnice. Státní fond podpory investic přispěl na komunitní centrum částkou 46 406 178 Kč, přičemž 22 609 000 Kč činil úvěr a 23 797 178 Kč dotace.

Cesta k otevření tak rozsáhlého komplexu nebyla vůbec snadná. První vize, že by se z administrativní budovy bývalého zemědělského družstva, které bylo založeno v 50. letech minulého století, mohlo vybudovat komunitní centrum, sahají do roku 2011. Tehdy byl starostou současný bystřický místostarosta Daniel Štěpánek. „Když v roce 2011 zemědělské družstvo přesídlilo do nedalekých Petrovic, nabídlo nám, jestli bychom nechtěli budovu odkoupit. Tehdejší zastupitelstvo na nabídku kývlo a za pět milionů korun dům pořídilo, a to včetně pozemků a bývalého kravína,“ vzpomíná Štěpánek s tím, že se posléze začal zpracovávat strategický plán. „Ve hře byly sociální byty nebo školka, ale nakonec vyhrálo právě komunitní centrum. Navíc jsme dlouhodobě řešili, jak naložit s knihovnou, která byla na náměstí ve třech místnostech,“ popisuje místostarosta.

Desetiletá cesta k otevření

Zastupitelstvo následně nechalo zpracovat posudek od statiků, jestli se dá v budově vůbec přebývat. „Naštěstí v 80. letech nešetřili na betonu. Zjistili jsme, že je dům předimenzovaný cementem a sbíječky budou mít co dělat, aby ho vůbec roztříštily,“ usmívá se při vzpomínce Štěpánek. Bohužel poté následovalo nečekané zdržení, protože obec musela kvůli komunitnímu centru měnit několik let územní plán, aby dostala stavební povolení. To získala v roce 2020 a mohlo se začít stavět podle plánů architekta Zemana. Ačkoli se to nezasvěcenému člověku může zdát jako dlouhá doba, starosta Michal Hodík vše uvádí na pravou míru.Od doby, co jsme dům koupili, uběhlo něco málo přes deset let a my jsme komunitní centrum otevřeli, což považuji za úspěch a malý zázrak. Během příprav totiž narážíte na různá omezení, ať už majetkoprávní nebo finanční,“ říká a místostarosta ho doplňuje: „Pokud bychom nezískali dotaci a úvěr od Státního fondu podpory investic, byli jsme rozhodnutí do budovy přestěhovat pouze knihovnu.“

Kompletní přestavba

Z budovy zůstal jen skelet, přičemž se objekt přestavoval necelé dva roky. Nejkomplikovanější a nejdražší při realizaci byly podlahy a stropy, jež rozpočet stavby nečekaně nabouraly. „Naráželi jsme na nedokonalost projektové dokumentace. Některé práce v ní nebyly rozpracovány, takže jsme jejich cenu neodhadli adekvátně realitě,“ říká projektová manažerka Kateřina Adamová. „Nakonec se ale stala neuvěřitelná věc. Vysoutěžili jsme firmu pod cenou, takže jsme dokonce snižovali i požadovanou částku od SFPI,“ dodává manažerka, kterou s úsměvem doplňuje starosta Hodík. „Vysoutěžili jsme ji zřejmě v dobré době, dnes už by se nic podobného nestalo. Stavební firma se nám velice osvědčila, proto s ní pokračujeme ve spolupráci na dalších projektech,“ upřesňuje. Při stavbě se myslelo i na to, aby všechny vývody a přípojky byly připraveny na navazující projekty a rozšiřování revitalizovaného území. „Nechtěli jsme, aby se o několik měsíců či let později muselo zasahovat do nových komunikací kolem budovy a všeho dalšího, co bylo postaveno díky dotaci,“ upřesňuje Hodík.

Využití komunitního centra

V komunitním centru sídlí hned několik spolků. Mimo jiné čtyři divadelní a jeden loutkový soubor, dále pak včelaři, rybáři, vodácko-turistický kroužek, zahrádkáři, svaz invalidů, mateřské a rodinné centrum a nově v Bystřici vzniká spolek, který bude zaměřený na cvičení. „Budou se tu konat i valné hromady hasičů, kteří se na naši budovu vyloženě těšili, protože si před tím půjčovali zasedací místnost na městském úřadě, která jim nevyhovovala,“ vypočítává starosta.

Občané Bystřice jsou prý nejvíce nadšení z nové knihovny pro děti i dospělé. „Pomalu začínáme s programem odpoledne pro seniory, chceme ovšem přilákat nejen je, ale i jejich děti a vnoučata. Mateřské centrum už v budově mělo svůj bazárek, chystáme věneček takzvaných předtanečních, které se u nás v obci pro žáky osmých tříd pravidelně konají, takže sem zavítají i děti a jejich rodiče,“ poznamenává starosta a upozorňuje na fakt, že tamní obyvatele trápí obslužnost přilehlých osad. „Nyní proto zavádíme Demand Responsive Transport, česky poptávkovou hromadnou dopravu, která v sobě kloubí principy hromadné linkové dopravy a klasické taxislužby. Jde víceméně o hromadnou dopravu na míru, díky níž si slibujeme větší účast dětí v zájmových kroužcích,“ vysvětluje Hodík.

Pomoc v sociální nouzi

Součástí komunitního centra je také jeden krizový sociální byt, což je prostor čítající jednu místnost, kuchyňku a sociální zázemí. Normálně tuto místnost využívá dětské centrum Kulíšek jako klubovnu. „V případě, že se stane občanům nějaké neštěstí a budou potřebovat narychlo krátkodobě ubytovat, mají možnost právě v našem komunitním centru. Vloni jsme takto řešili nenadálou situaci, kdy se jedné paní porušila statika domu pod nánosy sněhu, takže jsme jí sháněli ubytování. Teď jsme na podobnou situaci připraveni,“ vysvětluje starosta, jehož slova doplňuje místostarosta Štěpánek. „V komunitním centru sídlí také sociální pracovnice, za níž se chodí radit lidé například ohledně dluhových pastí, sociálně slabým občanům, ale také seniorům poskytuje odbornou pomoc s vyplňováním nejrůznějších dotazníků a formulářů. Tyto služby jsou bezplatné, hrazené v rámci projektu,“ uzavírá.

Jen pro úplnost, slavnostní otevření komunitního centra se uskutečnilo 16. září letošního roku.

Připravil: Jiří Landa